Pateikė kelias priežastis, kodėl reikia atkurti santykius su Kinija Pereiti į pagrindinį turinį

Pateikė kelias priežastis, kodėl reikia atkurti santykius su Kinija

2025-04-16 15:02

Valdžia norėtų atšildyti santykius su Kinija, kurie pašlijo, kai konservatorių Vyriausybė įsiutino kinus, leidus Vilniuje atidaryti vienintelę pasaulyje Taivano atstovybę. Socialdemokratai atsiprašinėti ir daryti nuolaidų kinams nežada. Anot premjero Gintauto Palucko, patiems kinams reikia Lietuvos. Konservatorių ir liberalų lyderiai sako, kad kinų grėsmė tik išaugo, kai jie pradėjo remti Rusijos prezidento Vladimiro Putino karą.

Pateikė kelias priežastis, kodėl reikia atkurti santykius su Kinija
Pateikė kelias priežastis, kodėl reikia atkurti santykius su Kinija / LNK stop kadrai

Prieš daugiau nei ketverius metus Vilniuje atidaryta vienintelė pasaulyje Taivano atstovybė. Šis žingsnis įsiutino Kiniją, mat ši Taivaną laiko savo dalimi ir vien Taivano pavadinimo minėjimą laiko pasikėsinimu į Kinijos teritoriją.

„Kinija reiškia griežtą prieštaravimą šiam nepaprastai baisiam Lietuvos poelgiui“, – 2021 metais teigė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijian.

Kinai grasino pritrėkšti Lietuvą kaip musę, atšaukė iš Lietuvos ambasadorių, Lietuva atsakė tuo pačiu.

„Kaip puikiai žinote, diplomatinius santykius pažemino Kinijos pusė. Jei Kinijos pusė apsigalvotų sprendimą pakeisti, nemanau, kad būtų kokia didelė problema“, – tvirtino Seimo narė (TS-LKD) Ingrida Šimonytė.

Kinija baudė ekonomiškai: oficialiai nepripažino, bet nebepriėmė lietuviškų prekių. Politikai tada ramino, kad tai – niekis.

„Nėra toks reikšmingas. Į Kiniją eksportuojame viso labo 1 proc. savo eksporto“, – sakė tuometinė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

LNK stop kadras.

Kinai buvo pristabdę ir vizų išdavimą lietuviams.

Įtampų kilo visoje Europoje. Vokietijos pramonės gigantai sulaukė užuominų, kad turės problemų, jei dirbs su lietuviais. Paaiškėjo, kad sumaištį sukėlusi idėja buvo tuomečio konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio vadovautos Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva. Apie tai nežinojo net prezidentas, nebuvo derinta ir su užsienio partneriais.

Dabartinė valdžia siūlo atšildyti santykius su Kinija.

„Paprastuoju būdu – jeigu Kinija atsiunčia savo ambasadorių į diplomatinę atstovybę, mes nusiunčiame savąjį“, – aiškino G. Paluckas.

Priežasčių atkurti normalius santykius su Kinija matoma kelios.

„Turėti tokio pat lygmens diplomatinius santykius, ką turi visos 26 Europos Sąjungos (ES) valstybės. Ir šioje srityje neišsiskirti, nebūti vienintele valstybe, kuri yra kitokia“, – sakė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

LNK stop kadras.

Kai Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas pradėjo muitų karą, Europa gali tapti pagrindine rinka Kinijai. Anot premjero, patiems kinams reikia Lietuvos.

„Lietuvos balsas Europoje tikrai nėra paskutinis. Todėl kinai yra taip pat suinteresuoti turėti su mumis diplomatinius santykius“, – kalbėjo G. Paluckas.

Per ketverius metus menksta ekonominiai kinų ribojimai. Prekyba su Kinija siekia jau 80 proc. buvusio lygio.

„Būna, kad kalba apie kažkokius milijardus prarastus, apie rinkas prarastas. Kinija niekada nebuvo Lietuvos reikšminga eksporto partnerė ir nebuvo net pirmame dvidešimtuke“, – sakė I. Šimonytė.

Kinijos diplomatai prieš mėnesį perdavė, ko reikalauja iš Lietuvos.

„Buvo pažymėta, kad Lietuva turi laikytis vienos Kinijos principo“, – teigė Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas.

Iki šiol Kinija tvirtino, kad Lietuva pažeidžia vienos Kinijos principą, nes leidžia Vilniuje veikti Taivano atstovybei.

„Esu ne kartą sakęs – nesiruošiame daryti jokių nuolaidų, atsiprašymo reveransų ar panašių dalykų“, – pabrėžė premjeras.

Neplanuojama ir taivaniečių prašyti, kad atstovybę vadintų didžiausio savo miesto – Taipėjaus – vardu, kaip daro visame pasaulyje.

„Lietuva nėra pasirengusi ir nesvarsto prekybos atstovybės Vilniuje pavadinimo keitimo ar daryti kažkokių nuolaidų“, – tvirtino R. Motuzas.

Beje, Lietuva vadina atstovybę prekybos, bet ne diplomatine, nes diplomatinė atstovybė reikštų politinį Taivano pripažinimą. Tokiu atveju Lietuva pažeistų su Kinija pasirašytą sutartį.

Abipusėje deklaracijoje tarp Lietuvos Respublikos ir Kinijos Liaudies Respublikos nurodoma, kad Lietuvos Vyriausybė įsipareigoja nekurti oficialių santykių ir nekurti oficialių kontaktų su Taivanu.

„Lietuva laikosi vienos Kinijos principo, kadangi Taivano atstovybė nėra diplomatinė – tai yra prekybinė atstovybė“, – aiškino Užsienio reikalų komiteto pirmininkas.

LNK stop kadras.

Taivaniečiai atstovybę Vilniuje vadina savo ambasada. Per pandemiją vizą į Taivaną reikėjo gauti per atstovybę. Vizų išdavimas – esminė diplomatinės atstovybės funkcija.

„Tai yra tik prekybinė, ekonominė atstovybė“, – sakė R. Motuzas.

Taivanas žadėjo Lietuvai įspūdingą ekonominę partnerystę, pasidalinti savo puslaidininkių paslaptimis.

„Pažadai ir iliuzijos, kurios buvo dėl Taivano, liko tik iliuzijomis ir pažadais“, – teigė S. Skvernelis.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Konstatuojama, kad prekyba su Taivanu toli gražu neatstojo Kinijos.

„Reikia greičio, nes ekonominė, kultūrinė, komercinė nauda turi matytis visiems žmonėms, o ne keliems išskirtiniams“, – teigė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.

Buvusi valdžia teigia, kad Lietuva turi likti išvien su Taivanu, o ne Kinija, nes pastarosios grėsmė tik išaugo, kai pradėjo remti V. Putino karą prieš Ukrainą.

„Demokratijos, Indijos, Ramiojo vandenynų regionai yra labai arti mūsų, kad ir geografiškai esame skiriami tūkstančių kilometrų“, – sakė Seimo narė (LRLS) Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Kadangi prekyba su Kinija beveik atsistatė, nuolaida kinams galėtų būti, jei Lietuva atsiimtų ieškinį Kinijai dėl neteisėtų prekybos ribojimų.

Daugiau naujienų