Pereiti į pagrindinį turinį

R. Šimašius: teisiniuose ginčuose lietuviai linkę kovoti iki galo

2012-10-25 19:26
R. Šimašius: teisiniuose ginčuose lietuviai linkę kovoti iki galo
R. Šimašius: teisiniuose ginčuose lietuviai linkę kovoti iki galo / Tomo Lukšio (BFL) nuotr.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako, kad spręsdami iškilusius ginčus Lietuvos piliečiai paprastai yra linkę kovoti iki galo teismuose, o ne siekti taikaus susitarimo.

Ketvirtadienį Teisingumo ministerijoje vyko konferencija „Mediacija - lengvas būdas susitarti“, o ją pristatydamas ministras žurnalistams teigė manantis, kad mediacija yra efektyvesnis būdas spręsti ginčus nei bylinėjimasis.

„Be abejo, viskas pirmiausia priklauso nuo paties žmogaus arba žmonių šiuo atveju. Iš tiesų mes susitarimo mentaliteto, deja, turiu konstatuoti, neturime arba labai mažai arba per mažai turime. Yra labai daug žmonių, kurie mano, kad reikia kovoti iki galo. Kai susiduri su tokiais atvejais, kai žmonės teisme kažką laimi, nors iš tikrųjų pralaimi ir jie, ir kita pusė, turint omenyje, kiek jie išleido tam ginčiui, tai yra pačių žmonių suvokimo reikalas“, - sakė R. Šimašius.

Jo teigimu, kai žmonės prašo valstybės garantuojamos teisinės pagalbos bylinėtis, pasiūlymą susitarti jie „priima kaip įžeidimą ar nenorą padėti“.

„Žmonės prisimena teisę kai jiems iškyla konfliktas su kitais žmonėmis. Deja, mes labai dažnai esame linkę konfliktą spręsti, jei, duok Dieve, ne jėgos pagalba, tai eidami į teismą užimdami labai griežtas pozicijas ir bandydami įtikinti teisėją, kad aš esu teisus, o kitas yra neteisus“, - kalbėjo ministras.

„Mediacija yra pagalba susitaikant, būdas kai žmonės su pašalinio asmens pagalba randa bendrą, abiem pusėms priimtiną sprendimą. Ir teismai, ir teisėjai turi galimybę padėti šalims susitarti. Tokios galimybės yra net nesikreipiant į teismą. Manau, kad mediacija (...) iš tikrųjų yra netgi efektyvesnė priemonė negu bylinėjimasis dažniausiai“, - aiškino R. Šimašius.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius spaudos konferencijoje paaiškino, kad mediacija teisme vadinamas procesas, kai ginče tarpininkauja teisėjas, tačiau, priešingai nei kitokiame taikinimo procese, jis nesiūlo ginčių sprendimo būdų. Pasak jo, žmonės patys turi prie jo prieiti ir pasiekti susitarimą.

Anot R. Šimašiaus, teismuose yra dalis teisėjų, kurie yra apmokyti ir turi galimybę teismuose vykdyti mediaciją.„Tai yra, jei asmuo kreipiasi į teismą, jis gali būti nukreiptas, jam gali būti pasiūlyta, kad, vis dėlto, galbūt norite susitarti ir jums padės profesionalūs teisininkai“, - sakė ministras.

Pasak G. Kryževičiaus, sėkmingai pasibaigę mediacijos procesai turi teigiamos įtakos teisėjo profesiniam vertinimui.Kalbėdamas apie mediacijos populiarumą R. Šimašius sakė: „Jeigu kompiuterio ekrane surinktumėte žodį “mediacija„, jis būtų ištaisytas į “meditaciją„. Tai liudija, kiek yra paplitusi šita savoka ir ko gero pati koncepcija, supratimas“.Ministras be kita ko apgailestavo, kad Seimas atmetė jo pasiūlymą taikyti žyminio mokesčio teismuose lengvatą, kuomet ginčas sprendžiamas mediacijos būdu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų