Kalvarijoje pasieniečiai įrengė laikinąjį kontrolės punktą, kuris šeštadienio naktį, kontrolę įvedus ir Lenkijai, taps vieninteliu keliu į Lenkiją ir iš jos, iš pasienio pranešė BNS žurnalistas.
Čia iš Lenkijos atvykstančios transporto priemonės nukreipiamos dviem keliais. Vienu iš jų leidžiamas tik vilkikų eismas, kitu – visų likusiųjų transporto priemonių.
Prie pat pasienio keli respiratoriais aprūpinti pasieniečiai ir kariai vykdo kontrolę dėl koronaviruso – atvykstančiųjų klausia, iš kurios šalies atvykstama, jeigu iš rizikos šalių – supildomi kontaktiniai duomenys, matuojama atvykstančiųjų temperatūra.
BNS kalbinti atvykstantieji teigė paskubėję grįžti dėl atkuriamos sienų kontrolės ir koronaviruso grėsmės.
„Paskubėjom grįžti, Lenkijoje atostogavome. Grįžtam į Lietuvą, nes sienas uždaro, vykstam pas šeimas“, – sakė 35-erių šiaulietė, nenorėjusi prisistatyti.
„Anksčiau grįžtam. Darbo reikalai sustojo dėl viruso ir grįžtam“, – kalbėjo iš Čekijos grįžtantis irgi prisistatyti nenorėjęs 50-metis vyras.
Nepraėjus nė valandai po atkurtos sienų kontrolės, pasieniečiams betikrinant estiškais numeriais pažymėtą vilkiką įtarimų sukėlė jo vairuotojas.
Buvo iškviesti policijos pareigūnai, kurie patikrino sunkiai ant kojų pastovinčio vidutinio amžiaus vyro girtumą. Alkotesteris rodė nulius.
Nedelsiant buvo iškviesti medikai.
Patikrų su Europos Sąjungos valstybėmis besiribojančiuose pasienio punktuose nebuvo daugiau nei dešimtmetį, Lietuvai 2007 metais tapus Šengeno erdvės nare.
Vyriausybė kontrolę įvedė atsižvelgdama į tai, kad diagnozuoti koronaviruso atvejai buvo atvežti iš užsienio.
„Šiuo metu kelionės yra mūsų didžiausia grėsmė. Tai atvežtinis virusas, tad būtina apriboti judėjimą“, – sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Vyriausybė taip pat nuo šeštadienio uždraudė lietuviams vykti į 18 šalių, kur sparčiausiai plinta koronavirusas.
VSAT vadovas: didžiausius pajėgumus telksime prie sienos su Latvija
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad šeštadienį atnaujinus vidinių Europos Sąjungos sienų kontrolę, didžiausi pajėgumai bus telkiami prie sienos su Latvija.
„Numatome, kad, ko gero, reikės daugiau pajėgumų sutelkti ties Lietuvos ir Latvijos siena, nes ten pakankamai ilgas sienos ruožas, beveik 600 kilometrų. Mūsų dėmesys bus ten, kadangi, kaip girdėjome, Lenkijos Vyriausybė priėmė sprendimą taikyti kontrolę prie sienos su Lietuvos respublika, mums čia bus šiek tiek lengviau veiksmus vykdyti, juos koordinuosime su Lenkijos kolegomis“, – BNS sakė R. Liubajevas.
Jis sako tiesiogiai bendraujantis su Lenkijos ir Latvijos pasienio tarnybų vadovais bei sienos apsaugos funkcijas atliekančios Estijos policijos vadovybe, veiksmai tarp valstybių yra koordinuojami.
Anot R. Liubajevo, Latvijos pasienio tarnybos vadovai jau teikė siūlymą atnaujinti patikras prie ES sienų Vyriausybei, tačiau tam ši nepritarė.
VSAT vadovas sako, kad pareigūnai yra mobilizuojami: atšaukiami mokymai, komandiruotės, kol kas dar sprendžiama, ar pareigūnai budės visuose buvusiuose patikros punktuose, ar tik jų dalyje, taip pat dėl pajėgų stiprinimo oro uostuose, Klaipėdos jūrų uoste.
Anot jo, į pagalbą ateina ir kariškiai, kitos tarnybos.
„Jau dabar vykdydami sanitarinę kontrolę pasitelkiame kariuomenę, tas sprendimas jau buvo priimtas operacijų centro vadovo.Tad esant poreikiui ir toliau bus pasitelkiami kariuomenės, kitų Vidaus reikalų ministerijos institucijų atstovai“, – tvirtino R. Liubajevas.
Jis paaiškino, kad šiuo metu pasieniečiai jau neleidžia Lietuvos piliečiams išvykti į 18 rizikos sąraše esančių valstybių, įskaitant Italiją, Vokietiją, Ispaniją, Prancūziją, tuo metu užsieniečiams į šias šalis iš Lietuvos išvykti leidžiama.
Nuo penktadienio taip pat galioja tvarka, kad į Lietuvą neįleidžiami užsieniečiai, turintys ligos simptomų. Tuo metu sveiki užsieniečiai iš rizikos valstybių įleidžiami tik jei pateikia įrodymų, jog galės užsidaryti Lietuvoje į karantiną dviem savaitėms.
Vyriausybės sprendimu, ES sienų kontrolė kol kas atnaujinama dešimčiai dienų.
Vyriausybė šeštadienį svarsto imtis dar griežtesnių priemonių, t.y. visiškai neįleisti užsieniečių.
„Jei operacijos vadovas priims sprendimą apskritai uždrausti užsienio piliečiams atvykti į Lietuvos respublikos teritoriją, taip ir bus padaryta“, – pabrėžė R. Liubajevas.
Pasaulyje registruota daugiau nei 145 tūkst. susirgimų COVID-19, 5,5 tūkst. žmonių mirė, beveik 72 tūkst. pasveiko. Lietuvoje iki šiol registruoti septyni koronaviruso atvejai.
Rizikingų valstybių, į kurias Lietuvos piliečiams rekomenduojama nevykti, sąraše yra Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Italija, Prancūzija, Vokietija ir Ispanija, Islandija, Norvegija, Švedija, Austrija, Danija, Nyderlandai, Šveicarija, Egiptas.
Naujausi komentarai