Prezidentė Dalia Grybauskaitė giria teisėjų savivaldą, esą objektyviau ėmusią vertinti susikompromitavusius teisėjus. Tuo metu Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) ir Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius sako, kad sistemos valymąsi lemia pakilę reikalavimai teisėjų darbui.
"Noriu pasidžiaugti, kad iš tiesų sistema pradėjo valytis kartu su manimi ir be manęs, kad Teisėjų taryba pradėjo dirbti ir pradeda dirbti ne tik kaip buvo anksčiau kaip profsąjunga, gindama teisėjų interesus, bet pradėjo dirbti kaip savivaldos institucija", - žurnalistams ketvirtadienį sakė Europos teismų tarybų tinklo Generalinę Asamblėją pasveikinusi D.Grybauskaitė.
Ji priminė, kad vien už garbės ir orumo pažeidimus pernai atleisti septyni teisėjai - tai yra daugiau negu per visus 19 nepriklausomos Lietuvoje metų.
"Taigi tai rodo, kad jau patys teisėjai išdrįsta vertinti kolegas objektyviai ir išdrįsta dirbti kaip savivaldos institucija", - tvirtino valstybės vadovė.
G.Kryževičius, paklaustas, ar dabartinis sujudimas reiškia ankstesnį sistemos gebėjimą apsiginti, aiškino, kad dažnesnį teisėjų atleidimą lemia, be kita ko, pasikeitęs teismų vidaus ir išorės administravimas.
"Žinoma, kad pakilo reikalavimai, gerokai pakilo reikalavimai. Kita vertus, pratrūko tos prezidentės kalboje raiškiai pasakytos votys. Šitie veiksniai ir pačioje sistemoje šiek tiek sugriežtinimas vidaus bei išorės administravimo, kai ėmėmės tikrinti tų bylų, kurios anksčiau buvo pamirštos, parodė tuos trūkumus, kurie buvo nustatyti ir dėl kurių dauguma teisėjų - tie kurie buvo atleisti - neteko darbo", - ketvirtadienį per spaudos konferenciją dėstė G.Kryževičius.
"Tai yra administracinių teisės pažeidimų bylos, vykdymo procesas, kai kurios bylos, kurios nebuvo perduotos vykdyti - tai dalykai, kurie anksčiau nebuvo pagrindinis taikinys atliekant tyrimus", - pastebėtus trūkumus vardijo jis.
G.Kryževičiaus teigimu, dabar vertinimo taikiklyje yra darbo bylų nagrinėjimo terminai ir viešųjų pirkimų bylos.
LAT vadovo teigimu, galima pateisinti tik pradedančių teisėjų, o ne senbuvių klaidas.
"Kitos išeities, kaip atleisti susikompromitavusius ar netinkamai dirbančius teisėjus, mes neturime. Neturime galimybių ilgai dirbančių teisėjų toliau mokyti, kaip reikėtų dirbti. Aš kalbu apie tą grupę teisėjų, kurie dirba dešimtmetį, o gal ir daugiau. Mes nekalbame apie tuos, kurie ką tik pradėjo dirbti, jų darbo brokas yra natūralus, nes visko žinoti yra neįmanoma (...). Tačiau kai kalbame apie aplaidumą darbe - tai yra ne iš nežinojimo, tiesiog aplaidžiai dirbama. Manau, kad yra vienintelė priemonė - atsisveikinti su tokiais pareigūnais", - sakė jis.
Naujausi komentarai