Situacija
Apkalta gali ilgai netrukti
Jau kitą savaitę Rolandas Paksas gali netekti posto. Pripažinęs, jog trimis atvejais R. Paksas sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, teismas atvėrė kelią tolesnei apkaltos procedūrai. Teoriškai net po Konstitucinio Teismo išvadų Seimas gali palikti šalies vadovą poste, tačiau tokia galimybe abejoja net R. Pakso šalininkai.
Vakar Konstitucinis Teismas paskelbė, jog R.Paksas šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai suteikė pilietybę rėmėjui Rusijos piliečiui Jurijui Borisovui, kai neužtikrino valstybės paslapties apsaugos ir sąmoningai leido J.Borisovui suprasti, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą ir kontroliuoja jo pokalbius telefonu.
Šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu teismas taip pat pripažino tuos R.Pakso veiksmus, kuriais jis, naudodamasis savo statusu, duodamas neteisėtus nurodymus patarėjams ir kitais veiksmais darė neteisėtą įtaką privačių asmenų ir privačių ūkio subjektų sprendimams turtiniuose santykiuose.
Teismas atmetė tris kaltinimus Prezidentui. Nepasitvirtino, esą R.Paksas, eidamas Prezidento pareigas, savo veikloje nesuderino viešųjų ir privačių interesų, diskreditavo valdžios autoritetą, taip pat davė neteisėtus pavedimus savo patarėjams ir nesiėmė veiksmų užkirsti kelią atskirų patarėjų piktnaudžiavimams vykdant savo pareigas.
“Buvo patvirtinti patys svarbiausi kaltinimai”, - žurnalistams sakė Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas. Jo teigimu, apkaltos procesas gali būti atnaujintas jau pirmadienį, o antradienį arba trečiadienį galėtų būti surengtas balsavimas dėl R.Pakso nušalinimo iš pareigų.
Pasak Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docento Egidijaus Šileikio, teoriškai Seimas galėtų nepašalinti Prezidento, tačiau tada būtų atvertas kelias teisiniam nihilizmui.
“Seimui tik belieka apsispręsti, ar verta pašalinti Prezidentą”, - sakė E.Šileikis ir pridūrė, jog Konstitucinio Teismo išvados “stumia Seimą tai daryti”.
Politikai prognozuoja, jog už R.Pakso nušalinimą balsuos daugiau nei 86 parlamentarai. Ne vienas šalies vadovą palaikęs Seimo narys savo nuomonę pakeitė po to, kai Prezidentas į patarėjus pakvietė vieną pagrindinių skandalo herojų J.Borisovą.
Kad Seime balsuojant dėl valstybės vadovo nušalinimo netrūktų balsų, parlamento vadovybė atšaukė Seimo narių komandiruotes. Saugant svarbų klausimą svarstysiančių parlamentarų ramybę tomis dienomis į Seimą nebus įleidžiami net nuolatinius leidimus turintys svečiai. Tačiau žurnalistams padaryta išimtis. Apkaltos posėdžiuose taip pat kviečiami dalyvauti signatarai.
Konstitucinis Teismas išvadoje nurodė, kad Seimui nebereikia svarstyti R.Pakso kaltės. Parlamentarams tereikia apsispręsti vienu klausimu - ar už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą pašalinti jį iš Prezidento pareigų.
Naujausi komentarai