R.Cicėno spektaklyje – draugystės, garbės žodžio ir meilės tema Pereiti į pagrindinį turinį

R.Cicėno spektaklyje – draugystės, garbės žodžio ir meilės tema

2012-09-03 19:59
R.Cicėno spektaklyje – draugystės, garbės žodžio ir meilės tema
R.Cicėno spektaklyje – draugystės, garbės žodžio ir meilės tema / Redakcijos archyvo nuotr.

Pirmadienį Vilniaus mažajame teatre buvo pristatytas naujasis sezonas. Viena jo staigmenų žiūrovams – Ramūno Cicėno režisuotas spektaklis „Helgelando karžygiai“.

Žmogiškųjų vertybių tematika

Naująjį sezoną Vilniaus mažąjį teatrą lydės mitai ir pasakos, tiesa, skirti ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.

Pirmosiomis rugsėjo mėnesio premjeromis skelbiami spektakliai „Helgelando karžygiai“ (premjera – rugsėjo 14 ir 15 d.) ir Evaldo Jaro „Damos vizitas“ (premjera – rugsėjo 28 d.). Dar vasaros pradžioje porą kartų parodyta Friedrico Durrenmatto pjesės „Senos damos vizitas“ inscenizacija nusipelnė jautraus, šiandienos visuomenės ydas ir problemas atspindinčio kūrinio vardo.

Pasakojimas apie Klarą Cachanasian (akt. Rimantė Valiukaitė), grįžtančią į savo gimtąjį nuskurdusį miestelį su siekiu atkeršyti ją seniai pažeminusiam Alfredui Iliui (akt. Vytautas Rumšas), iškelia į paviršių žmogaus gyvybės ir pinigų vertės klausimą.

R.Cicėno „Helgelando karžygiai“, pastatyti pagal gerai žinomo dramaturgo Henriko Ibseno pjesę „Helgelando karžygiai“, perkels į vikingų laikus. Veiksmo vieta – istorinė Norvegijos šiaurė – Helgelandas ir Eriko Kruvinojo laikai.

Pats dramaturgas savo pjesės antro leidimo įžangoje rašė, kad būtent Islandų šeimos sagose jis atrado tą aplinką, kurioje galėjo skleistis tuo metu jį užvaldžiusios nuotaikos, idėjos, mintys. Būtent Vikingų karžygių kultūra ir pasaulėjauta kalba apie žmogiškąsias vertybes, kilniadvasiškumą ir garbės žodį.

Patraukė garbės žodis

Pats R.Cicėnas prisipažino, kad būtent garbės žodžio tema patraukė jo dėmesį, kai pirmą kartą skaitė šią pjesę. „Dabar jis praradęs savo prasmę, tapęs toks tarsi melo ir apgaulės įrankiu“, - sakė spektaklio režisierius.

Papildydama jį ir praplėsdama spektaklio tematiką, aktorė Rimantė Valiukaitė teigė, kad čia ne mažiau svarbi draugystės ir meilės tema. „Būtų galima pavadinti Vikingų laikų melodrama. Du vyrai myli tą pačią moterį, tačiau jiems draugystė svarbesnė už viską ir vienas jų dėl jos pasiaukoja, - pasakojo aktorė. – Čia vyrauja kitoks požiūris į meilę, garbę, draugystę.“

Režisieriaus Rimo Tumino mokinys R.Cicėnas, prisipažino, kad režisieriaus vaidmuo jam patinka labiau, tačiau teigė, kad teatre svarbiausias žmogus vis dėlto yra aktorius.

„Bet kokiu atveju, būdamas aktoriumi ar režisieriumi, aš visą laiką manau, kad pagrindinis žmogus teatre yra aktorius, svarbiausia – jo susitikimas su žiūrovu. Mano nuomone, visi kiti yra tik pagalbininkai. Visi jie padeda tam susijungimui. Mylėsi žiūrovą, jis mylės tave, tavęs klausysis. Ir bus tas stebuklas, kuris vadinasi teatras“, - pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje dėstė R.Cicėnas.

Spektaklyje vaidins būrys žymių aktorių: antrą vaidmenį iš eilės Mažajame teatre pristatysianti R.Valiukaitė, Leonardas Pobedonoscevas, Mindaugas Capas, Vytautas Rumšas, Gintarė Latvėnaitė, Gabrielė Tuminaitė ir kiti.

Svečiai iš užsienio

Tęsdama naujojo sezono pristatymą teatro vadovė Greta Cholina po Naujųjų metų prasidėsiantį etapą pavadino tarptautiniu sezonu.

Vienas svečių iš užsienio, kitąmet atvyksiančių į sostinę, - Lietuvos teatralams žinomas Konstantinas Bogomolovas. Kaip pasakojo teatro vadovė, jis savo spektakliui pasirinko Wilhelmo Haufo ir Brolių Grimų pasakas, jų motyvus.

Spektaklio užduotimi režisierius ir dailininkė Larisa Lomakina išsikėlė įvilkti pasakas į šiuolaikinio pasaulio drabužį – kasdienybę praturtinti pasakų magija. Spektaklis bus skirtas suaugusiesiems, nors pasak paties režisieriaus, bus stengiamasi sukurti kelionę, per kurią žiūrovai pasinertų į pasakojimą kaip vaikai.

Dar vienas užsienietis – vengrų režisierius Peteris Galambos. Jį padirbėti Lietuvoje pakvietė R.Tuminas, režisierių pamatęs viename festivalyje. Tiesa, ši premjera ir viskas, kas su ja susiję, kol kas lieka intriga, paslapties skraistę bus galima nuimti spalį, kai P.Galambos atvyks susipažinti su trupe.

Spektaklis vaikams

Kaip teigė G.Cholina, kasmet teatre pristatomas spektaklis vaikams. Šiemet tai irgi bus padaryta. Jauna režisierė Olga Lapina, praėjusį sezoną už „Stebuklingosios kreidelės“ pastatymą Rusų dramos teatre gavusi Auksinio scenos kryžiaus apdovanojimą, šįkart kalbės apie skausmingus identifikacijos ir tolerancijos klausimus, žmogiškųjų tarpusavio ryšių esmę.

Rašytojos Tuvės Janson „Trolių mumių“ knygose ją patraukė epizodinio personažo – Hemulio – istorija. Pasak režisierės, apsakyme „Hemulis, kuris mėgo tylą“ kalbama apie nepiktą, bet nelaimingą Hemulį, gyvenantį visai ne tokį gyvenimą, kokio norėtų, ir niekur nerandantį palaikymo.

Muzikinio spektaklio „Hemulis, kuris mėgo tylą“, kurio pagrindinė mintis, kaip išlikti savimi, būti drąsiam, premjera – lapkričio 4 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų