Kitoks metinis pranešimas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė diktuoja naujas konstitucines ir politines madas – jos metinis pranešimas ne tik buvo itin trumpas, bet ir perskaitytas kur kas vėliau nei ankstesniais metais.

Vėliau nei paprastai

Į Konstitucijoje numatytą kasmetę ceremoniją – prezidento metinio pranešimo išklausymą Seime – parlamentarai, įvairių institucijų vadovai, diplomatai šiemet rinkosi maždaug dviem mėnesiais vėliau nei paprastai. Ši ceremonija įvyko tik vakar, birželio 8-ąją, nors anksčiau prezidentas į Seimą metinio pranešimo skaityti atvykdavo nuo vasario pradžios iki balandžio vidurio.

D.Grybauskaitė savo kadenciją pradėjo pernai liepos 12 d., todėl nusprendė metinį pranešimą perskaityti ir taip atlikti vieną iš savo konstitucinių pareigų kuo arčiau pirmųjų savo prezidentavimo metinių datos.

Į Seimo plenarinį posėdį pasiklausyti Prezidentės žodžio susirinko ne tik maždaug 120 iš 141 parlamentarų, bet ir kadenciją baigęs valstybės vadovas Valdas Adamkus, premjeras Andrius Kubilius su dauguma Vyriausybės narių, aukščiausių valstybės institucijų ir teismų vadovai, Kovo 11-osios Akto signatarai, miestų ir rajonų merai, Lietuvoje dirbantys užsienio šalių diplomatai.

Planuota, kad jeigu sveikata leis, posėdyje dalyvaus ir kadenciją baigęs prezidentas Algirdas Brazauskas. Tačiau vėžio kamuojamas buvęs valstybės vadovas neatvyko. Jo žmona Kristina informavo, kad A.Brazauskas namuose Turniškėse stebėjo Prezidentės kalbos transliaciją per televiziją.

p>Be fanfarų

Įprasta, kad valstybės vadovas Seime metinius pranešimus daro istorinėje Kovo 11-osios salėje. Tačiau šiemet pratęsta pernai gimusi tradicija pranešimą perskaityti naujoje, 2007 m. pastatytoje Seimo posėdžių salėje.

Tai sukėlė nemažai nepatogumų susirinkusiems. Paaiškėjo, kad naujosios salės balkonuose trūksta vietų visiems svečiams susodinti, todėl teko statyti kelias dešimtis papildomų kėdžių. Kai kurie atvykusieji sėdėjo "galiorkoje" ir per arčiau balkone sėdinčiuosius nelabai matė nei Prezidentės, nei apskritai plenarinių posėdžių salės.

Į salę įžengusį V.Adamkų dauguma susirinkusiųjų pagerbė plojimais ir atsistojimu. Lygiai taip pat buvo sutikta D.Grybauskaitė. Apie jos atėjimą į salę iškilmingai pranešė protokolo darbuotojas, tačiau nebuvo pasigirdusios įprastos fanfaros, skambėjusios ankstesniais metais, kai skaityti metinio pranešimo į Seimą atvykdavo valstybės vadovas.

Neprireikė nė pusvalandžio

Tai buvo trumpiausias per visą nepriklausomos Lietuvos valstybės dvidešimtmečio istoriją metinis pranešimas, trukęs nepilną pusvalandį.

D.Grybauskaitės kalbai darbotvarkėje buvo numatytos 45 minutės. Tokia trukmė nustatyta atsižvelgiant į ankstesnių metų patirtį, kai valstybės vadovas metinę kalbą skaitydavo nuo 40 minučių iki beveik pusantros valandos.

Tačiau ir 45 minučių neprireikė. D.Grybauskaitė Seimo tribūnoje išstovėjo nepilnas 24 minutes. Šįkart metiniame pranešime buvo 2192 žodžiai – perpus mažiau nei pernykštėje prezidento V.Adamkaus kalboje.

Valstybės vadovei būdingu greitu kalbėjimo tempu perskaitytas metinis pranešimas nė karto nebuvo pertrauktas susirinkusiųjų plojimų. Anksčiau tokių pasitaikydavo, ypač kai prezidentai savo metiniame pranešime iškeldavo kokią nors naują, bet populiarią idėją.

D.Grybauskaitė kalbą skaitė be didesnių sutrikimų, tik sykį atsikrenkštė ir porą kartų pasitaisė, neteisingai perskaičiusi žodį.

Keturiese išgėrė kavos

Parlamentarai ir svečiai salėje Prezidentės klausėsi gana dėmesingai. Tik vienas kitas abejingai vartė tos dienos plenarinių posėdžių darbotvarkę, įstatymų projektus, naršė internete, rašė trumpąsias žinutes mobiliuoju telefonu.

Žurnalistai smalsiai dairėsi, ar į posėdį atvyks vienas didžiausių Prezidentės kritikų – valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos lyderis, buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas. Neatvyko. Vėliau prisipažino žiūrėjęs televizijos transliaciją "kitoje vietoje". Kur, nepatikslino.

Bet A.Valinsko žmona Inga sėdėjo salėje ir dėmesingai klausėsi D.Grybauskaitės.

Po kalbos Prezidentė, Seimo pirmininkė Irena Degutienė, premjeras A.Kubilius ir kadenciją baigęs prezidentas V.Adamkus beveik pusvalandžiui užsidarė viename netoli plenarinių posėdžių salės esančių kabinetų prie kavos puodelio aptarti valstybės aktualijų. Apie ką buvo kalbėta, nė vienas pokalbio dalyvis neatskleidė.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių