Vakar nepavyko nuimti R.Pakso Pereiti į pagrindinį turinį

Vakar nepavyko nuimti R.Pakso

2004-04-06 09:00

APKALTA

Vakar nepavyko nuimti R.Pakso

Vieną dieną ilgiau nei tikėtasi Prezidentu išbuvęs Rolandas Paksas šiandien turėtų atvykti į Seimą ir apkaltos procese tarti žodį.

Tai pranešę šalies vadovą ginantys advokatai vakar Seimą užvertė prašymais, dėl kurių apkaltos procedūra užsitęsė ir balsavimas dėl R.Pakso pašalinimo neįvyko. Lemiamas posėdis nukeltas į šią dieną.

Žalos neįžvelgė

Vakar vėl į šalies gyventojus kreipęsis R.Paksas parodė, kad tikėtis jo atsistatydinimo neverta. Kaip neverta ir laukti, jog Prezidentas prisipažintų už gausų finansavimą per rinkimus veikęs ne Tėvynės labui.

„Pripažindamas klaidas, kurių neišvengiau, vis dėlto noriu pasakyti: jos nebuvo tokios, kad padarytų žalos Lietuvai. Jokiu savo sprendimu ar veiksmu nepadariau žalos Lietuvai ir nepakenkiau mūsų šalies žmonių interesams“, - šalies gyventojus tikino R.Paksas.

Bandymą savo patarėju paskirti savo rėmėją, Rusijos karinio komplekso atstovą Jurijų Borisovą Lietuvos Prezidentas pavadino klaida, kurią ištaisė.

Tačiau savo netrumpoje kalboje R.Paksas nė žodžiu neužsiminė apie „neordinarius veiksmus“, kurių siūlė griebtis perimant „Žemaitijos kelių“ akcijas. Neužsiminė jis ir apie slaptos informacijos nutekėjimą, NATO šalių žvalgybų priekaištus. Prezidento kalboje nebuvo užuominų ir apie pinigus, dėl kurių jis J.Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

Atvirkščiai, šalies vadovas pareiškė tapęs su valdžia susijusių nusikaltėlių auka. „Esu įsitikinęs: jeigu aš ir mano patarėjai nebūtume bandę griauti korumpuotos sistemos, nebūtų ir šio skandalo“, - oponentams iššūkį metė R.Paksas.

Posėdis užtruko

Šiandien Prezidentas turėtų atvykti į Seimą, kad apkaltos procese prieš lemiamą balsavimą dėl nušalinimo tartų savo paskutinį žodį. Tiesa, jo laukta dar vakar, tačiau tam sutrukdė R.Pakso advokatai.

Kaip prieš kelias savaites Konstituciniame Teisme, vakar Seime šalies vadovo gynėjai parodė savo išmonę ir vieną po kito žėrė prašymus. Šeši R.Pakso gynėjai reikalavo iškviesti dvi dešimtis liudytojų, iš Valstybės saugumo departamento išreikalauti slaptus dokumentus. Anot politikų, šių ir kitų prašymų esmė - užtęsti apkaltos procesą.

Apkaltos posėdžiui vadovavęs Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius bei penki Seimo nariai kaltintojai kelis kartus atkreipė tiek politikų, tiek ir pačių advokatų dėmesį, kad šie bando suklaidinti apkaltos posėdžio dalyvius ir įvelti į tuščias diskusijas apie neva nepatikimus Prezidento kaltės įrodymus.

V.Greičius pastebėjo, kad R.Pakso kaltę pripažino Konstitucinis Teismas, o Seimo nariai privalo apsispręsti tik dėl vieno - už kaltę nubausti R.Paksą ar jo pasigailėti.

Žada pasiaiškinti

R.Paksas pirmadienį nusiuntė Seimui laišką, kuriame pažadėjo dalyvauti apkaltos procese. „Gerbdamas jus ir suvokdamas apkaltos reikšmę mūsų valstybei, demokratijos ir teisingumo mūsų šalyje likimui, aš patvirtinu įsipareigojimą atvykti į Seimą balsavimo dėl apkaltos išvadų dieną. Aš patvirtinu ketinimą kreiptis į jus, išdėstyti ir paaiškinti savo požiūrį į apkaltos klausimus, neatsiejamus nuo esminių mūsų valstybės ir jos demokratijos raidos problemų”, - sakoma Prezidento laiške.

Vakar 15 val. prasidėjęs apkaltos posėdis užtruko iki 22 val. Per tą laiką šalies vadovas Seime nepasirodė. Tačiau tai nesutrukdė apkaltos proceso. Vienas Prezidento gynėjų Gediminas Baublys pripažino, jog apkaltą galima tęsti ir R.Paksui nedalyvaujant.

Vėliau advokatas dar kartą patvirtino Prezidento pasiryžimą tarti baigiamąjį žodį ir paprašė Seimą nurodyti laiką, kada valstybės vadovas galėtų tai padaryti.

Šiandien posėdį planuojama pradėti 10 val. Pasak apkaltai pirmininkaujančio V.Greičiaus, posėdyje būtų išklausyti R.Pakso advokatai. Jie su kaltintojais apsikeistų replikomis, o vėliau baigiamąjį žodį tartų Prezidentas.

Po jo kalbos Seimas slaptu balsavimu spręstų, ar Konstituciją šiurkščiai pažeidusį ir priesaiką sulaužiusį R.Paksą pašalinti iš Prezidento posto.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų