Psichiatras: kelių gaideliai turi rimtų problemų Pereiti į pagrindinį turinį

Psichiatras: kelių gaideliai turi rimtų problemų

2013-07-18 02:00

Psichiatras, buvęs Lietuvos sveikatos ministras Raimundas Alekna teigia, kad kelių gaideliai – psichologiškai sužaloti žmonės.

Klaipėdoje iš garažo dingo motociklai
Klaipėdoje iš garažo dingo motociklai / Shutterstock nuotr.

Psichiatras, buvęs Lietuvos sveikatos ministras Raimundas Alekna teigia, kad kelių gaideliai – psichologiškai sužaloti žmonės.

– Noras lėkti beprotišku greičiu – siekis pasirodyti? – pasiteiravome R.Aleknos.

– Priežastys slypi giliau. Brandi, susiformavusi asmenybė yra linkusi save apsaugoti. Akivaizdu, kad neatsakingai vairuojantys žmonės turi psichologinių problemų, nes jie rizikuoja savo gyvybe, ignoruoja realias grėsmes.

– Ko reikėtų imtis?

– Priemonės turėtų būti kompleksinės. Švietimo sistema turi persitvarkyti, kad ugdytų brandesnį žmogų, realiai suvokiantį savo gebėjimus ir galimybes. Privaloma suvokti, kad žmogaus gyvybė ir sveikata yra vertybė. Dabar temokoma laikytis Kelių eismo taisyklių. Psichologinių problemų turintys žmonės tas taisykles suvokia kaip prievartą, kuri visada provokuoja pasipriešinimą, maištą.

– Dėl karo keliuose nėra konkretaus kaltininko?

– Vieno kaltininko nėra, nes problema kompleksinė. Žinoma, galėtų pasistengti ir tiesiogiai su saugaus eismo sistema dirbantys žmonės. Pavyzdžiui, keliuose trūksta informacijos, kuri būtų suprantama bet kokio amžiaus žmogui. Daug būna konfliktinių situacijų, kai vienas vairuotojas blaškosi, nes neranda kur pasukti, o iš paskos važiuojantis jaunuolis nervinasi. Skandinavijos šalyse kaimietis iš Lietuvos nesunkiai suranda savo kelionės tikslą, o grįžęs į Lietuvą neranda kelio iš uosto. Šia kryptimi dar reikia dirbti. Ta papildoma informacija vairuotojams padėtų sukurti struktūrą, o kai yra struktūra, žmogus linkęs bendradarbiauti. Kai pakanka informacijos, specialiai pažeidinėti taisykles gali tik tas, kuris turi rimtų psichikos problemų. Net ir toks žmogus, jei viskas gerai sudėliota, anksčiau ar vėliau išmoks taisykles.

– Ar socialinė reklama veiksminga?

– Prieš keletą metų buvusi reklama tikrai veikė. Rezultatai akivaizdūs. Dabar procesas įstrigo. Specialistai mano, kad yra tam tikra grupė žmonių, kurių reklama niekaip nepaveiksi, reikalingos kitos priemonės. Tai yra psichologiškai sužaloti žmonės, kuriems gyvybė nėra svarbi, svarbiau pajausti adrenaliną, aštrius išgyvenimus. Kai pažeidžia Kelių eismo taisykles, jie jaučia, kad gyvena, yra svarbūs, reikšmingi.

– Kelių erelius pradėjome vadinti kelių gaideliais. Kaip tai juos gali paveikti? Nesulauksime neigiamo efekto?

– Manau, kad ne. Tai gali suveikti. Kelių gaidelis – žeminanti etiketė. O tie žmonės yra jautrūs, jiems svarbu, kaip juos vertina. Tai gali turėti pozityvios įtakos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra