M. Navickienė: apsaugai nuo smurto artimoje aplinkoje – orderis

  • Teksto dydis:

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui – dešimt metų. Nuo 2011 metų veikianti sistema geba gana veiksmingai reaguoti į pagalbos iškvietimus, smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims atstovauja valstybė, kuri garantuoja ir specializuotos kompleksinės pagalbos teikimą. 

Visgi yra spragų, kurias reikia taisyti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įstatymo pataisas, kurios turėtų užtikrinti efektyvesnę smurtą artimoje aplinkoje patyrusio asmens apsaugą bei pagalbos teikimą. Planuose – ir specializuotos kompleksinės pagalbos akreditavimas.

„Pareigūnams kartais trūksta įrankių apsaugoti nukentėjusiuosius, kai ikiteisminis tyrimas nepradedamas. Siekiame įtvirtinti apsaugos nuo smurto orderį, kuris būtų nukreiptas į greitą nukentėjusiojo apsaugą, nepaisant to, ar ikiteisminis tyrimas pradedamas, ar ne. Tai auką apsaugotų pradiniame etape nuo smurto ar bauginimo. Taip pat sieksime stiprinti pagalbą aukoms specializuotos kompleksinės pagalbos centruose ir didinti jų prieinamumą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot asociacijos Moterų informacijos centro direktorės Jūratės Šeduikienės, siekiant apginti smurto aukas, reikalingas ne tik Apsaugos nuo smurto orderis, bet kalbant apie smurto prevenciją ir teikiant pagalbą aukoms, labai svarbus ir savivaldos indėlis.

Numatoma ne tik užtikrinti efektyvesnę nukentėjusio asmens apsaugą bei pagalbos teikimą, bet ir vykdyti visuomenės informavimo kampanijas, siekiant atsisakyti stereotipų, skatinančių smurtą, mažinti toleranciją smurtui, didinti pagalbos galimybių nukentėjusiems nuo smurto šalies gyventojams žinomumą.

Per dešimtmetį įvykę pokyčiai

2011 m. gruodį įsigaliojus įstatymui, smurtas artimoje aplinkoje buvo priskirtas prie visuomeninę reikšmę turinčių nusikalstamų veikų, todėl aukos interesams ėmė atstovauti valstybė, nukentėjusiems nebereikia rašyti skundų, veikia specializuotos pagalbos centrai (SPC), policijos pareigūnai, teisėjai, prokurorai buvo apmokyti atpažinti smurtą artimoje aplinkoje.

„Per dešimtmetį Lietuvoje yra labai padidėjęs smurto artimoje aplinkoje problemos matomumas, tai pastebime visi, dirbantys specializuotos pagalbos centruose. Labai svarbu, kad į šią problemą didesnį dėmesį atkreipė ir kitų sričių specialistai – socialiniai darbuotojai, medikai. Šalyje jau yra sukurta pagalbos sistema, veikia specializuotos pagalbos centrai ir dabar mes jau galime nemažai daliai asmenų užtikrinti apsaugą ir pagalbą. Taip pat noriu pasidžiaugti mūsų specialistų glaudžiu bendradarbiavimu su policija“, – sako asociacijos Moterų informacijos centras direktorė J. Šeduikienė.

Ministerija kasmet organizuoja konkursus ir finansuoja nevyriausybinių organizacijų projektus, skirtus smurto artimoje aplinkoje prevencijai ir darbui su smurtautojais, siekiančiais atsikratyti smurtinio elgesio.

Šalyje jau yra sukurta pagalbos sistema, veikia specializuotos pagalbos centrai ir dabar mes jau galime nemažai daliai asmenų užtikrinti apsaugą ir pagalbą.

Specializuotos pagalbos centrai teikia kompleksinę pagalbą smurto artimoje aplinkoje atveju įveikiant kritinę būklę, specializuotą psichologo, teisinę pagalbą, informuoja, konsultuoja ir tarpininkauja sprendžiant su smurtu artimoje aplinkoje susijusius klausimus, kartu su smurtą artimoje aplinkoje patyrusiu asmeniu sudaro veiksmų ir pagalbos priemonių planą, suderina jam priimtiniausią galimą tolesnės specializuotos kompleksinės pagalbos teikimo būdą ir kt.

Specializuotą pagalbą gavusių asmenų skaičius per dešimtmetį labai išaugo. 2012 m. pagalba buvo suteikta 1,2 tūkst. asmenų, o 2020 m. – beveik 12 tūkst. asmenų. Daugiausiai pagalbos buvo suteikta 2018 m. virš 12 tūkst. asmenų, kurie kreipėsi.

Pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje skaičius per dešimtmetį šalyje taip pat augo, nes smurtą patiriantys asmenys pradėjo drąsiau ieškoti pagalbos. Policijos departamento duomenimis, 2020 m. sulauktas rekordinis skaičius pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje – virš 58,5 tūkst., palyginimui, 2012 m. – kiek daugiau nei 18 tūkst..

2020 m. buvo įdiegtas vienas SPC telefono numeris 8 700 55516, taip pat sudaryta galimybė bendrauti Chat programa. Smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo gali išsikviesti pagalbą SMS žinute skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Veikia Pagalbos moterims linija 8 800 66366, pagalba@moteriai.lt; „Vilties“ linija 116123, 11.6123@gmail.com; Emocinės paramos svetainė www.Pagalbasau.lt. Apie specializuotos kompleksinės pagalbos galimybes sukurtas filmukas gestų kalba.

Šiandien, minint Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo dešimtmetį, Socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė lankysis specializuotą kompleksinę pagalbą smurto artimoje aplinkoje aukoms teikiančiame Moterų informacijos centre.

Asociacija Moterų informacijos centras (MIC) nuo 1996 metų dirba lyčių lygybės skatinimo, smurto prieš moteris įveikimo ir visuomenės švietimo srityse.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Toliau rinkit bobas i valdzią, liksit visai užguiti jų kvailų įstatymų. Jau dabar daug geriau būti pederastu, nei vyru. Šituos nors Europa gina, o vyrų- niekas. Belieka tik smurtas.

xx

xx portretas
Vyrai pries moteris naudoja fizini smurta artimoj aplinkoj.Taciau fizini smurta gimdo psichologinis smurtas artimoj aplinkoj.Kuri naudoja moterys pries vyrus. Veiksmas tolygus atoveiksmiui.grauziat vyrus savo psichologiniu smurtu o poto skundziates .Kad vyrai naudoja fizini smurta artimoj aplinkoj.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių