Dienos rūpestis
Po liūčių šulinių netyrė
Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai dar praėjusią savaitę perspėjo, kad po praūžusių liūčių šulinių vanduo gali būti užterštas mikrobais. Tačiau klaipėdiečiai neskubėjo į laboratorijas tirti vandens. Sužinoti, ar vanduo nėra pavojingas gerti, galima tik už pinigus.
Penktadienį apie pietus Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) išplatintame pranešime gyventojai, kurių šuliniai potvynio metu buvo užsemti, buvo raginami paskubėti į laboratoriją ištirti vandenį dėl mikrobiologinės taršos. Tačiau iki vakaro susirūpinusiųjų, ar jų šulinio vanduo nekenksmingas sveikatai, nesulaukta.
Klaipėdos miesto maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji gydytoja higienistė Rita Vainauskienė negalėjo pasakyti, ar klaipėdiečių šulinių vanduo šiuo metu yra užterštas, nes jokių tyrimų atlikta nebuvo.
Gydytoja pasakojo, kad uostamiestyje šulinių vandenį vartoja gana nedaug žmonių. Kito pasirinkimo neturi keturios Druskininkų gatvėje, viena Turistų gatvėje ir kelios vadinamojo Žvejų uosto teritorijoje gyvenančios šeimos. Duomenų apie tai, kiek žmonių geria vandenį iš privačių šulinių sodybose ir soduose, šios tarnybos higienistai neturi.
R.Vainauskienė tvirtino, kad paskutinį kartą klaipėdiečių šulinių vanduo buvo tikrinamas šios vasaros viduryje. Tada šulinių vandens mikrobiologiniai rodikliai atitiko normą, o patys šuliniai atrodė gana tvarkingi.
Šulinių vandens patikrinimai vykdomi kiekvienais metais. Tačiau, anot higienistės, gyventojams ir tai atrodo per dažnai. Nes jie patys turi mokėti už tyrimus.
„Už šulinių priežiūrą atsakingos namus administruojančios bendrovės. Tačiau lėšos tyrimams skiriamos ne iš savivaldybės biudžeto, bet iš gyventojų kišenių. Šiuo metu kuriami projektai, pagal kuriuos šuliniai turėtų būti visai panaikinti, o žmonėms suteiktos galimybės gerti kokybišką vandenį. Tačiau dabar namų valdybos turėtų pasirūpinti, kad gyventojų šulinių vanduo būtų ištirtas. Juos reikėtų perspėti, kad gertų jį tik virintą. Dar geriau – pirktų fasuoto vandens, o šulinį reikėtų išsemti, išvalyti bei dezinfekuoti. Kitaip galima užsikrėsti ūmiomis žarnyno infekcinėmis ligomis“, - komentavo gydytoja R. Vainauskienė.
Šulinių vandens tyrimai dėl mikrobinės ir cheminės taršos atliekami Klaipėdos apskrities maisto ir veterinarijos tarnybos, uostamiesčio Visuomenės sveikatos centro ir bendrovės „Klaipėdos vanduo“ laboratorijose. Jie kainuoja nuo keliolikos iki keliasdešimties litų.
Klaipėdos VSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės bei medicininės karantininės apsaugos skyriaus vedėjos Onos Sokolovos teigimu, šulinio vanduo gali būti ištirtas ir nemokamai. Taip atsitinka žmogui diagnozavus ūmią užkrečiamą žarnyno infekciją. Taip pat nemokamai atliekami nėščiųjų ir kūdikių iki 6 mėnesių geriamo vandens tyrimai.
Naujausi komentarai