Į partijų kišenes byra valstybės litai Pereiti į pagrindinį turinį

Į partijų kišenes byra valstybės litai

2003-07-31 00:00

Politinių organizacijų viltys kitąmet gauti daugiau lėšų iš biudžeto greičiausiai taip ir liks viltimis

Politinių organizacijų viltys kitąmet gauti daugiau lėšų iš biudžeto greičiausiai taip ir liks viltimis

Iš šių metų biudžeto atseikėjama antroji dalis didžiausioms Lietuvos partijoms skirtų valstybės lėšų ir jau skaičiuojama, kiek joms skirti kitąmet.

Partijos, apeliuodamos į artėjančius Europos Parlamento ir Seimo rinkimus, tikisi didesnės valstybinių dotacijų sumos, tačiau Finansų ministerija, formuojanti kitų metų valstybės biudžetą, to negarantuoja.

Nustatomi rinkimų koeficientai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), vykdydama prieš penkerius metus konservatorių dominuojamo Seimo priimtą Partijų ir politinių organizacijų finansavimo įstatymą, privalo pagal tam tikrus kriterijus kasmet paskirstyti valstybės biudžete partijoms numatytas lėšas. Šiomis dienomis turėtų būti paskirstoma antroji šiems metams numatytų lėšų dalis.

Šiemet iš biudžeto partijoms finansuoti buvo skirta 483 tūkstančiai litų. Ši suma padalijama perpus ir kiekviena dalis išskirstoma partijoms pagal šių turimą rinkimų koeficientą.

Partijų koeficientai apskaičiuojami pagal jų pasirodymą paskutiniuose Seimo ir savivaldybių rinkimuose. Pernai gruodžio 22-ąją Lietuvoje įvyko savivaldybių tarybų rinkimai, tad jie šiek tiek pakoregavo partijų koeficientus ir šių metų dotacijų paskirstymą politinėms organizacijoms.

Antrajame šių metų pusmetyje partijos gaus tiek pat, kiek gavo ir pirmajame. Vienintelis skirtumas tas, kad anksčiau Liberalų ir Centro sąjungoms atskirai skirstyti pinigai dabar “įkris” į jų bendrą sąskaitą, nes šių metų gegužės pabaigoje šios politinės jėgos bei nykštukinė Moderniųjų krikščionių demokratų sąjunga susijungė į vieną politinę jėgą - Liberalų centro sąjungą (LCS).

Paveržė lyderio titulą

Būtent susijungusi LCS tarp didžiausių šalies partijų tapo lydere pagal šiemet gaunamas valstybės biudžeto lėšas, aplenkusi net kelerius metus šioje srityje pirmavusią valdančiąją Socialdemokratų partiją. Liberalcentristai per visus metus į savo kišenę iš valstybės iždo įsidės 139,5 tūkst. litų, o socialdemokratai - 132 tūkst. litų.

Naujajai sąjungai (socialliberalams) per šiuos metus priklausys gauti 95,9 tūkst. litų, Tėvynės sąjungai (konservatoriams, krikščionims demokratams ir laisvės kovotojams) - 55,7 tūkst. litų, partijai “Lietuvos krikščionys demokratai” - 31,4 tūkst. litų, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungai - 28,6 tūkst. litų.

Dėl prastų praėjusių savivaldybių tarybų rinkimų rezultatų Kazimieros Prunskienės vadovaujama Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga šiemet iš valstybės biudžeto gauna beveik trečdaliu mažiau lėšų nei pernai, Seimo Pirmininko Artūro Paulausko vadovaujama Naujoji sąjunga (socialliberalai) - maždaug dešimtadaliu mažiau.

Pinigų daugiau nebus

Partijos nuolat skundžiasi, kad iš valstybės biudžeto skirstomos dotacijos joms mažai gelbsti, nes didžiųjų politinių jėgų metiniai biudžetai siekia milijonines sumas. Rinkimų metais partijų išlaidos padidėja kelis kartus. Štai ir praėjusių metų Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimų vajus partijoms kainavo daugiau kaip 14 milijonų litų.

Todėl partijų atstovai tikisi, kad formuojant kitų metų biudžetą atsiras galimybė skirti politinėms jėgoms gerokai daugiau nei šiemet, nes kitąmet Lietuvoje pirmą kartą vyks Europos Parlamento rinkimai, o rugsėjį turėtų būti renkamas naujas šalies parlamentas. Šios rinkimų kampanijos partijoms kainuos nemažus pinigus.

Be kita ko, apeliuojama į tai, kad 2000 metais, kai paskutinį kartą buvo renkamas Seimas, didžiosios partijos iš valstybės biudžeto gavo 800 tūkst. litų, tai yra bemaž dvigubai daugiau nei šiemet.

Tačiau Finansų ministerija neteikia didelių vilčių. “Kauno diena” buvo informuota, kad kitų metų biudžetas dėl Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą bus ypač įtemptas, todėl nėra galimybių didinti finansinius asignavimus atskiroms sritims, nepaisant net ir smarkiai augančios šalies ekonomikos bei surinkimų į biudžetą. Todėl tikėtina, kad partijoms kitąmet ir vėl bus paskirstyta maždaug pusė milijono litų. Nebent bus politiškai sutarta skirti šiek tiek daugiau.

Likusius politiniam gyvenimui reikiamus pinigus jos turės “susižvejoti” pačios iš įvairių juridinių ir fizinių aukotojų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų