Pereiti į pagrindinį turinį

K. Budrys: kamuolys atkurti diplomatinį atstovavimą – Kinijos pusėje

2024-12-03 16:46

Kandidatas į užsienio reikalų ministrus Kęstutis Budrys sako, kad Kinija turėtų imtis iniciatyvos, siekiant atkurti pilnavertį diplomatinį atstovavimą dvišaliuose santykiuose su Lietuva.

Kęstutis Budrys
Kęstutis Budrys / S. Lisausko / BNS nuotr.

Pasak jo, tai Kinija nusprendė išsiųsti iš Vilniaus savo ambasadorių ir pareikalauti Lietuvos atstovę Pekine išvykti, atsakydama į Lietuvos sprendimą leisti Taivanui atidaryti atstovybę šalyje šios salos pavadinimu.

„Ne Lietuva nusprendė nužeminti diplomatinio atstovavimo lygį, imtis iniciatyvų keisti net iš viso (diplomatinio atstovavimo – BNS) formą, kurios net mūsų įstatymuose nėra apibrėžta“, – interviu BNS antradienį sakė K. Budrys.

„Jeigu mums užtikrinant savo nacionalinio saugumo interesus, atsiranda erdvės ir galimybės turėti diplomatinius santykius, tai ir darykime juos. Niekas tam neprieštarauja ir politiniame spektre nematau jokių nuomonių skirtumų, bet kamuolys ir iniciatyva yra ne mūsų pusėje ir ne Lietuvos iniciatyva tai buvo padaryta“, – pridūrė jis.

Taip kandidatas į ministrus kalbėjo paskirtajam premjerui Gintautui Paluckui kelios dienos po Seimo rinkimų pasakius, kad siektų atkurti pilnavertiškus diplomatinius santykius su Kinija, tačiau nedarytų pernelyg didelių nuolaidų.

Pekinas diplomatinį atstovavimą santykiuose su Lietuva pažemino 2021 metais, atšaukęs ambasadorių Vilniuje ir diplomatinę atstovybę pavadinęs Kinijos laikinojo reikalų patikėtinio biuru.

Vilnius teigia, jog toks vienašališkas pervadinimas prieštarauja tarptautinei teisei, o Pekino sprendimas atstovybės darbuotojus vadinti laikinojo reikalų patikėtinio biuro atstovais kelia jiems akreditavimosi Lietuvoje problemų.

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius lapkritį interviu naujienų agentūrai ELTA sakė, kad išaugus Kinijos diplomatiniam atstovavimui Vilniuje, Pekino žvalgybinė veikla būtų atnaujinta ir suintensyvėtų automatiškai.

K. Budrys teigė, kad iš Kinijos kylančių grėsmių yra įvairių.

„Nėra taip, kad vieną uždaręs išvengsi jų kitur. Tai žinoma, bet kokiu atveju reikės dirbti toje srityje. Ar tai yra kaina? Na, kaip ir su visomis rizikos, jas reikia vertinti, žiūrėti, ką mes pakeliame ir ko nepakeliame ir kiek tai kainuoja. Aš tikrai esu šalininkas tokios pozicijos, kad pliki į dilgėles niekur neturėtume lėkti“, – sakė kandidatas į ministrus.

Praėjusią savaitę Lietuvos užsienio reikalų ministerija paskelbė išsiunčianti iš šalies tris Kinijos diplomatinės atstovybės darbuotojus dėl veiklos, pažeidžiančios Vienos Konvenciją ir Lietuvos teisės aktus.

Kokie konkrečiai veiksmai lėmė tokį sprendimą, ministerija nekomentuoja, tačiau pranešime nurodė, jog atstovybės darbuotojai buvo neakredituoti.

Kinija perspėjo, kad dėl šio sprendimo gali imtis tam tikrų atsakomųjų priemonių prieš Lietuvą.

Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų