Pereiti į pagrindinį turinį

Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?

2025-01-10 12:08

Pernai sprogimas Viršuliškėse sugriovė daugiabutį, o gyventojai atgal sugrįžti galėjo tik maždaug po metų. Šiemet sprogimas apgadino daugiabutį sostinės Dzūkų gatvėje. Abiem atvejais iš karto kilo klausimų, kas už nelaimes gali būti atsakingas ir už kokias lėšas reikės atstatyti daugiabučius. Specialistai pažymi, kad ne visos bendrijos iš taupumo tinkamai prižiūri daugiabučius. Taip pat daugelis bendrijų nėra apsidraudusios.

Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?
Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas? / L. Balandžio / BNS nuotr.

Plačiau šia tema pakomentavo „Civinity“ grupės regiono vadovas Deividas Karalius.

– Kokių minčių kyla specialistams po tokių incidentų?

– Viena iš pagrindinių minčių turbūt būtų pačios techninės priežiūros kokybė – ar visų reikalavimų buvo laikomasi. Taip pat kyla mintis apie pačių bendrijų pirmininkų ar administratorių kompetencijas.

– Kas įprastai daugiabučiuose rūpinasi sistemų priežiūra?

– Administratorius arba, jei namą valdo bendrija, tai namo pirmininkas.

– Kaip jie prižiūri sistemas?

– Manau, tai priklauso nuo konkretaus pirmininko. Deja, dažnai pastebime, kad pirmininkai tiesiog neturi pakankamai techninių žinių ir bando sutaupyti pinigų, rinkdamiesi minimalias paslaugas, kas gali turėti įtakos paties namo priežiūrai.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

– Ką turite omenyje sakydamas, kad pirmininkas ne visada turi techninių žinių?

– Namo pirmininkais dažnai paskiriami tiesiog žmonės, neturintys techninio išsilavinimo. Atsižvelgdami į pačių gyventojų norus, jie bando sumažinti išlaidas.

– Kas daugiabučiuose prižiūri dujų sistemas?

– Dujų sistemas prižiūri atsakingi asmenys, paskirti pagal atsakomybės ribas. Gali būti skiriamas administratorius. Jei namo valdymo forma yra bendrija, už tai atsakingas namo pirmininkas. Dažniausiai dujų sistemas prižiūri energijos skirstymo operatorius.

– Kaip žinoti, kas turi prižiūrėti sistemas?

– Pagal atsakomybės ribas. Namo savininkas sudaro atsakomybės ribas apibrėžiantį dokumentą, kuriame nurodoma, kas yra atsakingas už priežiūrą.

Reikėtų sugriežtinti reguliavimą tiek administratoriams, tiek bendrijoms.

– Kas atsakingas už dujas butų viduje?

– Už visas inžinerines sistemas buto viduje atsako patys savininkai. Deja, dažnai pastebime, kad gyventojams pritrūksta techninių žinių ar galimybių patiems įvertinti situaciją butuose. Todėl ragintume kreiptis į specialistus.

– Žmonės dažnai nežino, kad daugiabučiuose negalima naudoti dujų balionų.

– Tikrai taip. Vienu atveju kaimynas pranešė, kad viename iš balkonų buvo laikomas dujų balionas. Iškart išsiuntėme gyventojui įpareigojantį raštą pašalinti dujų balioną, nes jis draudžiamas. Taip pat informavome atsakingas institucijas.

– Kaip, jūsų manymu, būtų galima spręsti bendrijų pirmininkų kompetencijos stokos ar taupymo problemą?

– Reikėtų sugriežtinti reguliavimą tiek administratoriams, tiek bendrijoms. Administratoriai, vykdydami techninę priežiūrą, turi vadovautis visais teisiniais aktais, tačiau bendrijų pirmininkų atveju tai nėra aiškiai apibrėžta. Taip pat svarbu šviesti gyventojus apie techninę priežiūrą, kad jie taptų sąmoningesni. Be to, reikėtų užtikrinti techninės priežiūros kokybę – tai būtų galima pasiekti nepriklausomomis apžiūromis ar griežtinant priežiūros tvarką. Vienas iš pagrindinių aspektų būtų draudimo standartizavimas. Administratoriai turi būti apsidraudę civilinės atsakomybės draudimu, tačiau bendrijų pirmininkams ar pačioms bendrijoms tai nėra privaloma. Galbūt reikėtų svarstyti privalomą draudimą ne tik bendrijoms, bet ir patiems gyventojams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų