Šiandien ir rytoj sostinės prekybos centruose dar oš kalėdinės mugės, siūlančios gaminių tiesiai iš amatininkų rankų. Paskui jų dalyviai išsisklaidys po visą Lietuvą, o vilniečiai trauks į mugę prie miesto Rotušės – ten jų lauks pramogos ir konditeriniai gardumynai.
Drausmina krizės nuojauta
Sekmadienį vilniečiai laukiami didžiulėje palapinėje įrengtoje kalėdinėje mugėje Rotušės aikštėje. Iki tol dar yra laiko paskutinėms dovanoms prekybos centruose veikiančiose mugėse nupirkti.„Gedimino 9“ ketvirtame aukšte mugė šurmuliuos iki gruodžio 23 d., prekybos centre „Panorama“ – iki Kūčių.
Mugėse sutiktų prekybininkų nuotaikos – įvairios. Vieni džiaugiasi prekybos sėkme, kiti atvirai pripažįsta: pardavimas gana vidutiniški. Neretai prabylama ir apie vadinamąją antrąją ekonominės krizės bangą. Jai esą ruošiamasi jau dabar, todėl pirkėjai neišlaidauja, prekes ilgai apžiūrinėja, svarsto ir pinigines atveria tik gerai pagalvoję.
Geresniu uždarbiu gali pasigirti nebent originalius produktus siūlantys mugės dalyviai. Pardavinėjantys labiau masinės gamybos prekes pastebi, kad praėjusių metų kalėdinės mugės vaisiai buvo kur kas saldesni.
Svarbiausia – kaina
„Prekyba perpus vangesnė nei pernai – žmonės visai neturi pinigų“, – įspūdžiais dalijosi vilnones kojines prekybos centre „Panorama“ pardavinėjanti moteris.
O šalia jos odinėmis šlepetėmis prekiaujanti kolegė buvo nusiteikusi kur kas pakiliau. Prekyba esą sekasi taip gerai, kad kalėdinį maratoną teks baigti anksčiau, nei planuota, – beveik viskas išgraibstyta.Rankų darbo keramikos dirbiniai – irgi paklausūs. „Kainos ir kokybės santykis“, – nusišypsojo savo rankomis smilkalines, vazeles ir kitas mielas smulkmenas nulipdžiusi keramikė.
Pavyzdžiui, dekoratyvinį stovelį smilkalams iš jos galima įsigyti už 12 litų. Todėl klientų prie prekystalio niekada nestinga. „Tiems, kurie pardavinėja brangesnius daiktus, galbūt sekasi prasčiau. Tačiau nebrangios praktiškos smulkmenos gana paklausios“, – pasakojo moteris.
Brangus originalumas
Mugėse ypač platus rankų darbo papuošalų pasirinkimas, todėl jų gamintojams, patiriantiems didžiulę konkurenciją, prisivilioti klientų sudėtingiau.Tačiau už išskirtinės kokybės gaminius mugių svečiai negaili pakloti ir kelių šimtų litų. Pavyzdžiui, savo kurtais aksesuarais prekiaujanti Aistė užtikrino, kad klientų netrūksta. Jaunos moters kurti papuošalai – ne iš pigiųjų. Tarkime, riešinėms su įmegztais karoliukais tektų atseikėti 149 litus.
„Pažiūrėkite į kokybę. Tai – aukščiausios rūšies merinosų vilna“, – savo produktą gyrė dizainerė. Numegzti riešinių porą virbalais jai užtrunka apie 14 valandų. Šis triūsas esą turi būti deramai įvertintas.
Ieškos kitos nišos
Plaukų segtukai su kaspinėliais – labai paklausi prekė prekybos centre „Gedimino 9“ ūžiančioje mugėje. Vieno segtuko kaina – 3 litai, užtat du parduodami už 5 litus.
Rinktis galima iš įvairiausių spalvų. Prie prekystalio tįsta potencialių pirkėjų, dažniausiai moterų, eilė.„Nupirksiu draugės dukrai. Penkiametė mergaitė labai apsidžiaugs, o ir aš pernelyg neišsileisiu“, – atradimu apsidžiaugė pirkėja.
Neapsisprendžiant, kokią spalvą rinktis, pardavėja pamokė: „Nors mamos norėtų kitaip, mergaitėms gražiausia rožinė. Tikrai nesuklysite.“Rankų darbo segėmis prekiaujanti Evelina prisipažino nuobodžiaujanti. „Matyt, reikės ieškoti kitos nišos. Papuošalus dabar gamina kone kas antra mergina, todėl susidomėjimas jais smarkiai mažėja“, – apgailestavo ji.
Tačiau prisipažino nesigailinti, kad dalyvauja mugėje – šiek tiek uždirbti vis dėlto pavyko.
Paskui šiaurietišką tradiciją
Apibendrindama kelias savaites trukusios mugės rezultatus, „Gedimino 9“ valdančios bendrovės „Resolution Property Management LT“ direktoriaus pavaduotoja Daiva Žvinytė atkreipė dėmesį, kad šiemet mugės koncepcija buvo kitokia.
„Mugę iš pirmo aukšto perkėlėme į ketvirtą, sutrumpinome darbo laiką. Pernai prekyba vyko visą mėnesį, šiemet – tik 11 dienų. Remiantis prekybos centrų teikiamais duomenimis, pirkimas suaktyvėja būtent prieš pat šventes, todėl nenorėjome prekybos nepamatuotai užtęsti. Tai nenaudinga nei prekybininkams, nei pirkėjams“, – aiškino D.Žvinytė.
Šiemet, organizuojant mugę, vadovautasi šiaurietiška tradicija: "Tai švara ir tvarkingumas, kurie atsispindi prekiautojus perkėlus į erdvesnes, meniškesnes ketvirto aukšto erdves. Ten dalyviai gali laisviau bendrauti su lankytojais, jiems nereikia tiesiogiai konkuruoti su greta įsikūrusių parduotuvių pasiūla.
„Tam, kad Kalėdų mugės dalyviai ir nuolat prekybos centre veikiančios parduotuvės nekonkuruotų, stengtasi atrinkti specifinį produktų asortimentą.“Vieniems mugės prekiautojams sekasi geriau, kitiems – prasčiau. Labiau perkami nebrangūs rankų darbo suvenyrai, smulkūs papuošalai, įdomūs sendaikčiai. Bendra tendencija rodo, kad klientų srautas ir pardavimas didesnis nei praėjusiais metais: žmonės Kalėdoms ieško ko nors išskirtinio ir vertina rankų darbo gaminius už nedidelę kainą", – įsitikinusi D.Žvinytė.
Sveika konkurencija
Prekybos centro „Panorama“ generalinė direktorė Birutė Kalanovaitė trečius metus vykstančią kalėdinę mugę jau vadina tradicine.„Idėja išlieka tokia pati kaip ir anksčiau – suburti originalių darbų autorius, ekologinių ūkių atstovus ir konditerius, kad galėtume lankytojams pasiūlyti platesnį dovanų pasirinkimą. Parduotuvių pasiūlymai ir amatininkų darbai vieni kitus papildo. Pavyzdžiui, dovaną iš parduotuvės “paskanina„ meduolis iš mugės, o mugėje pirkta žolelių arbata puikiai dera su puodelių rinkiniu iš parduotuvės“, – pasakojo B.Kalanovaitė.
Prieš trejus metus organizuotoje pirmoje prekybos centro mugėje dalyvavo 30 amatininkų, šiųmetėje dešimt kartų daugiau – 130. „Bendraudami su mugės dalyviais dažniausiai girdime teigiamų atsiliepimų. O kasmet augantys lankytojų srautai ir didėjantis domėjimasis muge irgi leidžia daryti išvadą, kad ir pirkėjai šią iniciatyvą vertina palankiai“, – tikino prekybos centro vadovė.
Tai, kad prekyba mugėje sėkminga, esą įrodo ir augantis prekybininkų domėjimasis galimybe joje dalyvauti. Vien šiemet sulaukta daugiau nei 200 prašymų dalyvauti. Dalis jų esą jau pareiškė norą dalyvauti mugėje ir kitąmet.
Naujausi komentarai