Europarlamentaras Vytautas Landsbergis mano, kad lenkų padėties Lietuvoje eskalavimas - Rusijos užkulisiniai žaidimai, kuriais siekiama pakenkti Lietuvos ir Lenkijos santykiams. Tuo tarpu lenkas Europos Parlamento (EP) pirmininkas Jerzy Buzekas nutarė aiškintis, ar lenkai Lietuvoje nėra diskriminuojami.
Lenkai nesutaria
EP vadovas lenkų tautinės mažumos problemą žada kelti savo pirmojo vizito į Vilnių metu. Jis Lenkijos žiniasklaidai pažadėjo, kad apie galimą lenkų diskriminaciją kalbėsis su Prezidente Dalia Grybauskaite. Taigi EP pirmininkas nutarė reaguoti į lenkų europarlamentarų kreipimąsi, kuriame teigiama, kad Lietuva nepaiso europinės teisės nuostatų, draudžiančių etninę diskriminaciją, o lenkų padėtis mūsų šalyje nuolat blogėja.
Lenkijos žiniasklaida pastebi, kad toli gražu ne visi lenkų politikai įžvelgia savo tautiečių diskriminaciją Vilniaus krašte. Štai Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis vieno iš savo vizitų Vilniuje metu pripažino, kad, pavyzdžiui, lenkiškos mokyklos Lietuvoje yra geresnės nei kitose Europos valstybėse. Lenkų klausimo eskalavimą neoficialiai smerkia ir dalis Lenkijos diplomatų, nors kreipimosi į J.Buzeką iniciatoriai tvirtina diplomatiniame korpuse turintys daugybę bendraminčių.
Kyšo Kremliaus ausys
Duodamas interviu dienraščiui „Gazeta Wyborcza", V.Landsbergis akcentavo, kad lenkų teisių klausimas galimai per daug eskaluojamas, o jo kėlimas Briuselyje galimai susijęs su Kremliumi.
„Iš kai kurių veikėjų (veikiausiai turimas omenyje europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis - red. past.) girdžiu, kad Lietuvoje baudžiama už kalbėjimą lenkiškai valdžios institucijose. Tai melas. Politikai dėl savo ambicijų ir karjeros sąmoningai kaitina atmosferą“, - sakė V.Landsbergis.
Lenkiški rašmenys gali brangiai kainuoti
Politikos veteranas lenkų dienraščiui taip pat pareiškė abejojantis, ar Lietuva gali įteisinti lenkiškų rašmenų vartojimą, neprisidarydama papildomų rūpesčių. Esą tokios privilegijos suteikimas lenkams galėtų papiktinti kitas Lietuvos tautines mažumas.
„Jeigu leisime naudoti lenkiškus rašmenis, kaip galėsime atsakyti į reikalavimus įteisinti ir užrašus kirilica?“, - retoriškai klausia V.Landsbergis.
Primename, kad į tariamos lenkų diskriminacijos eskalavimą skeptiškai žiūri ir Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovas Audronius Ažubalis. Jis, kaip ir V.Landsbergis, įžvelgia prorusišką liniją. Be to, V.Tomaševskio veiksmus lenkų tautinės mažumos atžvilgiu A.Ažubalis, duodamas interviu portalui, pavadino siekiu „sukurti nacionalinį getą“. Ši politiko frazė žaibiškai apskriejo Lenkijos žiniasklaidą, o V.Tomaševskis naujienų agentūrai PAP pareiškė, kad taip A.Ažubalis pats save sukompromitavo.
Naujausi komentarai