R.Šimašius: probacijos reforma Seime stringa dėl siūlymo "išstatutinti" pataisos inspektorius Pereiti į pagrindinį turinį

R.Šimašius: probacijos reforma Seime stringa dėl siūlymo "išstatutinti" pataisos inspektorius

2011-05-23 13:15
R.Šimašius: probacijos reforma Seime stringa dėl siūlymo "išstatutinti" pataisos inspektorius
R.Šimašius: probacijos reforma Seime stringa dėl siūlymo "išstatutinti" pataisos inspektorius / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Probaciją reglamentuojančių teisės aktų pakeitimai, be kita ko, siūlantys įteisinti elektroninio stebėjimo įtaisų dėvėjimą nuteistiesiems, Seime užstrigo todėl, kad priešinamasi kitai juose numatytai naujovei - pataisos inspektorių išstatutinimui, sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Pagal Seimui pateiktą vadinamąjį Probacijos paketą, pataisos inspektoriai, kurie rūpinasi pažeidėjų integracija į visuomenę, prarastų statutinių pareigūnų statusą ir taptų valstybės tarnautojais. Pasak R.Šimašiaus, toks siūlymas - svarbiausia priežastis, trukdanti probacijos reformą numatantiems teisės aktams skintis kelią Seime.

"Tai būtų labai didelė nauda mokesčių mokėtojams ir pačiai probacijos sistemai, bet manau, kad dalis žmonių nori ir toliau naudotis šia privilegija. Manau, kad tai yra tikroji priežastis, o vėliau surandama įvairių netikrų argumentų, iš kurių kai kurie netgi yra labai apmaudžiai skaudinantys, nes jie paremti melu", - BNS sakė R.Šimašius.

Pasak ministro, nors iš Seimo narių pasigirsta pasisakymų, kad Estijoje nepasitvirtino elektroninio kalinių stebėjimo sistema ir dėl to jos neva ketinama atsisakyti, šios šalies pareigūnai teigia priešingai.

"Estijoje ši sistema labai konkrečiai traktuojama kaip labai pasitvirtinusi - esu ir Estijoje buvęs, ir su ministru šnekėjęs. Ta sistema plečiama", - BNS sakė R.Šimašius.
Ministro teigimu, sisteminė probacijos reforma leistų efektyviau prižiūrėti nusikaltėlius: "Dėl to būtų mažiau galimybių, kad jie pakartotinai nusikals".

Pakete, be kita ko, siūloma įteisinti lankstesnį lygtinį nuteistųjų paleidimą naudojant elektroninio monitoringo priemones - elektroninio sekimo apyrankes, įtvirtinti platesnį visuomenės, nevyriausybininkų įtraukimą į bausmę atlikusiųjų resocializacijos procesą, taip pat efektyvinti pareigūnų veiklą sumažinant vadovaujančio ar administracines funkcijas atliekančio personalo skaičių nuo 50 iki 20 ir atitinkamai padidinant probatorių skaičių.

"Bendrai tai neturėtų virsti mažesnėmis lėšomis šiai sistemai, bet tai padėtų sutaupyti ten, kur šiandien be reikalo leidžiamos lėšos, ir panaudoti ten, kur iš tikrųjų šiandien būtina, nes neatliekami tie veiksmai, kurie turėtų būti atliekami", - sakė ministras.

Probacijos reformai besipriešinantis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) narys Vidmantas Žiemelis savo ruožtu teigia esantis nepatenkintas siūlomos reformos kokybe - esą probacijos sistema ir šiuo metu veikia pakankamai gerai, o inspektorių išstatutinimas gali duoti ir priešingą rezultatą nei tikisi Teisingumo ministerija.

"Probacijos įstatymas paruoštas nekokybiškai, antra vertus, probacijos sistema Lietuvoje dirba pakankamai gerai. Tai jeigu jau daryti, tai reikia ne versti aukštyn kojom, o gal reikia kai kur pataisyti. Čia yra pagrindinis tikslas, mano požiūriu, šio įstatymo projekto - šią sistemą paversti visiškai nestatutine, išstatutinti pareigūnus. Tačiau ar neveiks ta sistema po to blogiau, reikia atsargiau gal tą daryti. Kol kas ji veikė pakankamai neblogai", - BNS sakė parlamentaras.
V.Žiemelis teigė nemanantis, kad šioje situacijoje pagelbės elektroninio sekimo apyrankes, kurias siūloma leisti užsegti nuteistiesiems.
[email protected]

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų