Alpinizmo asociacijos vadovas Saulius Damulevičius sako, kad vieno alpinisto žūtis Prancūzijos Alpėse konstatuota, vilties rasti gyvą kitą dingusį alpinistą nebėra.
„Turint minty, kokios buvo oro sąlygos, kiek praėjo laiko, gelbėtojų teigimu, šitas asmuo irgi laikomas žuvusiu“, - apie dingusį alpinistą sakė asociacijos vadovas.
Pasak jo, kol kas prognozuojama, kad išgelbėti keliautojus sutrukdę oro sąlygos tik blogės.
„Problema didžiausia ta, kad vakar net nepavyko priartėti prie kalno per tinkamą atstumą, oras dar labiau blogėja, ir jis blogės ir šiandien, ir rytoj“, - sakė S.Damulevičius.
Kaip tvirtino asociacijos vadovas, kai oro sąlygos leis, gelbėtojai ieškos žuvusiųjų kūnų, kad jie būtų atgabenti į Lietuvą.
S.Damulevičiaus teigimu, abiem žuvusiesiems buvo apie 30 metų.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs vienas iš ekspedicijoje buvusių alpinistų Ernestas Markšaitis sakė, jog žuvusiųjų kūnų gelbėtojai dėl oro sąlygų gali nenukelti dar savaitę.
„Kol kūnai nenukelti ir nėra išduotas mirties liudijimas, jokios procedūros (dėl kūnų perdavimo - red.) nevyksta. Gelbėtojai prognozuoja, kad tai gali trukti savaitę, geriausiu atveju artimieji gali palaidoti žuvusiuosius maždaug už mėnesio“, - kalbėjo E.Markšaitis.
Jis taip pat sakė, kad iš visos septynių asmenų grupės vienas išgelbėtų alpinistų nušalo pirštus, tačiau kol kas yra vilties išvengti amputacijos. Pirštus nušalo ir viena mergina, tikėtina, jog jai amputacijos neprireiks, nes nušalo tik pirštų pagalvėlės.
Pirmadienį per spaudos konferenciją Vilniuje S.Damulevičius detaliai pristatė grupės lietuvių alpinistų surengtą ir tragiškai pasibaigusį žygį Šamoni apylinkėse.
Grupė Lietuvos alpinistų iš Vilniaus į Italijos Alpes išvyko sausio 19 dieną. Planuota savaitę treniruotis Italijoje, o vėliau kopti Prancūzijos Alpėse Šamoni apylinkėse. Į Šamoni septynių alpinistų grupė atvyko sausio 26 dieną, ir pasiskirstę mažomis grupelėmis vykdė kopimus.
Sausio 28 dieną septyni alpinistai išėjo įkalnus, penki iš jų kopė dviem komandomis, kiti du kopė į kitą viršūnę pusės kilometrų atstumu.
„Trečiadienio vakare oras subjuro, viena iš komandų spėjo nusileisti naktį nuo viršūnės, kita komanda liko maršrute, todėl pasinaudojus proga iškviesti gelbėtojai, ir minėtus tris alpinistus pargabeno į Šamoni miestelį“, - pasakojo asociacijos vadovas.
Tuo metu du atskirai kopę alpinistai liko kalnuose, vienas iš grupės ketvirtadienį susisiekė su kitais grupės nariais, paaiškindamas, kad per pūgą jie nebegalėjo tęsti kopimo, kasė sniege urvą, priedangą nuo pūgos. Jau tuomet vienas iš šių alpinistų buvo dingęs.
Kreiptasi į gelbėtojus, bet oro sąlygos sutrukdė pakilti, penktadienį oras buvo dar blogesnis.
„Buvo komunikuojama su vieninteliu alpinistu ant kalno SMS ryšiu, apie kito alpinisto buvimo vietą žinių neturėjome ir neturime iki šiol. Gelbėtojų sraigtasparnis negalėjo dėl stipraus vėjo pakilti ir šeštadienį. Manome, kad arti viršūnės galėjo būti iki minus 24 laipsnio šalčio, siautė vėjai iki 25 metrų per sekundę, ir gelbėjimo sraigtasparnis pakilo tik sekmadienį“, - pasakojo asociacijos vadovas.
„Nors gelbėtojai padarė viską, ką galėjo, jiems pavyko tik priartėti prie kalno“, - tęsė S.Damulevičius.
Tuomet gelbėtojai pamatė asmenį raudona striuke, tačiau su juo užmegzti kontakto nepavyko, o padarius aukštos rezoliucijos nuotraukas iš visų požymių konstatuota, kad minėtas alpinistas negyvas.
„Tikėtina, kad oro sąlygos lėmė jo mirtį. Apie kitą alpinistą žinių neturime, bet turint minty, kokios buvo oro sąlygos, kiek praėjo laiko, gelbėtojų teigimu, šitas asmuo irgi laikomas žuvusiu“, - kalbėjo Lietuvos alpinistų vadovas.
Prancūzijos gelbėjimo tarnybos pranešė sekmadienį pastebėjusios nuo ketvirtadienio kalnuose dingusio alpinisto kūną 3,9 tūkst. metrų aukštyje, tačiau smarkus vėjas neleido sraigtasparniui nusileisti. Apie antrą alpinistą iš Lietuvos nieko negirdėti nuo ketvirtadienio. Policijos pareigūnų teigimu, vilties rasti jį gyvą nėra.
Naujausi komentarai