Premjerė: agresorė Rusija – nesustos, reikia greitų, realybe grindžiamų sprendimų

  • Teksto dydis:

Siekiant suvaldyti karą Ukrainoje sukėlusį agresorių, Rusiją, reikia „greitų sprendimų, grindžiamų realybe“, tokių tikimasi per NATO viršūnių susitikimą Vilniuje, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Turime būti visiškai sąžiningi ir suvokti, kad gyvename karo laikais. Tai nėra krizių valdymo klausimas ar teritorinis ginčas. Nors geografiškai ribotas, tai – plataus masto karas. Mūsų veiksmai turi atspindėti šią tikrovę. Mums reikia greitų ir įžvalgių sprendimų. Sprendimų, grindžiamų ne norais ar akademinėmis diskusijomis, o realybe, kad agresorius nesustos, kol nebus nugalėtas“, – penktadienį dalyvaudama Vilniaus rotušėje vykstančioje Baltijos karinėje konferencijoje teigė Vyriausybės vadovė.

Ji savo kalboje paminėjo ir netrukus Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą bei viltį, kad būtent čia bus priimti progresyvūs sprendimai, padėsiantys užkardyti Rusijos agresiją ir grąžinti saugumo jausmą į NATO šalis, o Ukrainos narystės aljanse klausimas įgaus konkretumo.

Vilniaus rotušėje kovo 23–24 dienomis vyksta Baltijos karinė konferencija, pagrindinė jos tema – NATO atgrasymo ir gynybos pozicijos stiprinimas karinėje ir strateginėje perspektyvoje.

Penktadienį susirinkusiems dalyviams sveikinimo žodį tarusi premjerė vėliau dalyvavo diskusijoje su RAND Nacionalinio saugumo tyrimų skyriaus viceprezidentu ir direktoriumi Barry Pavelu (Bariu Pavelu).

NATO yra mūsų bendrų vertybių apsauga.

„NATO yra mūsų bendrų vertybių apsauga. Mes visada būsime laisvės, demokratijos ir teisinės valstybės pusėje, – teigė I. Šimonytė. – Norėčiau išreikšti pagarbą Ukrainai, kuri dabar gina mūsų visų laisvę ir palinkėti, kad po Vilniaus viršūnių susitikimo ramia širdimi galėtume pasakyti, kad turėjome drąsos prisiimti atsakomybę, priimti reikiamus sprendimus, kad kitai kartai paliktume geresnį pasaulį, neperkeldami savo problemų ant jos pečių.“

Lietuvos ministrė pirmininkė pabrėžė, kad Ukrainos pergalė – vienintelė Rusijos vykdomo karo baigties galimybė, tačiau tam, kad ji būtų pasiekta, būtina nedelsiant teikti Ukrainai visą reikalingą pagalbą.

„Šiandien man kelia nerimą nuovargis. Ne Ukrainos karių, kovojančių kulkų lietuje, nuovargis, o Vakarų visuomenės nuovargis. Man neramu dėl raginimų ieškoti kompromiso ar greitos pseudo taikos. Mes, politikai, turėtume nenuilstamai aiškinti savo šalių žmonėms, kad, deja, nėra lengvų kelių į taiką“, – kalbėjo premjerė.

Ji ragino kolegas susitelkti, išlikti tvirtiems, ryžtingai imtis visų galimų priemonių ir nepavargti kovoti, kad nesibaigiantys Rusijos karai būtų sustabdyti visiems laikams.

I. Šimonytė taip pat pažymėjo, kad NATO šiuo metu turėtų daugiau dėmesio ir pajėgų skirti savo rytinei daliai, tai yra, Baltijos šalims, kurios ribojasi su šiuo metu didžiausią tiesioginę grėsmę Europai ir visam aljansui keliančia Rusija bei jos dalimi praktiškai tapusia Baltarusija.

„Karo metu laipsniškų pokyčių nepakanka. Neužtenka inventorizacinių viršūnių susitikimų“, – teigė ji.

Anot premjerės, būtina imtis ambicingų veiksmų, skirti daugiau investicijų stiprinant atgrasymo ir priešakinės gynybos sritis.

Šiemet Baltijos karinę konferenciją organizuoja Krašto apsaugos ministerija ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija su JAV analitikos centru „The Atlantic Council“. Konferencija Lietuvoje pirmą kartą surengta 2019 metais.

Konferencijoje dalyvauja Europos ir JAV gynybos analitikai, taip pat Lietuvos ir užsienio šalių institucijų atstovai, karininkai, gynybos ekspertai ir akademikai.

Baltijos karinė konferencija – vienas iš renginių, kuriais ruošiamasi liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui. Susitikimo organizatorė Lietuva į darbotvarkę siekia įtraukti karinės ir politinės paramos Ukrainai, didesnio finansavimo Europos gynybai ir NATO gynybinių bei atgrasymo pajėgumų stiprinimo klausimus.

Į susitikimą atvyks 30-ies NATO valstybių narių vadovai. Dvi dienas sostinėje viešės 3 tūkst. aukščiausio lygio svečių bei iki 2 tūkst. žurnalistų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų, į miestą atvyks 45–50 aukščiausio lygio delegacijų.


Šiame straipsnyje: Ingrida ŠimonytėVilniusNATO viršūnių susitikimaskaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių