- Ignas Jačauskas, Jurgita Andriejauskaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Neigiamą daugumos Lietuvos gyventojų požiūrį į šalies politiką Kinijos atžvilgiu lėmė komunikacijos tiek su verslu, tiek su pačiais gyventojais stoka, galimų pasekmių dėl Taivano atstovybės atidarymo neįvertinimas, mano politologai.
Užsienio reikalų ministerijos (URM) užsakymu bendrovės „Vilmorus“ gruodžio 10-18 dienomis atliktos apklausos duomenimis, 60 proc. gyventojų neigiamai vertina Lietuvos politiką Kinijos atžvilgiu, 13 proc. į ją žiūri teigiamai.
„Toks vertinimas, matyt, bent jau šiuo atveju kyla dėl labai grubių komunikacinių klaidų“, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas.
Kinijos įtūžį pernai sukėlė Lietuvos sprendimas leisti šalyje veikti Taivaniečių atstovybei.
Kilus diplomatiniam konfliktui, Lietuvos verslininkai pranešė patyrę įvairių prekybos su Kinija apribojimų. Šalies politikai juos pavadino nepaskelbtomis sankcijomis.
Komunikacija vėluoja
Anot T. Janeliūno, Užsienio reikalų ministerija ir Vyriausybė imasi aiškinti sprendimus per vėlai, o viešąją erdvę užpildo kritinė informacija ir priekaištai apie per menką pasirengimą Kinijos atsakui į Lietuvos sprendimus dėl Taivano atstovybės atidarymo.
„Viešoje erdvėje yra daug labai konkrečių priekaištų, kodėl tam tikri sprendimai nebuvo iš anksto parengti, nebuvo verslo atstovai perspėti apie tam tikras pasekmes. Ir visuomenė mato tą kritiką, galbūt, akivaizdžiau užfiksuoja tuos dalykus, kurie yra tiesiogiai susiję su galimomis ekonominėmis pasekmėmis. Ir čia verslo kritika garsiai girdima“, – tvirtino politologas.
Anot jo, statistinis gyventojas iš viešojoje erdvėje dominuojančio fono susidaro įspūdį, jog Taivano atstovybės buvo žalingas Lietuvos verslui ir ekonomikai.
Toks vertinimas, matyt, bent jau šiuo atveju kyla dėl labai grubių komunikacinių klaidų.
„Užsienio reikalų ministerija bando tai aiškintis jau gindamasi arba akcentuodama, kad ne Lietuva padarė klaidą, o Kinija vykdo agresyvią politiką. Tačiau tas atsakymas yra pavėluotas ir nėra išaiškinta, kodėl Lietuva apskritai pateko į tokią krizinę situaciją. Ta vienpusė, vėluojanti komunikacija, manau, yra viena pagrindinių priežasių, kodėl visuomenė negatyviai žiūri į šią temą“, – sakė T. Janeliūnas.
Jo nuomone, prie neigiamos reakcijos prisidėjo ir pačios Kinijos atsakas į Lietuvos sprendimus, Prezidentūros ir Vyriausybės ginčai dėl atstovybės pavadinimo.
Taivano atstovybę vadina klaida
VU TSPMI docentas Kęstutis Girnius taip pat įsitikinęs, kad Taivano klausimas labai stipriai paveikė užsienio politikos įvaizdį.
„Lietuva klupo lygioje vietoje, tai buvo visiškai nereikalingas žingsnis. Lietuvos diplomatai parodė gilią nekompetenciją, nenumatė, kokia bus Kinijos reakcija, nors turėjo numatyti“, – BNS sakė K. Girnius.
Jo nuomone, Lietuvos sprendimas pavadinti atstovybę kitaip nei daugelyje šalių buvo didelė klaida.
„Kinija nebūtų patenkinta ir Taipėjaus vardu, bet kai šitaip pristatoma, reikėjo numatyti, kad ją įsiutins“, – teigė politologas.
Pasak jo, prieš atidarant atstovybę derėjo pasitarti su Valstybės saugumo departamento pareigūnais. Taip pat Lietuva turėjo aktyviau diskutuoti su užsienio partneriais ir pasigilinti, kokios galimos pasekmės, tad „aiškiai visiškai nepataikė“.
„Kinija turi ilgą atmintį, 10-20 metų busim blogiečių sąraše. Kinija galvoja šimtmečiais, ne dešimtmečiais“, – teigė politologas.
Įžvelgia ir G. Landsbergio įtaką
Tuo metu pritariančių Lietuvos vykdomai užsienio politikai per metus sumažėjo dvigubai: nuo 61 proc. 2020-ųjų gruodį iki 30 proc. 2021-ųjų gruodį. Nepritariančiųjų dalis išaugo nuo 18 proc. prieš metus iki 47 procentų šį gruodį.
T. Janeliūno manymu, tai galėjo lemti ir paties užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio nepopuliarumas visuomenės apklausose.
Lietuva klupo lygioje vietoje, tai buvo visiškai nereikalingas žingsnis. Lietuvos diplomatai parodė gilią nekompetenciją, nenumatė, kokia bus Kinijos reakcija.
„Kada ministerijai vadovauja nepopuliari asmenybė, tai natūralu, kad tai persiduoda ir pačiai užsienio politikai. Šis pokytis, matyt, yra susijęs ir su bendra Vyriausybės politikos vertinimo tendencija: kai krenta Vyriausybės veiklos vertinimas, natūraliai krenta ir visų sričių, neišskiriant užsienio politikos, vertinimas“, – kalbėjo jis.
Politologas sako, kad yra ydinga, jog visuomenės nuomonės apklausos tampa visos užsienio politikos efektyvumo vertinimo rodikliu, nes klausimai neleidžia atpažinti, ar visuomenė tinkamai įsigilinusi į konkrečių užsienio politikos aspektų prasmę, efektyvumą ir naudą.
„Svyruojantys rezultatai neleidžia užfiksuoti, ką iš tiesų prasmingo nuveikė Lietuvos diplomatija. Apklausų naudojimas savo veiklos vertinimui gali būti nebent papildomas, bet tikrai ne pagrindinis rodiklis. Šiuo atveju, ministerija pati susikuria spąstus“, – svarstė jis.
Vis dėlto ekspertas sako nemanantis, kad visuomenės apklausos turėtų būti svarbi priežastis keisti užsienio politikos kryptį.
„Reikia turėti galvoje, kad visuomenė reaguoja dažnai emocionaliai į trumpalaikius įvykius, neturi visos informacijos. Tai yra viena bėdų, kurią galima būtų priskirti mūsų diplomatijai, kad per mažai skiriama dėmesio visuomenės žinių plėtimui, kaip vyksta diplomatinis procesas, kokie yra mūsų nacionaliniai interesai“, – pabrėžė T. Janeliūnas.
Neįvertintas ir Baltarusijos klausimas
Tuo metu K. Girnius sako, kad pasitikėjimui vykdoma užsienio politika veikiausiai įtaką darė ir griežta politika Baltarusijos atžvilgiu, nes tai izoliavo valstybę, sukels nuostolių Klaipėdos uostui bei krovinių vežėjams.
„Dorovės politika turi ekonominių kaštų, į kuriuos valdžios žmonės neatsižvelgia“, – sakė K. Girnius
K. Girniaus teigimu, autoritariniam Baltarusijos lyderiui Aliaksandrui Lukašenkai anksčiau bandžius laviruoti tarp Rytų ir Vakarų, dabar jis aiškiai atsisukęs į Maskvą.
Jo teigimu, iš to kyla grėsmė, jog Baltarusijoje ims kilti Rusijos karinės bazės.
Dar vienu ne mažiau svarbiu faktoriumi užsienio politikos vingiuose K. Girnius įvardija diskusijas, kas atstovaus Lietuvai Europos Taryboje.
„Apklausų rezultatų pokytis labai didelis. Ko gero, įtakotas ne tiek prezidento, kiek konservatorių. Prieš metus, kai dar reitingai buvo aukštesni, prezidentas buvo tas pats, o konservatoriai buvo tik ką atėję. Galima spėti, kad jie pablogino“, – svarstė VU TSPMI docentas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
I. Šimonytė, A. Anušauskas mano, jog įstrigusi JAV parama visgi pasieks Ukrainą
Įstrigusi Jungtinių Valstijų parama Ukrainai yra nemaloni aplinkybė, teigia premjerė Ingrida Šimonytė, tačiau tiek ji, tiek krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako manantys, kad pagalba bus patvirtinta. ...
-
Akibrokštas: V. Gapšys ir kali, ir dalyvauja Seimo posėdžiuose?1
Oficiali Seimo interneto svetainė skelbia, kad Seimo narys „darbietis“ Vytautas Gapšys, atliekantis bausmę koncerno „MG Baltic“ (dabar „MG Grupė“) politinės korupcijos byloje, tebesilanko Seimo posėdžiuose. ...
-
Dėl P. Gražulio apkaltos Seimas apsispręs neeiliniame posėdyje
Seimas dėl priesaiką sulaužusio parlamentaro Petro Gražulio mandato apsispręs gruodžio 18 d. – šiam klausimui nutarta šaukti neeilinį posėdį. ...
-
V. Čmilytė-Nielsen apie R. Abramovičiaus vaikams išduotus lietuviškus pasus: yra spragų3
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen neatmeta galimybės, kad Rusijos oligarcho Romano Abramovičiaus vaikams lietuviški pasai išduoti dėl teisinių spragų. ...
-
Palankiai vertina idėją įvesti gynybos mokestį: panaudoti pinigus tikrai yra kur3
Politikams ėmus diskutuoti dėl naujo gynybos mokesčio įvedimo, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pripažįsta – mokesčiai yra viena iš pagrindinių tvaraus gynybos finansavimo priemonių. ...
-
Atmetė kritiką prezidentui dėl reakcijos į vaiko paėmimą: šalies vadovas privalėjo sureaguoti2
Komentuodamas viešojoje erdvėje pasigirdusią kritiką, prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas sako, kad šalies vadovas Gitanas Nausėda privalėjo sureaguoti į diskusijas sukėlusį vaiko paėmimą iš mamos. ...
-
V. Gapšio apkalta planuojama gruodžio 21 dieną
Seimo pirmasis vicepirmininkas Jurgis Razma sako, kad opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovo Vytauto Gapšio apkalta planuojama gruodžio 21 dieną. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partija liks valdančiojoje koalicijoje tol, kol bus arčiau sprendimų1
Laisvės partija liks valdančiosios koalicijos sudėtyje tol, kol partija bus arčiau sprendimų, sako jos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. ...
-
I. Šimonytė: jeigu pilietybė padeda apeiti sankcijas, reikia kalbėti apie jos atėmimą8
Jeigu Lietuvos pilietybė įgyjama siekiant apeiti tarptautines sankcijas, dėl jos atėmimo galima spręsti ir keičiant šalies įstatymus, sako premjerė Ingrida Šimonytė. ...
-
I. Šimonytė: biudžetas – geras rezultatas ribotų išteklių sąlygomis8
Seime patvirtintas 2024 metų valstybės biudžetas yra kompromisinis ir geras rezultatas ribotų išteklių sąlygomis, sako premjerė Ingrida Šimonytė. ...