A. Veryga apie epidemiologų trūkumą: reikėjo galvoti anksčiau

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorei Rolandai Lingienei pripažinus, kad koronaviruso pandemijos metu jaučiamas epidemiologų trūkumas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad specialistų pajėgos kol kas yra pakankamos. Jos, pasak ministro, yra sudarytos iš įvairių institucijų darbuotojų, turinčių visuomenės sveikatos srities išsilavinimą.

A. Verygos teigimu, galvoti apie epidemiologų svarbą ir poreikį reikėjo jau anksčiau – komplektuojant visuomenės sveikatos studentų grupes.

„Nežinau, kaip jie suskaičiavo tą specialistų trūkumą, aš tai prisimenu visiškai priešingus dalykus. Man teko universitete dirbti ir kai būdavo visuomenės sveikatos studentų priėmimas, visi aiškindavo, kam čia jų reikia, ką jie veiks Lietuvoje. (...) Dabar ta plokštelė apsivertė aukštyn kojomis. Reikėjo galvoti (anksčiau – ELTA)“, – antradienį Seime sakė A. Veryga.

Pasak jo, neįmanoma pasiruošti pakankamo skaičiaus specialistų visoms galimoms situacijoms.

„Mes neprisiruošime visų specialistų visoms situacijoms tiek, kad absoliučiai visais įmanomais atvejais užtektų. Taip, dabar tam tikra prasme galime pasidžiaugti, kad visuomenės sveikata kaip sritis sugebėjo parodyti ir visuomenė suprato, kiek ji yra svarbi. Specialistai yra reikalingi, labai svarbūs“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

A.Veryga patikino, kad specialistai į NVSC yra deleguojami ir iš kitų ministerijai pavaldžių institucijų.

„Tokiems ekstremaliems atvejams, kai įvyksta nenumatyta situacija, yra pasitelkiami iš kitų institucijų, ne tik NVSC, (specialistai – ELTA). Yra surašyti pavedimai, kad mūsų pavaldžios įstaigos deleguotų žmones, kurie dažnu atveju turi visuomenės sveikatos išsilavinimą ir gali patalkinti – židinius tirti ar kažkokį kitą darbą padėti padaryti“, – kalbėjo A. Veryga.

Jis taip pat paaiškino, kad NVSC, be kitų institucijų specialistų delegavimo, buvo skirta ir apie trisdešimt papildomų etatų, tad situacija, anot ministro, kol kas yra valdoma.

Sutinku, kad atlyginimai nėra labai motyvuojantys, kiek buvo įmanoma, tiek buvo skirta pinigų. 

„NVSC buvo padidintas etatų skaičius, skirti papildomi pinigai, jie priėmė papildomai žmonių, iš kitų mūsų pavaldžių institucijų yra deleguoti žmonės, kad padėtų. Aišku, nėra paprasta ir, kaip jau esu sakęs, teoriškai gali būti, kad pasieksime tokį lygį, kai fiziškai nebespės rasti tiek daug kontaktų, nespės visiems paskambinti. Kol kas nėra tokio momento“, – pabrėžė A. Veryga.

Tiesa, ministras antrino R. Lingienei, kad atlyginimai epidemiologams, dirbantiems viešajame sektoriuje, nėra labai motyvuojantys. Vis dėlto, patikino A. Veryga, visiems epidemiologams viršvalandžiai yra apmokėti.

„Tiek, kiek reikėjo sumokėti už viršvalandinį darbą, tai šie pinigai buvo skirti. Šiaip viešajame sektoriuje atlyginimai tikrai nėra tokie, kurie, matyt, labai žmones motyvuotų, bet ką aš girdžiu, kai mes sumokame priedus: „išsimokėjo ministerija, pavaldžios įstaigos, puota maro metu“ ir panašius dalykus. (...) Sutinku, kad atlyginimai nėra labai motyvuojantys, kiek buvo įmanoma, tiek buvo skirta pinigų. Ateityje, matyt, bus pakankamas motyvas tvirtinant biudžetą, įvertinti žmones, kurie dirba tokiose įstaigose ir numatyti didesnį darbo užmokestį“, – pridūrė A. Veryga.

ELTA primena, kad NVSC Vilniaus departamento vadovė R. Lingienė, antradienį lankydamasi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos posėdyje Seime teigė, kad dėl milžiniško darbo krūvio jaučiamas epidemiologų trūkumas. Jos teigimu, specialistų nemotyvuoja ir nekonkurencingi atlyginimai.NAUJAUSI KOMENTARAI

L

L portretas
Lauk verygos banda

A

A portretas
Ar gali asilas ka protino digalvot ir dar plikad

Alternatyvai

Alternatyvai portretas
Bręsta dar viena nelaimė: numatoma apsirūpinti įvairių firmų vakcinomis... Įtariu artėjantį absurdą: vakcinų pirkimą reguliuos Seimo ir ministerijos šamanai, užmiršę, kad vakcinos skiriasi ne tik pagal firmą-gamintoją. Visos vakcinos turės būti registru, ir jų, kaip vaistų registracijai turi būti pateikiama įrodymaai, kad jos yra 1) IMUNOGENIŠKOS, 2) NEKENKSMINGOS ir3) E P I D E M I O LO G I Š K AI efektyvios. Aspirinas yra visų tas pats, tik skiriasi jo vaistinė forma. Vakcinos yra ypatingos tuo, kad jos ne tik skiriasi baziniu antigenų rinkiniu, kuris suteikia atitinkamą specifiškumą ligos sukėlėjo atžvilgiu, bet ir APSAUGO UŽSIKRĖTUSĮJĮ NUO LIGOS VYSTYMOSI, t.y. eidemiologine prasme jos turi būti efektyvios. Palyginimui galima pateikti pavyzdį: į arklą galima įkinkyti stiprų arklį, kuiną, jautį ir asilą. Visi jie dirbtų vieną darbą - artų žemę. Bet ir "arkliui aišku" (turėtų būti aišku ne tik ministrui...), kad jų darbo efektyvumas nevienodas, ir tą turi nuspręsti SPECIALISTAI.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių