Beveik visos ministerijos biudžeto pinigus pernai leido pažeisdamos įstatymus ir netinkamai panaudojo apie keliasdešimt milijonų. Toks yra Valstybės kontrolės verdiktas.
Didžiausi priekaištai – VRM
Finansinius auditus beveik visose ministerijoje jau atlikusi Valstybės kontrolė, kaip ir kasmet, nustatė aibę pažeidimų. Netinkamai planavo, klaidingai įtraukė į apskaitą, aplaidžiai vykdė viešojo pirkimo procedūras, lėšas paskirstė ne pagal įstatymą – tokie yra dažniausi valstybės auditorių priekaištai ministerijoms. Iš 14-os ministerijų didelių priekaištų valstybiniai auditoriai neturėjo tik trims: Krašto apsaugos, Energetikos ir Kultūros.
Didžiausių priekaištų šiemet sulaukė Vidaus reikalų ministerija (VRM). Valstybės kontrolė yra nustačiusi daug pažeidimų dėl pernai VRM atlikto beveik 14 mln. litų vertės specialių ryšio priemonių ir paslaugų pirkimo.
Dėl to rugsėjo pradžioje auditoriai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, o vidaus reikalų ministras – į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), tačiau viskas baigėsi niekuo. Prokurorai šią savaitę informavo tyrimo nesiimsią.
ŠMM irgi pasišvaistė
Nuo auditorių šiemet nemažai kliuvo taip pat Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM). Kaip teigė auditoriai, ŠMM ir jai pavaldžios institucijos turtą ir lėšas valdė netaupiai ir neracionaliai. Dėl galimo valstybės turto iššvaistymo auditoriai rugpjūtį kreipėsi į prokurorus.
Auditoriai nustatė, kad ŠMM nevalstybinėms religinėms mokykloms ir Vilkaviškio vyskupijos kultūros centrui asignavimus programoms vykdyti skyrė nesivadovaudama teisės aktais, todėl apskaitoje daugiau kaip 3,94 mln. litų nurodyta ne pagal jų ekonominę paskirtį. Be to, ŠMM klaidingai suplanavo ir skyrė 5,34 mln. litų savivaldybių administracijoms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms finansuoti.
ŠMM atstovai kaip visuomet aiškino valstybės kontrolierių klaidas taisą. Be to, atsikirto, kad nesupranta, kuriame ministerijos veiklos epizode Valstybės kontrolė įžvelgė turto iššvaistymo požymių. Dabar laukiama prokurorų žodžio.
SAM klupo pirkdama
Kiek mažiau pažeidimų užfiksuota Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM). Auditorių priekaištai čia – tradiciški: SAM neatsakingai pirko vaikų sveikatos priežiūros paslaugas ir netinkamai vykdė viešojo pirkimo procedūras.
Esą ministerija skyrė beveik 3 mln. litų sumokėti už sutartyje numatytas paslaugas, tačiau valstybiniai auditoriai negavo pakankamų įrodymų, kad galėtų įsitikinti, jog ligoninė įvykdė sutartyje numatytus įsipareigojimus.
Nuo auditorių nemažai kliuvo ir Teisingumo ministerijai. Tiesa, daugiau jai pavaldžioms įstaigoms. Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose nustatyta, kad kai kurios jų prekes ir paslaugas įsigijo pažeisdamos pirkimo procedūras, nesudarydamos rašytinių sutarčių, pritaikydamos netinkamą pirkimo būdą.
Priekaištai URM
Auditoriai šiemet priekaištavo ir Užsienio reikalų ministerijai (URM). Esą ši netinkamai panaudojo 650 tūkst. litų, padarė kitokių pažeidimų.
Aplinkos ministerija 2011 m. ne pagal paskirtį panaudojo ketvirtį milijono litų.
Pažeidimų neišvengė ir Ūkio ministerija. Ji 0,5 mln. litų iš Ūkio plėtros ir konkurencingumo didinimo programos panaudojo ne šios programos tikslams įgyvendinti.
Loreta Graužinienė
Seimo Audito komiteto pirmininkė
Atsižvelgdama į šių metų Valstybės kontrolės pateiktas išvadas apie ministerijų finansinius auditus, sakyčiau, kad tokios blogos situacijos per mano darbo laiką komitete dar nėra buvę. Visos išvados labai griežtos, pažeidimų vis daugyn ir daugyn.
Tendencija ta, kad daugėja Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų, ir tikrai daug atvejų apskųsta teisėsaugos institucijoms.
Pažeidimai, kaip ir kasmet, sisteminiai, jie kartojasi nuolat. Padėtis netaisoma, į kontrolierių išvadas beveik nekreipiama dėmesio.
Naujausi komentarai