Paaiškėjo, jog praėję metai ne visiems vaikams buvo lengvi – pirmiausia dėl tėvų silpnybių.
„Nepabijosiu pasakyti, jog esame stipriai gerianti tauta, nes 2024 metais 6 tūkst. vaikų buvo perkelti į saugią aplinką“, – duomenimis dalinosi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Dažnu atveju dėl alkoholio ar narkotikų suaugę nepastovėjo ant kojų.
Iš viso pernai vaiko teisių gynėjai sulaukė 55 tūkst. pranešimų: 70 proc. pasitvirtino, tačiau paties blogiausio išvengta – 2024 m. tėvo ir motinos ranka neatėmė gyvybės nė vienam vaikui.
LNK stop kadras.
„Tai, kad nebuvo užmuštas vaikas, nereiškia, kad vaikai neišgyveno sunkumų šeimose“, –akcentavo I. Skuodienė.
Nustatyta, kad pernai Lietuvoje nuo smurto nukentėjo virš 3 tūkst. vaikų, tad per vieną dieną Lietuvoje smurtą vidutiniškai patiria maždaug 8 vaikai. Fiksuojamas ne tik fizinis, bet ir seksualinis, psichologinis smurtas, nepriežiūra.
Anksčiau pranešimų dėl galimų pažeidimų kasmet vis daugėdavo, o pernai skaičius stabilizavosi. Tačiau tarnyba fiksuoja ir absurdiškų kreipimųsi, ypač kai tėvai skiriasi.
„Vaikas į susitikimą su tėčiu ar mama buvo atvežtas be šaliko, vaikas nevalgė sriubos, vaikas apkirptas ne pagal šiuo metu vyraujančias tendencijas ir panašiai. Į ką svarbu atkreipti dėmesį, kad į kiekvieną pranešimą privalome reaguoti“, – teigė Kauno apskr. Vaiko teisių apsaugos sk. vedėjas Deivydas Aidukas.
Visas LNK reportažas – vaido įraše:
Kol specialistai šokdinami, nukenčia tie, kam reali pagalba reikalinga. Skyrybos gali užsitęsti metų metus, vaikas traumuojamas, įtraukiamas į manipuliacija.
„Tėvas ar motina, siekdami surinkti tam tikrą įrodymą, filmuoja vaiką su telefonu, tai kokioje aplinkoje jis formuojasi. Kiekvienoje šeimos teisės byloje nepilnametis turėtų teisę į savo advokatą“, – pabrėžė advokatė Lina Sakalauskienė.
Tačiau yra atvejų, kada vaiko teisių gynėjai prisistato nekviesti – tėvai lieka be žado sužinoję, ką jų vaikai veikia internete.
„Plintančius pornografinio turinio vaizdus, kuriais dalinasi vaikai bei pačių vaikų įkeltais įrašais, kuriuose jie matomi apsinuoginę. Tai dažniausiai mažamečiai vaikai ir, matyt, tai yra priežastis matomo socialinių tinklų turinio“, – sakė D. Aidukas.
Praėjusių metų pabaigoje uždaryti paskutinieji instituciniai vaikų globos namai. 2024 metai taip pat yra pirmieji metai, kai nei vienas vaikas nebuvo paliktas gyvybės langelyje nuo jo atidarymo.
Naujausi komentarai