Gabrielius Landsbergis: dėl savo abejingumo Europa tai gali prarasti Pereiti į pagrindinį turinį

Gabrielius Landsbergis: dėl savo abejingumo Europa tai gali prarasti

2025-07-24 11:20

Europos Sąjungos plėtros procesui reikia tikro jos vadovų ryžto, be kurio gali įsivyrauti abejingumas, o šalių kandidačių susidomėjimas stojimu į ES gali sumažėti, cituodama buvusio Lietuvos užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio tinklaraštyje pasirodžiusį straipsnį pranešė naujienų agentūra „Ukrinform“.

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis / R. Riabovo / BNS nuotr.

„Siekti realios Europos plėtros reiškia daugiau nei tik retkarčiais tviteryje parašyti „susirūpinimo kupiną“ žinutę. Jei ES tuojau pat nesiims veiksmų, visas regionas gali būti prarastas“, – perspėjo buvęs ministras.

Jis mano, kad Europa stojimo pažadus naudoja tik kaip priemonę įtakai didinti, todėl dabar šalys kandidatės šiuo tikslu tiki daug mažiau nei Baltijos šalys juo tikėjo 2004 m.

„Ukraina liko be aiškaus stojimo į Europos Sąjungą tvarkaraščio. Vis garsiau skamba kalbos apie Moldovos ir Ukrainos atskyrimą. Tai būtų didžiulė klaida“, – teigia G. Landsbergis.

Jis klausia, kas nutiks, kai taps aišku, kad jokia plėtra iš tikrųjų nevyksta, kad ateitis Europoje nebėra įtakos svertas, kuriuo galima pasinaudoti.

Buvęs ministras mano, kad tai gali sukelti susvetimėjimo jausmą: „Tai matėme Sakartvele. Ir man darosi vis labiau neramu, kad tą patį galime pamatyti Ukrainoje. Nepriklausomų kovos su korupcija institucijų išformavimas yra žingsnis šia kryptimi“.

 Jei ES tuojau pat nesiims veiksmų, visas regionas gali būti prarastas.

G. Landsbergis taip pat paragino ukrainiečius: „Neikite „Sakartvelo svajonės“ [valdančiosios Sakartvelo partijos] keliu“.

O ES vadovus jis paragino įsikišti, kad nebūtų pakartotos klaidos, kurias Europa padarė Sakartvele.

G. Landsbergis mano, kad Ukraina gali prarasti pasitikėjimą ES ir imti tolti nuo europinių vertybių.

Realistiškas požiūris į Europos plėtrą reiškia, kad „reikia užimti aiškią poziciją, kai daroma pažanga; tai reiškia, kad reikia paskelbti tvarkaraštį ir deklaruoti Europos ryžtą siekti, kad kandidatės taptų narėmis“, – rašė G. Landsbergis.

„Jei ES tuojau pat nesiims veiksmų, visas regionas gali būti prarastas. Įkvėpimas, stiprybė ir ryžtas gali padėti viską pakeisti“, – mano jis.

Kaip praneša „Ukrinform“, liepos 22 d. Aukščiausioji Rada priėmė įstatymą, kuriuo apribojami Ukrainos nacionalinio kovos su korupcija biuro (NABU) ir Specialiosios kovos su korupcija prokuratūros (SAPO) įgaliojimai. Tai susiję su įstatymo projekto Nr. 12414 „Dėl Ukrainos baudžiamojo proceso kodekso pakeitimų, susijusių su nusikalstamų veikų, susijusių su asmenų dingimu ypatingomis aplinkybėmis karo padėties metu, ikiteisminio tyrimo ypatumais“ pakeitimais.

Priėmus šį įstatymą, NABU direktorius Semenas Krivonosas prašė prezidento jo nepasirašyti, nes dabar „dvi nepriklausomos institucijos – NABU ir SAPO – iš esmės bus visiškai kontroliuojamos“.

Paskiau prezidentas Volodymyras Zelenskis įstatymą visgi pasirašė.

Prieštaraudami dėl įstatymo, kuriuo apribojami NABU ir SAPO įgaliojimai, parlamento nariai inicijuoja peticiją ir rengia kreipimąsi į Ukrainos Konstitucinį Teismą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Vila Graikijoje

Ko tas čia išlindo? Kas kvietė?
1
0
Dar laisvėje?

Kodėl Generalinė prokuratūra nekelia bylos už antivalstybinę veiką, užimant aukštas valstybines pareigas?
1
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų