Alytuje bus pastatytas paminklo Dainavos partizanams maketas

Alytuje esančiame Senamiesčio skvere pirmadienį bus pastatytas maketas būsimam paminklui Dainavos apygardos partizanams, patį paminklą ruošiamasi atidengti šių metų lapkritį, į atidarymą kviečiamas ir prezidentas Gitanas Nausėda.

„14 valandą bus pastatytas paminklo maketas, pažiūrėsime, kaip jis atrodo toje vietoje, o per kariuomenės dieną, tikimės, kad su prezidentu galbūt išeis paminklą atidengti visuomenei“, – BNS sakė miesto meras Nerijus Cesiulis.

„Tai mūsų istorija, tie žmonės, kurie kovojo už mūsų laisvę, yra mūsų pasididžiavimas. Kad šiandien esame laisvi ir galime vadintis lietuviais, jie prisidėjo labai daug prie to“, – teigė jis.

Jo teigimu, paminklas tikrai bus pastatytas dar šiemet, norima, kad jį dar pamatytų ir Alytuje likę partizanai.

„Labai norisi, kad paminklą pamatytų ir Alytuje likę partizanai, nes vis dėlto, buvo atidėliojama, siūlomos kitos vietos“, – sakė Alytaus vadovas.

Alytaus miesto savivaldybė šių metų balandžio 16 dieną sudarė paminklo pagaminimo ir sumontavimo darbų sutartį su Klaipėdos rajone registruota bendrove „Kisinai“, paminklą pagaminti numatyta už 44,7 tūkst. eurų.

Tai mūsų istorija, tie žmonės, kurie kovojo už mūsų laisvę, yra mūsų pasididžiavimas.

Paminklo autorius – skulptorius Gintautas Jonkus, jis anksčiau teigė, kad paminklas – tarsi iš žemės besiskleidžiantis atminimo pumpuras, jo kompoziciją užbaigia stilizuotas Jogailaičių kryžius.

Apatinėje postamento dalyje planuojamas užrašas „Dainavos apygardos partizanams 1944-1953“, o kitoje pusėje – keturi žodžiai: „Tikėjimas, Laisvė, Nepriklausomybė, Santarvė“, taip pat paminklą ketinama papuošti Vyčiu.

Paminklo aukštis sieks 4,5 metro, jį ketinama apšviesti 12 LED šviestuvų, o šalia jo planuojama pastatyti informacinį stendą.

Paminklo sukūrimo grupėje taip pat yra kraštovaizdžio architektas Jonas Abromas ir architektas Petras Grecevičius.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė yra sakiusi, kad Dzūkija – vienintelis Lietuvos regionas, kur nėra paminklo ten buvusios apygardos partizanams.

1945 metais lapkričio mėnesį įkurta Dainavos apygarda vienijo apie 300 partizanų, kovojusių su sovietų okupantais. Apygarda apėmė dabartinius Alytaus, Lazdijų ir Varėnos rajonus bei su jais besiribojančių Marijampolės, Šalčininkų ir Trakų rajonų dalį.

Dalies Dzūkijos partizanų vadų gyvenimas buvo susijęs su Alytaus miestu. Alytaus mokytojų seminarijoje dirbo apygardos vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas.

Apygardoje veikė ir kiti žymūs partizanai: Juozas Vitkus-Kazimieraitis, Lionginas Baliukevičius-Dzūkas, Domininkas Jėčys-Ąžuolis, Vaclovas Voveris-Žaibas ir kiti.

Dainavos apygarda praktiškai nustojo egzistuoti 1952 metų rugpjūčio mėnesį, tačiau pavieniai partizanai Dzūkijoje veikė iki 1954 metų vasaros pabaigos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Makas

Makas portretas
30 metu nepriklausomybes, o dar nepagerbti partizanai...

Anonimui Pydarui

Anonimui Pydarui portretas
Statys be ką, kad tik komunistai valdytu
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių