Dienos rūpestis
Žuvis šviežia būna iki savaitės
Turguje klaipėdiečiams neretai pakliūva ir senos, skonį jau praradusios žuvys.
Svarbu žinoti, kaip atskirti šviežią žuvį.
Klaipėdos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Jūratė Mačiulienė rekomendavo pirmiausia atkreipti dėmesį į žuvų akis ir žiaunas.
Jeigu žuvis šviežia, jos akys blizga, o žiaunos yra šviesiai arba tamsiai rausvos. Pabalusios žuvies akys gali būti signalas, kad ji ne šviežia.
Kitas patyrusių šeimininkių naudojamas būdas nustatyti perkamos žuvies šviežumą, kai ji parduodama be galvos, – pirštu paspausti nugarą. Jeigu žuvis šviežia, jos mėsa standi ir nelieka jokios duobutės. Kai lieka duobutė, o mėsa yra suglebusi jau turėtų kilti įtarimas.
Norint tiksliau sužinoti, kur, kada pagauta parduodama žuvis, reikia atidžiai perskaityti vitrinoje esančią etiketę. Joje paprastai nurodoma, kada žuvis pagauta, kur - vidaus vandenyse, ar jūroje, kas jos tiekėjas. Jei etiketėje įrašyti duomenys neatitinka žuvies kokybės, galima kreiptis į Klaipėdos miesto valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.
Griežtų reikalavimų, kada žuvys laikomos šviežiomis, anot J.Mačiulienės, nėra. Terminą nustato patys žuvų tiekėjai. Tai priklauso nuo metų laiko, nuo to, kokiuose vandenyse jos sužvejotos. Vasarą gėlavandenės žuvys šviežiomis gali būti laikomos jas ką tik sugavus ir apdėjus ledo gabalėliais iki dviejų parų. Žiemą šviežiomis menkės gali būti laikomos ir sugautos prieš savaitę.
Įsitikinti, ar tikrai kokybiški perkami paskutiniu metu Lietuvą užplūdę įvairiausios kilmės žuvų konservai, yra sudėtingiau. J.Mačiulienė pataria pirkėjams būti atidiems ir įdėmiai perskaityti ant indelio užklijuotą etiketę. Joje turi būti nurodoma, iš kokių žuvų, kada pagaminti konservai, kokie priedai naudoti, kas jų gamintojai.
Pasitaiko, kad etiketėje nurodyta, tarkime, menkė, o konservai pagaminti iš plekšnių. Tokiu atveju būtina kreiptis į parduotuvę, kurioje įsigytas pirkinys. Jei tai nepadės, reikia kreiptis į Klaipėdos miesto valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.
Specialistai neapsiriboja gaminio išvaizda, skoniu, jie produktą ištiria laboratorijoje. Radus pažeidimų, kai produktas neatitinka nustatytų reikalavimų, konservai išimami iš apyvartos, o jų gamintojams taikomos baudos.
Naujausi komentarai