Vyriausybė siūlo skirti 37 mln. eurų kompensacijas už nusavintą žydų turtą

Vyriausybė siūlo skirti 37 mln. eurų kompensacijų už XX a. per Holokaustą nusavintą asmeninį žydų turtą.

Šiuo metu kompensacijos kasmet skiriamos tik už nusavintą žydų religinių bendruomenių turtą – 37 mln. eurų įsipareigota išmokėti per dešimtmetį, procesas turėtų būti užbaigtas iki kitų metų kovo.

Trečiadienį Ministrų kabinetas pritarė premjerės Ingridos Šimonytės pasiūlytai naujai Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą įstatymo redakcijai, projektas dar bus svarstoma Seime. I. Šimonytė jį teikti parlamentui ketina pati.

Naujas kompensacijas, kaip ir ligšiolines, numatyta skirti Geros valios fondui, kuris jas išmokėtų turto savininkams bei paveldėtojams. Prašymų bus laukiama iki 2023-iųjų pabaigos, kompensacijos būtų išmokėtos per 2024-2030 metus.

Projekte siūloma, kad simbolinės kompensacijos būtų skiriamos už totalitarinių režimų okupacijų laikotarpiu neteisėtai nusavintą turtą, kuris priklausė iki Antrojo pasaulinio karo ar šio karo metais Lietuvoje gyvenusiems žydų tautybės asmenims.

Tai yra ir tam tikra moralinė skola, kurią gražu būtų pripažinti ir, kiek įmanoma, ne šimtu procentų taikliai, žinoma, išspręsti.

Numatyta, kad kompensacijos būtų skiriamos, kai šie asmenys neturėjo teisinės galimybės atkurti nuosavybės teisės į turtą ir nekilnojamąjį turtą, įskaitant ir bešeimininkį nekilnojamąjį turtą, perimtą valstybės nuosavybėn, dėl Holokausto nelikus tokio turto savininkų ar paveldėtojų.

„Tai yra ir tam tikra moralinė skola, kurią gražu būtų pripažinti ir, kiek įmanoma, ne šimtu procentų taikliai, žinoma, išspręsti“, – apie siūlomas naujas kompensacijas yra sakiusi premjerė.

Nauja įstatymo redakcija taip pat leis 5–10 mln. eurų fondui skirti individualių prašymų dėl kompensacijos už nekilnojamąjį turtą tenkinimui. Vienam asmeniui išmokama piniginė suma nepriklausytų nuo nukentėjusiam priklausiusio nekilnojamojo turto vertės.

Per nacistinės Vokietijos okupaciją 1941–1944 metais išžudyta apie 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų.

Lietuvos žydai ir Lietuvos žydų religinės bendruomenės patyrė kelias nekilnojamojo turto nacionalizacijas.

Ji prasidėjo pirmosios sovietų okupacijos metais 1940 metais. Vokietija, užėmusi Lietuvos teritoriją nacionalizacijos neatšaukė, o po to sekusi antroji sovietų okupacija galutinai atėmė Holokausto aukų turtą.NAUJAUSI KOMENTARAI

to degutui

to degutui portretas
Baisiausia,kas buvo tai Okupacija.Kokia laimė,kad neteks mūsų vaikams,anūkams šitas baisumas.Sutinku su Degutu,ir dauguma Lietuvoj teigia,kada RuZija sumokės už žudymus,naikinimsu,okupaciją,trėmimus?Turi reikalauti Seime,priimti dokumentus,rezoliucijas.Ačiū,šiandien EP priėmė mutarimą,kad RuZija remia terorizmą.Bravo.

>Degutui

>Degutui portretas
Grauzk asilo baranka kacapiskas liurbi... :DDD

Degutui

Degutui portretas
tu iš tos okupacijos tik naudą turėjai ką tau buduliui dar reikia atlygint? Jei ne ,,okupacija" neturėtum kur gyvent. Manai tai visoj Lietuvoj tais laikais statyti tik kai kurie dabar kosmetiškai aprengti kad geriau atrodytu Ganytum suskretes kiaules buožei jei ne išsilavinimas dykai gautas iš tu pačių ,,okupacijos" laiikų. Prašikai ir Mažeikų naftą ir atomine elektrine ir iš viso atidavei viska ka turėjai nežiniakokiem užsienio vagiam dabar postringauji kad tau rusai kažka turi atlygint? Isiplauk galvą asile.Žiūrėk ka rusai nepaprašytu viską atlygint ką kažkada sudėjo ir kas iki dabar yra.Tada turėsi ne tik boba vaika parduot pi deriam bet ir pats parsiduot
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių