Palikimas klaipėdietę privertė gudrauti

Tyrimai – nemokami

Aiškinama, kad įvairių meno vertybių paveldėtojai neturėtų baimintis, jog daiktą paveldėjo, o jo įsigijimo dokumentų neturi.

"Prašyme žmogus gali nurodyti, kad paveldėjo ir neturi jokių dokumentų. Taip atsitinka. Tačiau jei klaipėdietės ikona yra senesnė nei 50 metų, jai jau reikės leidimo", – teigė A.Arulienė.

Pasak specialistės, ne bet kas gali turėti žinių ir įgaliojimų įvertinti, kas yra kultūros ar meno vertybė.

"Sudaroma ekspertų taryba, kuri ir įvertina, ar daiktas yra vertingas. Ne aš viena sprendžiu. Taryba turi nustatyti kultūrinę vertę, turi įkainoti daiktą, jei reikia, užsakomi papildomi tyrimai. Taryba pateikia išvadą, o mūsų poskyris, remiantis ja, išduoda leidimą išvežti", – tvarką aiškino A.Arulienė.

Paveldosaugininkai kartais kreipiasi į muziejus, ieškodami specialistų pagalbos.

"Atneša daiktą, kuris gali būti archeologinis radinys. Tuomet reikia atlikti fizikinius tyrimus, nustatyti, kokio laikotarpio gali būti radinys. Kartais tenka atlikti rentgeno tyrimą. Tokiais atvejais pažymos išdavimas užtrunka, tačiau, jei situacija yra paprastesnė, pažymą galima gauti per dieną", – tikino departamento darbuotoja.

Oficialiai atsakymas asmeniui turi būti duotas per 15 darbo dienų. Už visus tyrinėjimus pats žmogus nemoka.

Nutinka ir taip, kad tyrimams leidžiami pinigai, bet paaiškėja, jog daiktas nėra vertybė.

Žmogui tenka mokėti tik už pažymos išrašymą. Jei ruošiamasi išvežti vieną daiktą, dokumento kaina siekia 10 eurų, jei nuo vieno iki penkių daiktų – tenka mokėti 22 eurus.

"Maksimaliai galima išvežti nuo 201 iki 500 daiktų. Už tokią pažymą reikėtų mokėti 2 146 eurus. Bet tokių atvejų dar nebuvo", – aiškino A.Arulienė.

O ekspertų, kurie gelbsti paveldosaugininkams, tenka ieškoti kone su žiburiu.

"Jiems mokama po 19 eurų už vieną ekspertų tarybos posėdį. Toks ekspertas turi žinoti muziejų fondus, turi domėtis užsienio aukcionais, nes mes turime sekti, ar daiktas nėra pavogtas, tikriname, ar nėra apie jį informacijos Interpolo sistemoje", – pažymėjo specialistė.

Įstrigo dėl paveikslo

Muitinės departamento Muitinės procedūrų skyriaus vyriausiasis inspektorius Darius Valickas prisiminė istoriją, į kurią prieš pusantrų metų pateko viena Rusijos pilietė.

"Moteris Vilniuje, Pilies gatvėje, įsigijo paveikslą. Ji buvo labai pasipiktinusi, nes muitininkai neleido išvykti į namus su šiuo paveikslu. Mes ją nukreipėme į Kultūros paveldo departamentą. Jei žmogus daiktą pirko meno galerijoje ir turi čekį, jokių klausimų nebus", – aiškino D.Valickas.

Muitininkams yra tekę sulaikyti per sieną gabentus senovinius kardus, monetas, slėptas knygoje.

"Per pastaruosius trejus metus esame konfiskavę revolverį, kurį mėginta iš Vilniaus išvežti į Maskvą", – tikino D.Valickas



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galvoju

Galvoju portretas
Grynai formaliai, jeigu aš pats nutapysiu paveikslą ar ikoną, tai negalėsiu jos išvežti be leidimo???

Vladui

Vladui portretas
Po 10 metų o gal ir greičiau visi palaikai bus kremuojami, nes Lietuva pamažu tampa dideliu kapinynu. Vokietijoje pasilaidoti gali tik tie kurie turi kapavietes, o visi kiti kremuojami, neatsižvelgiant į turtinę padėtį ar visuomeninį statusą.

nenustebes

nenustebes portretas
tik pas mus tikrina visame pasaulije vezk viska ir i kaire ir i desine tik kad daiktas nebutu vogtas
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių