Į Lietuvą atvykęs Ukrainos pabėgėlis: tai – ne karas, o tiesiog genocidas

 • Teksto dydis:

Į Lietuvą atvykusių ukrainiečių jau daugiau nei 10 tūkst. Žmonės išvargę, dar sunkiai suvokia žiaurią realybę. Lietuva netrukus atidarys daugiau ukrainiečių registracijos centrų, praneša LNK.

Prisimena su siaubu

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje tęsiasi jau kone tris savaites, žmonės iš namų bėga gelbėdami savo ir šeimos narių gyvybes. Tarp jų – ir Aleksandras, kuris dabar į Lietuvą atvežė dalį šeimos, bet grįš atgal į Ukrainą. Ten liko mama.

„Aš tiesiog noriu savo mamą pervežti pas giminaičius, į šiek tiek saugesnę vietą“, – pasakojo Aleksandras.

Aleksandras sakė: tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, yra tikras genocidas.

„Vietinis kunigas išėjo su kryžiumi rankose. Mes jį puikiai pažinojome. Jis išėjo su kryžiumi. Jį tiesiog sušaudė – prie kryžiaus. Taip negalima elgtis. Tai ne karas, o tiesiog genocidas. Visą gyvenimą jie bandė sunaikinti Ukrainos tautą. Dabar jie turi tokį šansą, bet mes to neleisime. Jokiais būdais“, – kalbėjo jis.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

„Dar iki karo planavau atvykti čia užsidirbti. Kai prasidėjo karas, reikėjo skubiai pasiimti savo vaikus. Tikiuosi, karas baigsis, ir mes grįšime“, – su ašaromis akyse šnekėjo kita pabėgėlė.

Pabėgėliai – be galo pavargę, tačiau ukrainiečių registracijos centre Vilniuje retas kuris užsibūna kelias paras.

„Planas yra, kad jie čia nakvoja iki trijų parų. Kol kas matome, kad užtenka vienos paros, nes yra labai daug savanorių, kurie pasiūlė savo būstus“, – komentavo Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Kol kas ukrainiečiai apgyvendinami savo būstus siūlančių geradarių namuose, tačiau netrukus jie bus apgyvendinami ir savivaldybių bei įstaigų siūlomose patalpose.

Neturėsime atoslūgių. Matyt, galime tikėtis, kad žmonių, bėgančių nuo karo, srautas gali būti dar didesnis.

„Žmonės strese, įtampoje, jie dar nesuvokia, kas įvyko. Yra dalis, kurie jau truputį atsipalaidavę, šie žmonės labai emocingi – ašaros, verkia, liūdi. Nepaisant to, dauguma yra pasiryžę kuo greičiau grįžti atgal į Ukrainą“, – tikino E. Gudzinskaitė.

Iš viso į Lietuvą atvyko daugiau nei 10 tūkst. ukrainiečių.

Trūksta darbuotojų

Registracijos centre savanoriavo ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, kartu ir Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius.

„Tas susitelkimas, kuris yra Lietuvoje, iš tiesų gniaužia kvapą. Manau, jis yra įkvėpimas ne tik Ukrainos žmonėms, bet ir visai Europai. Labai svarbu tą išlaikyti – karas vis dar vyksta, žmonių, kuriems reikės pagalbos, tik daugės“, – teigė V. Sinkevičius.

Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Savanorių yra, tačiau šiuo metu rankų trūksta Migracijos departamentui.

„Pati išbandžiau, kaip atrodo Migracijos departamento darbuotojų darbas, kaip atrodo duomenų suvedimas į sistemą. Tai tikrai nėra sudėtinga, tą galima greitai išmokti“, – sakė A. Bilotaitė.

Dabar trūksta apie 280 darbuotojų.

„Tam, kad žmonės galėtų dirbti prie sistemos, jie turi būti valstybės tarnautojai. Buvo priimtas sprendimas prašyti visų Lietuvos valstybės ir savivaldybės institucijų, įstaigų komandiruoti žmones į Migracijos departamento registracijos centrus“, – aiškino A. Bilotaitė.

Eurokomisaras susitiko ir su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte.

„Aptarėme galimų sankcijų plėtimą. Akivaizdu, kad dabar grasinama biologiniais ginklais. Į tai reikia reaguoti“, – teigė V. Sinkevičius.

Kaip sankcijas Rusijai dar būtų galima plėsti?

„Pirmiausia reikėtų pabaigti su SWIFT. Antras dalykas yra uostai, kurie vis dar prieinami Rusijos laivams“, – vardijo V. Sinkevičius.

Trumpam užsimiršę karo siaubą, Vilniaus registracijos centre žaidžia, piešia vaikai. 

„Jie labai džiaugiasi čia atvažiavę, jie labai dėkingi, kad juos taip nuoširdžiai priėmė“, – tikino savanorė Brigita Krevnevičienė.

„Neturėsime atoslūgių. Matyt, galime tikėtis, kad žmonių, bėgančių nuo karo, srautas gali būti dar didesnis, todėl mes ruošiamės“, – tvirtino A. Bilotaitė.

Netrukus dar vienas centras atsidarys Vilniuje. Artimiausiomis dienomis centrai bus atidaryti Šiauliuose, Kaune ir Klaipėdoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių