Kaip KTU skirsto stipendijas? (2 dalis)

Perskaitęs vieno studento nepasitenkinimą dėl Kauno technologijos universiteto (KTU) stipendijų skirstymo, nutariau apie tai parašyti ir aš.

Š.m. vasario pradžioje į mane kreipėsi to paties KTU Ekonomikos ir vadybos fakulteto antro kurso studentas su vienu universiteto dokumentu, kurio turinys mane nustebino. Beje, galiu patikinti, kad tai buvo ne tas studentas, kurio motina kėlė pagrįstas abejones dėl KTU vadovybės stipendijų skirstymo sąžiningumo. Tačiau pradėsiu nuo pradžių.

Pagal KTU senato nutarimo (2009-09-23 Nr. 35) 4 punktą: „Skatinamosios stipendijos skiriamos valstybės finansuojamose vietose studijuojantiems, o nuo 2009 m. priimtiems ir valstybės nefinansuojamose vietose studijuojantiems, akademinių skolų neturintiems pirmosios ir antrosios studijų pakopos studentams, taip pat studentams, studijuojantiems pagal laipsnio nesuteikiančias studijų programas“.  Stipendijų fondą sudaro centralizuota stipendijų fondo dalis ir fakultetų stipendijų fondo dalis. Šiuo atveju kalbėsiu tik apie skatinamąsias stipendijas už gerus studijų rezultatus. Pagal to paties nutarimo 10.3. punktą Fakultetų stipendijų fondo dalį sudaro: „skatinamosios stipendijos už gerus studijų rezultatus (skiriamos studentams, įstojusiems  iki 2009 m.)“. Matyti, kad KTU senatas nesusigaudo, ką rašo 4 punkte, o ką 10.3. punkte, nes jie vienas kitam prieštarauja.


Atsižvelgiant į visą tai, galiu pasakyti, kad KTU senato nutarimas yra teisingas 4 punkto atžvilgiu ir neteisingas 10.3. punkto atžvilgiu. Tačiau nepraėjus mėnesiui po senato nutarimo, KTU rektorius įsakė (2009-10-20 Nr. A-580), kad „Skatinamosios stipendijos už gerus studijų rezultatus 2009 metų rudens semestre skiriamos dekano įsakymu (pirmosios pakopos studentams - 1,6 BSI dydžio, antrosios pakopos studentams - 2 BSI dydžio). Nuo 2010 m. sausio 1 d. šios stipendijos nebus skiriamos.“

Tai reiškia, kad KTU senato nutarimas ir KTU rektoriaus įsakymas vienas kitam prieštarauja. Keisčiausia tai, kad KTU rektoriaus įsakymas prieštarauja Švietimo ir mokslo įstatymams. O dabar situacija tokia, kad studento vidurkis gali būti 10, tačiau skatinamoji stipendija už gerus mokslo rezultatus skiriama nebus.

Taip pat pažvelkime į 2010-02-12 dokumentą, kurį pateikė antrakursis KTU studentas. Dokumente rašoma:

„Studentai, kurių svertinis vidurkis yra 9,5 ir didesnis dėmesiui.

Į stipendijas pretenduoja:

Bakalauro studijų studentai:

1 kurso nuolatinių ir ištisinių studijų, valstybės finansuojamų vietų ir valstybės nefinansuojamų vietų studentai.

2 - 4 kurso dieninių studijų valstybės finansuojamų vietų studentai.

/.../

Studentus, patenkančius į aukščiau išvardintas grupes, ir turinčius rudens semestro vidurkį ne mažesnį nei 9,5 prašome į raštinę iki vasario 18 d, 17.00 val. pristatyti:

1) gyvenimo aprašymą (CV) (gyvenimo apraše turi matys ir akademinė grupė);

2*) dalyvavimą mokslinėse konferencijose, olimpiadose, konkursuose, parodose patvirtinančius dokumentus;

3*) mokslinių publikacijų sąrašą.

* Pastaba. Studentams, nevykdantiems mokslinės veiklos (t.y. galintys pateikti tik CV), nešti dokumentų nereikia. Tokiu atveju bus vertinamas tik svertinis vidurkis.

Gyvenimo aprašymą ir papildomus dokumentus prašome pateikti pateikti tvarkingai susegtus į aplankus.

Šį semestrą bus mokamos tik Rektoriaus ir dekano skatinamosios stipendijos.“

Jei gerai įsiskaitėte, tai supratote, kad pagal visus pateiktus dokumentų išrašus matyti, kad KTU senatas elgiasi dviprasmiškai. O universiteto rektorius veikia priešingai negu senatas, t.y. rašo įsakymus, kurie tarpusavyje prieštarauja. Tada imi spėlioti, kuriuo dokumentu reikia vadovautis. Sakoma, kad vieni dokumentai taikomi vieniems, kiti - kitiems. Todėl nekeista, kad, anksčiau minėtu atveju, studento motina ėmė slapta reikšti nepasitenkinimą, o studentas bijojo konfliktuoti su KTU administracija dėl galimo keršto, kuris pasireikštų pažymių mažinimu. Ne paslaptis, kad ši „praktika“ egzistuoja ugdymo ir mokymo įstaigose.

Paskutinis dokumentas parodo, kaip KTU administracija negerbia savo paties sprendimų ir Švietimo ir mokslo įstatymo. Administracija rašo, kad skatinamųjų stipendijų už gerus mokslo rezultatus nemokės nuo š.m. sausio 1 d., tačiau mokės skatinamąsias stipendijas už gerus mokslo ir mokslinės veiklos rezultatus. Bet paskutiniame dokumente aiškiai pasakyta, kad, norint gauti skatinamąją stipendiją už gerus mokslo ir mokslinės veiklos rezultatus, nebūtina vykdyti mokslinės veiklos. Tai reiškia grubų pažeidimą.

Po to, kai antro kurso studentas pasakė, kas vyksta KTU, susisiekiau su universiteto administracija dėl stipendijų klausimo. Tačiau administracija nė nenorėjo šnekėti, motyvuodama, kad tokia tvarka patvirtinta KTU senato arba (ir) rektoriaus. Kai paklausiau, ar nemano, kad toks jų nutarimas ar įsakymas prieštarauja įstatymams - pokalbis „netikėtai“ nutrūko.

Tuomet susisiekiau su Švietimo ir mokslo ministerija. Tik po šio skambučio KTU administracija nutarė iškabinti įsakymą, kad studentai nuo tam tikro vidurkio gaus skatinamąsias stipendijas už gerus mokslo rezultatus.

Atsižvelgiant į KTU Studentų reikalų tarnybos direktoriaus Andriaus Guzavičiaus pasisakymus portale apie vieno KTU studento motinos abejones dėl universiteto vadovybės  nesąžiningo skatinamųjų stipendijų skirstymo, galima pastebėti, kad A.Guzavičius net neužsimena apie skatinamąsias stipendijas už gerus mokymo rezultatus. Ponas Guzavičius kalba tik apie skatinamąsias stipendijas, kurios skiriamos už gerus mokymo ir mokslinės veiklos rezultatus.

Tai reiškia, kad pirmo kurso studentas, kurio žiemos, t.y. rudens sesijos vidurkis yra 10,  nevykdantis jokios mokslinės veiklos - negaus nė cento. Tačiau A.Guzavičius nepripažįsta, kad nesugebėjo tinkamai atstovauti KTU Studentų bei atsakyti į pateiktą klausimą. Vadinasi, kažkas yra ne taip, kaip turėtų būti.

Pabaigoje noriu pasakyti, kad tik įsikišus į KTU administracijos veiklą, universitete nutarta vėl pradėti mokėti skatinamąsias stipendijas už gerus mokslo rezultatus.

P.S. Keista, bet KTU administracija, t.y. rektorius, tikriausiai norėjo pasireklamuoti iš Stipendijų fondo skirtų pinigų, skirdamas rektoriaus skatinamąsias stipendijas bei panaikindamas skatinamaisiais stipendijas už gerus mokslo rezultatus. Įstatymas aiškiai apibrėžia, kas sudaro Stipendijų fondą, tačiau, matyt, noras reklamuotis yra aukščiau įstatymo. Gerai, kad yra studentų, kurie netyli ir pasako tiems, kurie gali pareikšti nepasitenkinimą KTU administracijos veikla nebijant sulaukti keršto.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių