Pereiti į pagrindinį turinį

Gamtininkas prabilo apie žiemos planus: baltos Kalėdos – tik svajonė?

2024-11-21 17:51

Pastaruoju metu dažniau skundžiamės dėl orų nei jais džiaugiamės ir neretai kaltiname sinoptikus už netikslias prognozes. Vis dėlto, jų kaltinti nereikėtų – tiksliai numatyti orus kelioms dienoms į priekį yra sudėtinga net šiandien. Tačiau gamtininkai, skaitydami gamtos ženklus, kartais pateikia tikslesnes ilgalaikes prognozes nei modernūs meteorologiniai modeliai.

Selemonas Paltanavičius
Selemonas Paltanavičius / Ž. Gedvilos, G. Skaraitienės/BNS nuotr.

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius atskleidė, kokių Kalėdų šiais metais galime laukti.

– Ar šiais laikais yra lengviau prognozuoti orus nei prieš 20–30 metų?

– Man atrodo, kad technologijos ne visada dera su gamta, nes klimato kaitos įtakoje gamta labai išsibalansavo, todėl šiandien sinoptiko profesija yra viena nedėkingiausių. Prognozavimas tampa beveik spėjimu, ypač kalbant apie tolimesnę perspektyvą. Tiesa, gamtininkai, analizuodami gamtos visumą, gali žinoti šiek tiek daugiau, tačiau ir prieš dvidešimt metų situacija buvo aiškesnė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

– Ar galime daryti prognozę, kokios Kalėdos mūsų laukia?

– Reikėtų atsižvelgti į cikliškumą, kuris jau trunka maždaug 10–12 metų. Kiek jis tęsis, tik ponas Dievas žino, nors, ko gero, ir jis šiuo metu yra pasimetęs. Štai matome, kad jau antroji lapkričio pusė, o temperatūra vis dar pliusinė net naktį. Tikėkimės baltos žiemos, tačiau pažadėti, kad ji bus, tikrai negaliu.

– Po tokio neįprastai šilto lapkričio pradžios, ką galime spėti apie ateinančią žiemą?

– Žiema niekur nedingo ir niekas jos neuždraudė – ji tikrai bus. Tačiau kyla klausimas, kokia ji bus. Tikėtina, kad žemė taip ir neįšals – bent jau ne taip giliai, kaip įprastai. Sniegas, jei ir iškris, greičiausiai bus laikinas – išsilaikys keletą dienų ar savaitę, po to ištirps. Vėl sulauksime atlydžio, o tada sunku pasakyti, ar žiemą sutiksime baloje, ar sniege. Beje, slides Lietuvoje, manau, daugelis jau pamiršo – galbūt jų net neprireiks.

 

 

– Ar tai galioja iki Naujųjų, ar kalbame apie visą žiemą?

– Kalbu iki Naujųjų, nes tikroji žiema paprastai prasideda maždaug sausio 5-ąją, kai grįžta didesni šalčiai ir daugiau sniego. Tačiau kiek ilgai tai tęsis – sunku pasakyti.

Dažnai žiema trunka vos iki pusiaužiemio, sausio 25 dienos. Šią tendenciją pavadinčiau gamtos suirute – klimato sąlygos labai sudėtingos. Trūksta drėgmės – atlydžiai šiek tiek pagerina situaciją, bet daugelyje vietų vandens lygis nukritęs net iki 2,70 m, paviršiniai dirvožemio sluoksniai visiškai sausi. Tai labai kenkia augalams. Labiausiai, turbūt, liūdina žvejus, laukiančius ledo.

– Ar tikrai teks pamiršti poledinę žūklę?

– Ko gero. Arba poledinė žūklė vyks iš valties.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra