Keturiolika kultūrinių leidinių ir internetinių portalų, tarp jų - „Metai“, „Šiaurės Atėnai“, „Literatūra ir menas“, „7 meno dienos“, „Kinas“, bernardinai.lt ir kiti kreipėsi viešu laišku į prezidentę, Seimą ir Vyriausybę. Laišką pasirašę leidinių redaktoriai primena, jog šiųmetinis Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) konkursas paramai vėlavo dėl įvairiose institucijose įstrigusių teisės aktų rengimo, o pastarosiomis dienomis paskelbti rezultatai rodo, jog didžiajai daliai kultūrinių leidinių parama šiemet mažės naujai atsirandančių ir paremtų kultūrinių projektų sąskaita.
Fondui - priekaištai dėl skaidrumo
„Rezultatų analizė rodo, kad dėl neaiškių priežasčių nepriklausomybės metais įkurti leidiniai pasmerkti jau ne bado dietai, bet išnykimui“, - rašoma kreipimesi.
Laiško autoriai pažymi, jog minimi leidiniai leidžiami ir vykdo „kultūrinę misiją“ jau 25-eris metus, juos skaito įvairių specialybių akademinė bendruomenė, meno kūrėjai ir jų publika, švietimo darbuotojai, išeiviai. Leidinių atstovai pasigenda konkurso kriterijų, pagal kuriuos fondas atrenka projektus, taip pat turi priekaištų SRTRF tarybai dėl viešai neskelbiamų atrankos vertinimų, taip pat nurodo, kad taryboje „tik 2 iš 7 narių turi ką nors bendro su kultūra“.
„Tenka konstatuoti, jog fondas savo sprendimais ne tik nepadeda gerinti kultūros leidinių, bet ir verčia bloginti jų kokybę, atvirai juos žlugdo nuolat mažindamas finansavimą ir kaitaliodamas politiką. Kyla klausimas: kodėl profesionaliosios kultūros spaudai remti sukurtas fondas ją siekia sunaikinti?“, - rašoma laiške.
Kreipimosi autoriai reikalauja „užtikrinti tradicijas ir skaitytojų auditoriją turinčių periodinių kultūros ir meno leidinių finansavimą“ ir tai daryti sukuriant tęstinę rėmimo programą, įvardyti ir pagrįsti projektų vertinimo kriterijus, skelbti projektams ekspertų suteiktus balus, kaip tai daro Kultūros Taryba ir Mokslo taryba. Be kita ko, reikalaujama keisti fondo tarybos sudėtį, kad joje dominuotų kultūros ir švietimo atstovai, „suinteresuoti fondo misijos vykdymu“.
Tikslas išlaikyti kultūrinę žiniasklaidą - ne vienintelis
SRTRF tarybos pirmininkė Danguolė Skorbalienė iš dalies sutinka su priekaištais, tačiau sako, kad fondo misija nėra tik remti kultūrinius leidinius, bet atrinkti, valdybos nuomone, geriausius finansavimo vertus kultūrinius projektus.
„Jie garantuoti, kad gamina geras, labai reikalingas Lietuvai žiniasklaidos priemones, jas labai puikiai platina - jie taip mano. Ir jie nori garantuoto finansavimo. Fondas čia tikrai to negali užtikrinti, nes jis kasmet turi vykdyti konkursą ir visiems gerai parengtiems projektas skirti valstybės paramą. Jie yra geri, bet yra ir daugiau pareiškėjų“, - paaiškino D.Skorbalienė.
Ji sako, kad kai kurių protestuojančių leidinių atstovai pateikia ne visus duomenis, nes neįtraukia dalies projektų, už kuriuos jie gavo valstybės paramą. Be to, valstybės lėšomis kompensuojama tokių leidinių prenumerata, kuri siekia „ir tris, ir penkis tūkstančius eurų“. Anot jos, šių leidinių atstovai lygina savo ir internetinių leidinių finansavimą, o tai nėra teisinga, nes parama internetui ir popieriniams leidiniams skiriama iš atskirų krepšelių. Be to, fondui pavesta skirstyti paramą ir visuomenės informavimo, medijų raštingumo ugdymo projektams, o tai dar labiau padidino konkurenciją.
Žada permainas, bet ne greitas
Pirmininkė sakė sutinkanti viešinti ir valdybos vertinimų rezultatus, bet nežino, ar tai bus padaryta šiemet.
„Manyčiau, kad taip turėtų būti ir turėtumėme sekti Kultūros tarybos tikslų, bet nežinau, ar šiemet pajėgsime tai padaryti, nes esame nauji žmonės. Yra tam tikras konfidencialumo aspektas, bet, mano nuomone, būtų geriau, kad būtų paskelbta. Kažkokia forma - žinoma kad taip“, - sakė ji.
Anot D.Skorbalienės, kultūrininkų reikalavimus taryba svarstys kitą savaitę.
Fondo direktorius Gintaras Songaila sako, kad kultūrininkų keliamos problemos bus aptartos ir fondo dalininkų susirinkime.
„Konkurencija auga, o lėšos, skirtos fondui, stabiliai tos pačios. Tai natūralu, kad bendro kažkokio mažėjimo tendencija kai kur atsiranda. Jei taryba būtų ir dievai, sunku būtų visiems įtikti. Bet niekas nėra apdraustas nuo klaidų“, - BNS sakė G.Songaila.
Jis sakė žinantis meno ir kultūros atstovų priekaištus dėl valdybos narių „nepakankamos kompetencijos“ vertinant kultūrinius projektus. „Tačiau jie nebūtinai yra teisingi“, - pažymėjo jis.
Kvies į ministeriją
Kultūros ministras Šarūnas Birutis sako žinantis keliamas problemas ir kitą savaitę planuojantis susitikti tiek su fondo, tiek su leidinių atstovais.
„Mes nei kištis kažkaip galime, yra įstatymo apibrėžta, kaip parama skirstoma, bet susirūpinimą, aišku, man kelia. Todėl kitą savaitę kalbėsimės apie tai - ir su fondu, ir su leidiniais“, - sakė jis.
SRTRF duomenimis, šiemet iš viso fondas paskirstys apie 2,4 mln. eurų paramos, lygiai ketvirtadalis, t.y. apie 600 tūkst. eurų, skiriama kultūrinei spaudai.
Dalis konkursų rezultatų dar nėra paskelbta, tačiau pagal fondo pateikiamus duomenis didžiausias finansavimas šiemet skiriamas „Literatūrai ir menui“ (65 tūkst., pernai buvo 59 tūkst. eurų), „Metams“ (60 tūkst., pernai buvo beveik 55 tūkst.). Finansavimas šiemet labiausiai sumažėjo „7 meno dienoms“ (22 tūkst., pernai buvo 48 tūkst. eurų), „Kultūros barams“ (49 tūkst. vietoje pernai skirtų 81 tūkst. eurų), „Naujajam židiniui - Aidams“ (27 tūkst. eurų, vietoje buvusių 43 tūkst.), „Šiaurės Atėnams“ (20 tūkst. eurų vietoje buvusių 30 tūkst. eurų).
Fondo duomenimis, parama šiemet jau paskirta 33 projektams. Pernai valstybės paramą gavo 17 kultūros ir meno leidinių, iš viso jiems paskirstyta 450 tūkst. eurų.
SRTRF taryba sudaryta prieš metus, ją sudaro 7 asmenys, kuriuos delegavo Lietuvos žurnalistų sąjunga ir draugija, Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija, Švietimo ir mokslo, Kultūros ministerijos, kelios televizijų asociacijos, Interneto žiniasklaidos asociacija. Vieną narį yra delegavusi ir Lietuvos meno kūrėjų asociacija.
Naujausi komentarai