Tai numatyta trečiadienį paskelbtoje 19-osios Vyriausybės programos projekte.
„Sieksime vieningo Europos ir transatlantinių partnerių požiūrio į Kiniją. Kinija tampa vis didesniu iššūkiu mūsų užsienio ir saugumo politikai. Grėsme laikytina Kinijos strateginė partnerystė su Rusija, jos įtakos didėjimas Baltarusijoje“, – rašoma dokumente.
Jame taip pat žadama stiprinti saugumo ryšius su Japonija, Pietų Korėja bei kitomis Pietryčių Azijos demokratijomis.
„Toliau plėtosime ekonominius ir kultūrinius ryšius su Taivanu“, – teigiama projekte.
Paskirtas premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas anksčiau yra sakęs, kad siektų atkurti pilnaverčius diplomatinius santykius su Kinija, tačiau nedarytų pernelyg didelių nuolaidų. Jis taip pat tvirtino, jog leisdama Taivanui Vilniuje atidaryti Taivaniečių atstovybę Lietuva padarė „grubią diplomatinę klaidą“.
Dėl to Pekinas 2021 metais pažemino diplomatinį atstovavimą santykiuose su Lietuva, atšaukė ambasadorių Vilniuje ir diplomatinę atstovybę pavadino Kinijos laikinojo reikalų patikėtinio biuru.
Vilnius teigia, kad toks vienašališkas pervadinimas prieštarauja tarptautinei teisei, o Pekino sprendimas atstovybės darbuotojus vadinti laikinojo reikalų patikėtinio biuro atstovais kelia jiems akreditavimosi Lietuvoje problemų.
Praėjusią savaitę Lietuvos užsienio reikalų ministerija paskelbė išsiunčianti iš šalies tris Kinijos diplomatinės atstovybės darbuotojus dėl veiklos, pažeidžiančios Vienos Konvenciją ir Lietuvos teisės aktus.
Kokie konkrečiai veiksmai lėmė tokį sprendimą, ministerija nekomentuoja, tačiau pranešime nurodė, jog atstovybės darbuotojai buvo neakredituoti.
Kinija perspėjo, kad dėl šio sprendimo gali imtis tam tikrų atsakomųjų priemonių prieš Lietuvą.
Naujausi komentarai