Seimas svarstys siūlymą dėl Profesinio mokymo įstatymo kreiptis į Konstitucinį Teismą

Seimas svarstys siūlymą dėl Profesinio mokymo įstatymo kai kurių nuostatų kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT).

Antradienį už tokį kreipimąsį, kurio projektą pateikė Laisvės frakcijos narė Silva Lengvinienė, po pateikimo balsavo  91 Seimo narys, 3 buvo prieš, 17 parlamentarų susilaikė.

Siūloma paprašyti KT įvertinti, ar Profesinio mokymo įstatymo 37 straipsnis, „ribojantis asmenims galimybę mokytis valstybės finansuojamose vietose profesinio mokymo įstaigose, atsižvelgiant tik į tokių asmenų išsilavinimą ir anksčiau įgytas kvalifikacijas“, neprieštarauja Konstitucijai.

Anot Seimo narės, 2018 m. vasario 1 d. įsigaliojo nauja Profesinio mokymo įstatymo redakcija, o nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliojo šio įstatymo naujas 37 straipsnis „Teisės į valstybės finansuojamą profesinio mokymo vietą neturintys asmenys“, kuriame nustatyta, kokie asmenys negali pretenduoti į valstybės finansuojamą profesinio mokymo vietą.

„Nors Konstitucija numato, jog mokymas profesinėse mokyklose yra nemokamas, visgi įstatymas nustato asmenims apribojimus mokytis valstybės finansuojamose vietose. Įstatyme numatyti apribojimai nustatyti, atsižvelgiant tik į asmenų išsilavinimą ir įgytas kvalifikacijas anksčiau, nesiejant su valstybės poreikiais ir finansinėmis galimybėmis, t. y. matant tam tikros kvalifikacijos, profesijos darbuotojų trūkumą ir valstybei išgalint finansuoti daugiau profesinio mokymosi vietų, asmenys, patenkantys į įstatymo 37 straipsnio reguliavimą, negalėtų nemokamai įgyti valstybėje trūkstamos ar reikalingos profesijos kvalifikacijos ir taip patenkinti pačios valstybės interesus bei poreikius“, – sakoma kreipimosi į KT tekste.

Jame daroma išvada, kad tokia įstatymo nuostata nepagrįstai riboja asmenų galimybes nemokamai mokytis pagal profesinio mokymo programas, nors Konstitucijoje įtvirtinta, kad mokymasis profesinėse mokyklose yra nemokamas.

„Tokiu atveju yra pažeidžiamas konstitucinio proporcingumo principas, ribojant tokių asmenų teises mokytis labiau, nei tai yra būtina. Tuo pačiu yra ignoruojamas tiek darbo rinkoje egzistuojantis tam tikrų profesijų poreikis, tiek pačios valstybės finansinės galimybės finansuoti valstybei reikalingų ir trūkstamų profesijų mokymą valstybės finansuojamoje vietoje", – sakoma kreipimosi tekste.

Kreipimosi į KT iniciatorė, Seimo Švietimo ir mokslo komitete dirbanti S. Lengvinienė pažymi, kad įstatymo 37 straipsnis apriboja asmenims galimybę mokytis visą gyvenimą, mokytis, įgyti naujų žinių, kvalifikacijų, profesijų.

„Nors Konstitucija užtikrina asmenims mokslo prieinamumą, įtvirtinant, kad mokslas profesinėse mokyklose yra nemokamas, tačiau įstatymo 37 straipsnis kelia pagrįstų abejonių dėl jo atitikimo Konstitucijai", – sakoma dokumento projekte, kuriuo siūloma Seimui kreiptis į Konstitucinį Teismą.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių