Patarimų, kaip ištverti karščius nekenkiant savo sveikatai, dienraščio skaitytojams davė Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.
– Pastebėta, kad lietuviai neturi saiko: kai išsiruošia degintis, tai aštuonioms valandoms – visai darbo dienai.
– Kai saulė tokia, kaip šiomis dienomis, reikėtų būti tik pavėsyje. Jei nėra natūralaus šešėlio, būtina susikurti dirbtinį – pasistatyti skėtį ar pan. Saulėje išbūti visą dieną – labai ydinga praktika. Odos vėžys, melanoma, – didžiausia šių laikų rykštė. Todėl kūną būtina tepti apsauginiais kremais, ant kurių pakuotės būtų ne tik UVA, bet ir UVB simboliai. Kol oda balta, reikėtų naudoti kremą, kurio apsauginis saulės poveikio faktorius ne mažesnis nei 35, įdegus tinka ir silpnesnis, bet ne silpnesnis nei 15. Jei kremas neatsparus vandeniui, po maudynių reikia teptis pakartotinai.
Pagal instrukcijas odą kremu reikia padengti likus pusvalandžiui iki išeinant į lauką. Kremo reikia ne tik prie jūros ar ežerų, bet ir vaikštinėjant po miestą, važinėjant dviračiu.
– Kokia temperatūra vasarą turėtų būti patalpose?
– Higienos normos sako, kad vasarą patalpose gali būti 22–28 laipsniai šilumos. Blogai, jei skirtumas tarp lauko ir patalpų temperatūros didesnis nei 10 laipsnių. Įėjus į kondicionuojamas patalpas praverstų užsimesti ką nors ant pečių, kol kūnas adaptuotųsi prie pokyčių.
Yra atlikti tyrimai, kurie parodė, kad pusvalandis kondicionuojamoje patalpoje, pavyzdžiui, prekybos centre, pagerina žmogaus savijautą net keturioms valandoms.
Karštomis dienomis patariama vėsintis po drungnu dušu ar vonioje. Apsitaškyti vandeniu iš žarnos sode. Tiesa, negalima to daryti šulinio vandeniu, nes gali ištikti šokas, krėsti traukuliai. Įkaitus saulėje nerti į šaltą ežero vandenį taip pat nesaugu. Verčiau pradžioje prie vandens temperatūros pratintis krante.
– Troškuliui numalšinti ir atsigaivinti tinka visi skysčiai ar tik vanduo?
– Visi, išskyrus tuos, kurie turi kofeino, cukraus ir alkoholio. Rekomenduojama kas valandą išgerti po stiklinę vandens, nelaukite, kol pajusite troškulį. Karštomis dienomis ypatingas dėmesys turi būti skiriamas vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie turi antsvorio. Taip pat kūdikiams, nes jų termoreguliacinė sistema dar nesusibalansavusi.
Naujausi komentarai