Beveik pusė metų aplink pasaulį keliaujančius „Tūkstantmečio odisėjos” būriuotojus asmeniškai globoja užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas. Ministras teigia, kad narsių vyrų plukdomas Lietuvos Prezidento V. Adamkaus kvietimas užsienio lietuviams kartu švęsti Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį skamba daug garsiau ir įtaigiau nei deklaracijos ar laiškai.
Išlydėdamas „Tūkstantmečio odisėjos” VI etapo įgulą, jis buriuotojams įteikė Lietuvos trispalvę(nuotraukoje), kurią šie Vasario 16-ąją išskleidė ant legendinio Horno rago. Šiandien su užsienio reikalų ministru Vygaudu Ušacku kalbamės apie Lietuvos tūkstantmetį, lietuvybę ir „Tūkstantmečio odisėja”
Jau beveik pusė metų „Tūkstantmečio odisėja” keliauja aplink pasaulį lankydama lietuvių bendruomenes įvairiose pasaulio šalyse. Odisėjos VII etapo buriuotojai jau pasiekė penktąjį, Šiaurės Amerikos žemyną ir aplankė Amerikos lietuvius Majamyje. Būnant Lietuvos ambasadoriumi JAV keletą metų Jums teko iš arti pažinti šios didžiausios pasaulyje lietuvių bendruomenės nuotaikas, poreikius, vertybes. Ar jau keletą kartų už Atlanto puoselėjantiems lietuvybę Amerikos lietuviams yra svarbūs dėmesio jiems iš Tėvynės ženklai, ar jiems svarbios mums ypatingos datos tokios, kaip Lietuvos vardo tūkstantmetis?
Užsienio lietuviams, kad ir kur jie gyventų, ar kad ir kuriai kartai priklausytų, Lietuvos vardas ir ryšys su Tėvyne, tėvų ar senelių gimtine yra labai svarbus. Esu įsitikinęs, kad pasklidę po pasaulio šalis užsienio lietuviai švenčia valstybei svarbias šventes.
Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis – tikrai svarbus įvykis kiekvienam Lietuvą mylinčiam žmogui. Tūkstantmetė šalies istorija įkvepia mus tęsti tradicijas – puoselėti bendruomeniškumą, didžiuotis tautos praeitimi, su viltimi ir tikėjimu žvelgti į ateitį, telktis bendram darbui Lietuvos labui.
Esu tikras, kad ir Amerikoje gyvenantys lietuviai, švęs Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį, nemaža dalis jų vasarą galbūt atvyks į Lietuvą dalyvauti pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėje, pasaulio lietuvių sporto žaidynėse, Pasaulio lietuvių bendruomenės XIII Seime, kituose šventiniuose renginiuose.
Kalbėdamas apie už Atlanto gyvenančius lietuvius, turiu pasakyti, kad jie turi ypač gilias lietuvybės puoselėjimo tradicijas, labai darbingas ir kilnų darbą atliekančias tautines organizacijas. Kovo 7 d. Čikagoje susitikęs su JAV gyvenančiais lietuviais dėkojau lietuvių bendruomenėms ir organizacijoms, pasišventusiai puoselėjančioms lietuvybę, kovojusioms už Lietuvos laisvės bylą, steigusioms lietuvių namus, lietuviškas bažnyčias ir mokyklas, užtikrinusioms atstovavimo Lietuvai tęstinumą.
Kovo 11-ąją, Lietuvai minint Nepriklausomybės atkūrimo dieną, JAV Senatas priėmė rezoliuciją, kurioje Lietuva sveikinama jos vardo paminėjimo tūkstantmečio proga. Ši rezoliucija priimta ir Amerikos lietuvių bendruomenės pastangomis.
Kiek prasmingas „Tūkstantmečio odisėjos” žygis per pasaulio lietuvius?
Lietuvos buriuotojų projektas „Tūkstantmečio odisėja” vienija pasaulio lietuvius, garsina Lietuvos vardą, padeda Lietuvos trispalvei suplazdėti net tolimiausiuose pasaulio kraštuose.
Užsienio lietuviams tai gera proga ne tik prisiminti mūsų šalies istoriją, bet ir supažindinti su ja, su šalies kultūra ir tradicijomis savo draugus ir visus, besidominčius Lietuva.
Narsių vyrų plukdomas Lietuvos Prezidento V. Adamkaus kvietimas užsienio lietuviams kartu švęsti Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį skamba daug garsiau ir įtaigiau nei deklaracijos ar laiškai.
„Tūkstantmečio odisėja” nuo pirmųjų dienų jaučia nuolatinę Lietuvos užsienio reikalų ministerijos paramą. Odisėjos buriuotojai jau susitiko su veinuolika lietuvių bendruomenių įvairiose šalyse ir žemynuose. Nė vienas toks susitikimas nepraėjo be Lietuvos ambasadų darbuotojų pagalbos. Visi jie sulaukė vietinės valdžios ir didžiųjų žiniasklaidos priemonių dėmesio. Kiek svarbus toks Lietuvos vardo garsinimas, gero šalies įvaizdžio formavimas Lietuvos tarptautiniams santykiams?
Lietuvos buriuotojams talkina Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos diplomatinės atstovybės, garbės konsulai ir lietuvių bendruomenės. Jachtos „Ambersail“ atvykimas į kiekvieną šalį yra šventė tiek lietuviams, tiek ir tų kraštų gyventojams.
Per devynis kelionės mėnesius Lietuvos vardas bus garsinamas net dvidešimtyje šalių penkiuose pasaulio žemynuose.
Kalbant apie Lietuvos vardo garsinimo naudą ir įtaką Lietuvos užsienio politikai, galima pabrėžti, kad šiuolaikiniame pasaulyje viešoji diplomatija yra galingas įrankis greta tradicines diplomatijos, įgyvendinant nacionalinius valstybės interesus tarptautinėje erdvėje. Šiuo įrankiu naudojasi visos pasaulio valstybės. Viešosios diplomatijos pagalba formuojama tarptautinės bendruomenės nuomonė apie šalį, valstybių santykius. Lietuvos žinomumas ir įvaizdis prisideda prie tarpvalstybinių ryšių stiprinimo, ekonominių ir kultūrinių santykių plėtojimo, ir neretai turi įtakos, kitose šalyse priimant sprendimus tarptautinių santykių klausimais.
Lietuvos žinomumas padeda užsienio lietuviams puoselėti lietuviškąją tapatybę, skatina norą domėtis Lietuvos istorija ir kultūra, mokytis lietuvių kalbos, palaikyti ryšius su Lietuva.
Kokių atsiliepimų sulaukė Užsienio reikalų ministerija iš Lietuvos ambasadų, kuriose apsilankė „Tūkstantmečio odisėja”?
Lietuvos ambasados, aktyviai prisidėjusios organizuojant renginius buriuotojų atvykimo į jų rezidavimo valstybes proga, pažymėjo, kad įvykis sužadino lietuvių bendruomenių bendrumo su Lietuva jausmus, pasididžiavimą savo tėvynės istorija, tradicijomis ir kultūra. Kitų šalių gyventojams tai buvo puiki proga sužinoti apie Lietuvos istoriją, valstybės tradicijų ilgaamžiškumą, susipažinti su Lietuvos valstybes simbolika, kultūra, sužinoti, kad jų kaimynystėje gyvena daug lietuvių ar išeivių iš Lietuvos.
Naujausi komentarai