Už farmacininkų milijonus – į Australiją, Čilę, Kanadą

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Sąraše – daugiau kaip tūkstantis pavardžių. Kai kurios minimos toli gražu ne vieną kartą, kai kuriuose renginiuose dalyvauta ne vieno ar dviejų specialistų, o gerokai daugiau, dirbančių vienoje gydymo įstaigoje. Renginių geografija – nuo Rygos, Talino, iki Madrido, Santjago, Las Vegaso ir dar toliau. Išvykos trukmė atitinkama atstumui: kuo toliau, tuo ilgiau, nuo dviejų–trijų dienų iki savaitės ar dar ilgiau.

Farmacijos kompanijų, tiksliau – vaistinio preparato registruotojų sąrašas taip pat gana ilgas ir įvairus. Kuo didesnė, labiau žinoma kompanija, tuo daugiau medikų išvykų rėmė. Štai, pavyzdžiui, bandrovė "Fresenius Kabi Baltics" praėjusiais metais finansavo tik keturių medikų dalyvavimą profesiniuose renginiuose užsienyje. Farmacinės įmonės "Polpharma" S.A. atstovybė parėmė tik bendrosios praktikos gydytojus, vykusius į renginius Rygoje ir Stambule, bei pediatrus Lenkijoje. O štai bendrovė KRKA padengė 92 medikų išlaidas, iš jų – trijų gydytojų viešnagę Jeruzalėje, "Amgen Switzerland AG" Vilniaus filialas – 29, ir bene visų – už Atlanto.

"Pfizer Luxembourg SARL" filialas Lietuvoje nurodo parėmęs 26 gydytojus, bendrovė "GlaxoSmithKline Lietuva" – 21, ir iš jų – keturių infektologų kelionę į Kanadą, Vankuverį, ir dalyvavimą ten vykusiame renginyje.

Šį sąrašą būtų galima tęsti, juolab kad jame yra tokios tolimos šalys, kaip Kinija, Korėja, Australija, Čilė (į šią šalį bendrovė "Actavis Baltic" padengė devynių psichiatrų kelionę ir kitas išlaidas), JAV, kur profesiniai renginiai vyko tokiuose garsiuose miestuose, kaip Las Vegasas, San Diegas, San Franciskas ir kiti. Bendrovė "Norameda" padengė keturių gydytojų dalyvavimą profesiniame renginyje Dubajuje. Neretai medikams renginiai organizuojami turtinguose kurortuose: Monake, Nicoje, Benecijoje.

Garbė bendrovei "Baxter Lithuania": ji padengė ir slaugytojų tobulinimosi išvykas.

Bendrovės "Eli Lilly Lietuva", "Sanofi aventis Lietuva", "Jhonson & Jhonson", "Sicor Biotech / Teva Baltics" – tai turtingos, dosnios kompanijos, kurioms medikai turi būti mažų mažiausiai dėkingi.

Rėmė ir rems

Bendrovė "Berlin Chemie Menarini Baltic" praėjusiais metais finansavo net 139 medikų keliones į tarptautinius renginius ir dalyvavimą juose.

"Tik 139? Man atrodo, kad mes daugiau rėmėme", – nustebo garsios farmacijos kompanijos vadovas Baltijos šalims, bendrovės "Berlin Chemie Menarini Baltic" generalinis direktorius Algimantas Blažys.

Daugiau nei du dešimtmečius šias pareigas einantis farmacininkų atstovas į klausimą, kodėl kompanijos lėšos skiriamos medikams, atsakė vienareikšmiškai: "Vien dėl to, kad jie keltų savo kvalifikaciją."

Anot A.Blažio, kuo daugiau naujienų gydytojai žino, tuo geriau gali gydyti ligonius. Kodėl tuo suinteresuoti farmacininkai, o ne patys gydytojai? Juk ne jie paramos prašo, o vaistų gamintojai patys ją siūlo, iškėlę vaistų kainas, už kuriuos moka ligoniai. Į užuominą, kad tai dvelkia medikų papirkinėjimu, bendrovės "Berlin Chemie Menarini Baltic" vadovas atsakė nekreipiąs dėmesio ir toliau laikysis principo, kad gydytojams reikia padėti.

"Jie neturi sėdėti namuose, o už savo atlyginimą niekur negalėtų išvažiuoti. Ar norėtumėte gydytis pas tokį gydytoją, kuris nieko nematęs, nieko nežino?" – paklausė A.Blažys.

Jis tvirtino, kad farmacininkai remia viso pasaulio gydytojus. Į tarptautinius kongresus, kuriuose gali išgirsti garsiausius pasaulio mokslininkus, suvažiuoja dešimtys tūkstančių medikų.

"Pats neretai dalyvauju, tai mačiau ir žinau", – pabrėžė farmacininkų atstovas ir atkreipė dėmesį, kad skaidrumu garsėjantys skandinavai taip pat naudojasi farmacininkų paslaugomis, tik, pavyzdžiui, švedai pusę išlaidų pasidengia patys.

Taip, anot A.Blažio, taupomos ir farmacininkų lėšos, nes turėdami asmeninių išlaidų medikai renkasi pigesnius lėktuvų bilietus bei viešbučius. Ar mūsų medikai reikalauja geriausių sąlygų?

"Galime sakyti, kad Lietuvoje visi vagia, bet juk taip nėra. Ir mes ne papirkinėjame gydytojus, ne į Turkiją pailsėti vežame, o į konferencijas ir tik į konferencijas. Skiriame lėšų ir reklamai, straipsniams, organizuojame labai daug paskaitų gydytojams. Pristatome naujus vaistus, tam rengiame lektorius, profesorius, jie skaito paskaitas visų regionų gydytojams. Juk skalbimo mašinų gamintojai taip pat pristato naujus savo produktus, apmoko technikus, pardavimų vadybininkus, kad jie vartotojams suteiktų visą informaciją", – pateikė pavyzdį V.Blažys.

Į klausimą, kiek konkrečiai kompanija skiria lėšų gydytojams, deja, neatsakė.

Ministerija pritaria

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento Farmacinės veiklos skyriaus vyr. specialistė Anželika Oraitė teigiamai vertina įsigaliojusius Farmacijos įstatymo papildymus.

"Naujosiomis Farmacijos įstatymo nuostatomis didinamas skaidrumas farmacijos srityje, skatinami atviresni sveikatos priežiūros, farmacijos specialistų bei farmacijos kompanijų tarpusavio santykiai, užtikrinamas visuomenės interesas žinoti, kurie specialistai dalyvauja užsienyje organizuojamuose profesiniuose (moksliniuose) renginiuose, kai jų dalyvavimą finansuoja farmacijos kompanijos", – sako A.Oraitė.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vedėja Virginija Žilėnaitė-Puodžiuvienė priminė, kad vaistų registruotojai ir anksčiau buvo įpareigoti teikti duomenis apie išlaidas, skirtas reklaminiams, moksliniams renginiams ir juose dalyvaujantiems specialistams.

Dabar privaloma rinkti, kaupti, saugoti finansuotų sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų asmens duomenis ir juos teikti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

"Šį pokytį vertiname teigiamai ir manome, kad duomenų viešinimas didina specialistų ir farmacinių kompanijų santykių skaidrumą, pacientų pasitikėjimą sveikatos priežiūros specialistais bei sveikatos apsaugos sistema. Visuomenė turi teisę žinoti, kurių specialistų dalyvavimas moksliniuose renginiuose užsienyje yra remiamas farmacinių kompanijų", – tvirtina V.Žilėnaitė-Puodžiuvienė.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galėtu ir dienraštis "Kauno diena" parodyti pavyzdį

Galėtu ir dienraštis "Kauno diena" parodyti pavyzdį portretas
Kodėl Lietuvos žiniasklaidoje rašoma tik neigiami dalykai. O gal kaip tik reikėjo pasidžiaugti, kad užsienio farmacijos kompanijos remia Lietuvos gydytojų tobulinimąsi užsienyje savo pelno sąskaita. "Kauno diena" taip pat yra pelno siekianti organizacija, juk galėtų dienraštis "Kauno diena" taip pat savo pelno sąskaita paremti gydytojų tobulinamąsi. Į Lietuvą bus perkelta virš tūkstančio pabėgėlių is įvairių kraštų, negi visi bus visiškai sveiki, o tose šalyse juk gali būti visai kitos ligos. Ar užsidarius Lietuvoje mes daugiau sužinosime apie šias ligas. "Kauno diena" parodytu pavyzdį: juk tai būtu puiku, išskirtinis pavyzdys kitiems dienraščiams!

Nieko cia blogo

Nieko cia blogo portretas
Nematau as cia nieko blogo, o kaip kitaip jiems suzinoti apie gydymo naujoves, juk atsiranda nauji vaistai, ivairios naujos ligos, diagnostine medicinine aparatura. Geriau parasytu kaip vazineja seimo nariai, juk jie uzdirba kelis kartus daugiau negu medikai. Vien kancialerinems prekems gauna tiek kiek medikas atlyginimo. O juk vaziuoja i komandiruotes taip pt ne is savo atlyginimo, o is mokesciu moketoju pinigu. O jus kokia nors is to nauda matote? Bega visi is tos Lietuvos!

daktar

daktar portretas
Nenustebinote... kaip buvo taip ir yra tik gal...............
VISI KOMENTARAI 22

Galerijos

Daugiau straipsnių