Pereiti į pagrindinį turinį

Premjeras apie kompensacijas žydams: tokie sprendimai reikalingi

2012-04-04 20:13
Premjeras apie kompensacijas žydams: tokie sprendimai reikalingi
Premjeras apie kompensacijas žydams: tokie sprendimai reikalingi / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Premjeras Andrius Kubilius sako, kad Lietuva siekia istorinio teisingumo, įgyvendindama įstatymą dėl kompensacijų žydams už totalitarinių nacių ir sovietų režimų nusavintą religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą.

„Tie sprendimai yra reikalingi mums visiems, reikalingi istoriniam teisingumui ir tuo iš tiesų mes žengėme didelį žingsnį į priekį savo moralinę atsakomybę istorijai, kartais sunkiai, tragiškai istorijai, tokiu žingsniu realizuodami“, - trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė premjeras.

Vyriausybė trečiadienį paskyrė žydų organizacijų valdomą fondą disponuoti kompensacija už Lietuvos žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą, nusavintą totalitarinių nacių ir sovietų režimų. Šis žingsnis leis įgyvendinti pernai priimtą įstatymą, kuriuo numatyta per dešimtmetį skirti 128 mln. litų kompensaciją. Pinigai galės būti naudojami finansuoti žydų švietimo, religinę, mokslinę, kultūrinę, sveikatos priežiūros ir kitokią visuomenei naudingą veiklą. Šiemet valstybės biudžete numatyti 3 milijonai litų, kurie turėtų būti skirti nuo holokausto ir Stalino režimo nukentėjusiems asmenims.

„Mes priėmėme sprendimą, kuris leidžia įgyvendinti praeitais metais Seimo patvirtintą įstatymą. Norėčiau pastebėti, kad išties tai svarbus sprendimas, diskusijos dėl tokio pobūdžio sprendimo Lietuvoje tęsėsi turbūt gerus 15 metų ir aš tikrai pozityviai vertinu tai, kad ir Seime, ir Vyriausybėje kartu su žydų bendruomene mums pavyko rasti teisingus sprendimus“, - pažymėjo A.Kubilius.

Įstatyme numatyta kompensacija sudaro apie 30 proc. žydų bendruomenių turėto nekilnojamojo turto, kuris buvo nacionalizuotas ar kitaip neteisėtai nusavintas nacistinio ir sovietinio totalitarinių režimų.

Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis sakė, kad šis Vyriausybės žingsnis yra istorinis sprendimas, kuris gali tapti pavyzdžiu kitoms šalims, turinčioms istorinės sąžinės problemų.

„Šis istorinis sprendimas atspindi nuoseklią Lietuvos politiką nuo nepriklausomybės atkūrimo atstatant istorinį teisingumą ir įvykdant restituciją. Manau, kad šis sprendimas gali tapti tam tikru pavyzdžiu kitoms valstybėms turinčioms istorinės sąžinės problemų“, - Vyriausybės posėdyje kalbėjo D.Matulionis.

Ministrų kabineto posėdyje dalyvavęs Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius padėkojo Vyriausybei už šį sprendimą, pavadinęs jį stebuklu.
„Tai labai svarbus sprendimas visai Lietuvai, ne tik žydams. Žydus visada lydi stebuklai. Vienas stebuklas yra šiandien. Aš labai dėkingas visai Vyriausybei, premjerui“, - kalbėjo S.Alperavičius.

„Jūsų Vyriausybė, atvirai sakau, įeis į istoriją“, - teigė bendruomenės pirmininkas.
Fondo valdybą sudaro 12 narių, kurie atstovauja Lietuvos žydų bendruomenei, kitoms organizacijoms. Kaip Vyriausybės posėdyje sakė D.Matulionis, pusė narių atstovauja Lietuvoje veikiančioms, pusė - užsienyje veikiančioms organizacijoms.
Fondo sudarymui prieštaravo kai kurie žydų ortodoksai ir Kauno žydų religinė bendruomenė.

Lietuvoje prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno apie 200 tūkst. žydų, bet holokausto metu didžioji jų dalis buvo išnaikinta nacių ir vietos kolaborantų. Šiuo metu, anot žydų bendruomenės, Lietuvoje gali gyventi apie 5 tūkst. žydų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų