Ar beldžiamės į visas svarbiausias duris?

Davose prasideda garsiausias ekonomikos forumas. Svarbus, įtakingas ir garsiausiai linksniuojamas. Tačiau ar tikrai turėtume galvoti, kad tik Šveicarijos Alpėse sprendžiami visi pasaulio reikalai? Lietuvos valstybei privalu dalyvauti visuose įvykiuose, kur gimsta galia ir įtaka.

Indijoje sostinėje New Delhi ką tik pasibaigė svarbiausias pastarojo laikotarpio regiono ekonomikos ir geopolitikos forumas „The Raisina Dialogue-2018”. Į didžiausios demokratijos ir sparčiausiai besivystančios ekonomikos šalį rinkosi įtakingiausi pasaulio strategai ir investuotojai tarpusavyje tartis dėl besikeičiančios pasaulio tvarkos.

Buvau pirmasis lietuvis, kuriam suteikta garbė būti Indijos vyriausybės svečiu šioje konferencijoje. Tai kelia dvejopus jausmus. Lietuvos vyriausybė visgi privalo imtis iniciatyvos, kad tokiuose susitikimuose Lietuvą atstovautų bent keletas valstybės atstovų. Jame nebuvo nė vieno oficialaus mūsų valstybės atstovo.

„Silpni – neišgyvena!”

Įdomu, kad atidaryti forumą Indija pakvietė strateginį JAV partnerį – Izraelio premjerą Benjamin Netanyahu, kuris atvyko su aiškia žinia nedidelėms ir ekonominės gerovės siekiančioms valstybėms.

Tokioms šalims kaip Lietuva. Anot jo, mums reikalingi motyvuoti ir gerai paruošti kariai, moderni karinė technika bei super gera žvalgyba. Tačiau visa tai brangu ir nenuveikiama per vieną naktį. Todėl dar svarbesnę vietą užima konkurencinga ekonomika, kurią įmanoma pasiekti tik per aukšto lygio švietimą, mokslą, naujas technologijas. Mažesnius mokesčius ir mažesnę biurokratiją. „Nebent biurokratija tokia efektyvi, kaip Izraelio”, – juokavo Netanyahu.

Izraelio vyriausybės vadovas savo pavyzdžiu iliustruoja, kokią galią turi nepajudinami aljansai su sąjungininkais. Vos per 8 mėnesius jis aplankė ir stiprino dvišalius ryšius net su 18-ka valstybių: nuo Pietų Afrikos iki Australijos, JAV, Europos, Lotynų Amerikos ir Indijos. Izraelio pavyzdys ir žinia mums, Lietuvai, daugiau negu akivaizdi. Tad turėtume savęs paklausti: ar pakankamai garsiai beldžiamės į šių šalių duris?

Valdant griaunančias permainas

Visas pasaulis – nuo 1,3 mlrd. gyventojų turinčios Indijos iki 2,8 mln. Lietuvos – purtomas intensyviausių per pastarąjį dešimtmetį vykstančių permainų politikoje ir ekonomikoje. Forume dalyvaujantys aukščiausi valstybių vadovai ir ekspertai ieško būdu ne tik kaip atsilaikyti, bet ir šiuo permainų laikotarpiu sustiprėti.

Indijos Užsienio reikalų sekretorius S.Jainshankar išskyrė keturias jėgas, griaunančias nusistovėjusią pasaulio tvarką. Pirmoji – Kinijos „Šilko kelio iniciatyva”, kai ne rinkos priemonėmis, o valstybės pinigais stengiamasi įsigyti kitų šalių strateginius objektus: kelius, uostus, perdirbimo įmones. Tokiu būdu Kinija dramatiškai sparčiai plečia savo ekonominę ir politinę įtaką nuo Bangladešo iki Vidurio Europos.

Antroji – prezidento D.Trump politika, keičianti nusistovėjusias tradicijas ir sąjungas, tarsi „atsitraukianti” nuo pasaulio reikalų. Trečioji – terorizmas, Indijoje pripažįstamas grėsmingiausiu veiksniu, kuriam tarptautinė bendruomenė skiria nepakankamai dėmesio. Ir, pagaliau, ketvirtoji jėga - atsitraukimas nuo laisvos rinkos bei laisvos prekybos principų, kurių vis dažniau nebepaiso didžiausios pasaulio ekonomikos – Kinija ir JAV.

Buvo prisiminta JAV Gynybos sekretoriaus gen. James Mattis išsakyta žinutė 2017-ųjų spalį: „Globaliame pasaulyje yra daug žiedų ir kelių, todėl nei viena valstybė neturi teisės diktuoti „vieno žiedo ir vieno kelio”.

Australijos gynybos pramonės ministras Christopher Pyne jam tarsi antrino pabrėždamas, kad tarptautiniai infrastruktūriniai projektai, tokie kaip Kinijos Šilko kelias, turi remtis skaidriomis viešųjų pirkimų taisyklėmis ir lygia konkurencija, o ne specifinėmis finansavimo schemomis, verčiančiomis kitas valstybes tapti priklausomomis nuo Kinijos.

Tačiau, papildžiau, tokie požymiai ypač ryškūs teritorija didžiausioje pasaulio valstybėje – Rusijoje, su kuria Europos Sąjunga turi daugiausiai ginčų dėl nepagrįstai įvestų sankcijų ir barjerų. Verta pažymėti, kad dėl stiprių istorinių ryšių iš Indijos pareigūnų lūpų nenuskambėjo joks vertinimas Rusijos atžvilgiu dėl šios agresijos Ukrainoje ir nelegalios Krymo aneksijos.

Mano inicijuotuose neoficialiuose dvišaliuose susitikimuose su Indijos vyriausybės pareigūnais, Rusijos veiksmai nebuvo įvertinti kaip pažeidžiantys tarptautinę teisės viršenybę. Tik naujosios kartos Indijos ekspertai kritiškai atsiliepė apie Indijos oficiozų sureikšmintą Kinijos grėsmę ir perdėtai lojaliai vertinamus ryšius su Rusija.

JAV niekur neatsitraukia

Į išsakytus nuogąstavimus dėl JAV atsitraukimo atkirto JAV Prezidento padėjėja Nadia Schadlow, kūrusi JAV Saugumo Strategiją. Ji pažymėjo, kad D. Trumpo administracija įsipareigojo žymiai aktyviau ginti JAV ir sąjungininkų interesus nuo Europos iki Azijos. Ir tai pagrindė Indijai svarbaus Afganistano pavyzdžiu, kai D. Trump padidino karių skaičių ir nenumatė jų išvedimo datos, kol Afganistane nebus pakankama stabilumo ir susitaikymo.

Baltųjų rūmų pareigūnę papildė legendinis karvedys buvęs CIA direktorius David Petraeus. Jo nuomone, D. Trumpo administracija daro pamokas iš praeities. Pripažindamas, kad musulmoniškame pasaulyje į valdžios nekontroliuojamas teritorijas kėsinasi islamiški ekstremistai, Siriją pavadino – ekstremizmo Černobyliu. Taip pat generolas patikino, kad JAV prisiima lyderystę tarptautinėje kovoje prieš ekstremizmą ir fanatizmą. Tačiau tam būtini sąjungininkai. Musulmoniškos šalys, pavyzdžiui Jungtiniai Emyratai, galėtų aktyviau įsijungti informacinėje kovoje prieš musulmonų „smegenų plovimą”.

Be to, pažymėjo jis, JAV stiprina aljansą su Pietų Korėja ir Japonija, atsakant į Šiaurės Korėjos branduolinį šantažą. Lygia greta JAV, atsakydama į Rusijos agresiją, didina karių buvimą ir paramą Lenkijai ir Baltijos valstybėms. Todėl apie JAV veiksmus ir strategiją, pasak jo, nereikėtų spręsti iš tik iš JAV prezidento Twitter žinučių. Tą patį kartojo daugelis aukštų JAV pareigūnų.

Trys pamokos Lietuvai

Žymiausioje Indijos užsienio politikos konferencijoje dalyvavo per 250 užsienio šalių atstovų: nuo prezidentų iki apžvalgininkų ar nepriklausomų ekspertų. Tokio lygio formate sprendžiami pasaulio reikalai. Lietuvos valstybei privalu rimtai susirūpinti: belstis reikia ne tik į Davoso forumo duris, bet ir siųsti savo pasiuntinius į Indiją, JAV, Kiniją ir kitose šalyse rengiamus susitikimus, kur sprendžiama pasaulio tvarka. Visur, kur turime progą pristatyti Lietuvos interesus ir poziciją bei geriau suprasti vykstančius pokyčius.

„Silpni neišgyvena”. Norint stiprios gynybos, reikia atviros ir konkurencingos ekonomikos, aukšto lygio švietimo ir aukštojo mokslo. Norime sugrąžinti savo piliečius, kad Lietuva ir vėl būtų – 3 milijonai. Todėl šalies Vyriausybė turėtų ruošti ne tik demografijos strategiją, bet ir nedelsiant imtis drąsių ekonominių ir teisinių permainų. Tikslas – ne tik išlaikyti piliečius Lietuvoje, bet ir tapti talentų traukos centru tarptautiniu mastu.

Būtina aktyviau išnaudoti ir plėtoti ryšius su kitomis pasaulio politikos ir ekonomikos galiomis. Įdomu stebėti, kai „Raisina Dialogue-2018” buvo atkartota dar 2007 metais dabartinio Japonijos premjero Shinzo Abe pasiūlyta idėja dėl koalicijos Azijoje, galinčios tapti atsvara Kinijai. Ją sudarytų Indijos –Ramiojo vandenyno kvartetas: Australija, Indija, Japonija ir JAV. Tai įrodo, kad tokiose forumuose išsakytos idėjos bręsta ir virsta realybe.

Neseniai įvykęs, tačiau viešumoje beveik nepastebėtas, ir jokių konkrečių rezultatų nepasiekęs trečiosios Pasaulio ekonomikos – Japonijos premjero Shinzo Abe vizitas Lietuvoje, drįsčiau teigti, yra pavyzdys, kaip neturėtų būti priimami Pasaulio lyderių vizitai. Tikėkimės, kad pamokas darysime greit ir šiandien.



NAUJAUSI KOMENTARAI

na kada , duris pasistatai pliaze

na  kada , duris  pasistatai  pliaze   portretas
ir y jas beldiesi ir beldiesi --reikalas nulinis

šakės

šakės portretas
"...jis aplankė ir stiprino dvišalius ryšius net su 18-ka valstybių..." Bet musu gerb. Prazidente aplanke daugiau! Gaila, kd niekas is to neisejo. matyt geria arbata, paplepa , pagasdina meska... ir tuo baigiasi vizitas. O paskui nurodo, kada ir kaip balsuoti. Kaip pirstu i dangu: nepataiko... noreta vienaip, bet visada gaunasi kitaip - net blogiau.

busimas

busimas portretas
prezidentas
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Kur eina karavanas?
    Kur eina karavanas?

    Dar neišsivadėjo keturių komunarų aura Ramybės parke – jau iš peties triūsia naujo paminklo statytojai. Nors sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, kauniečiai išdrįso: ne visi entuziastingai sutinka verslininko i...

    16
  • Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?
    Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?

    1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo beveik iki 27 proc., rodo švedų analitinio centro TIMBRO ir Europos laisvosios rinkos analitinių centrų tinklo EPICENTER parengtas Autoritarinio populizmo indeksa...

    11
  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    5
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    8
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    2
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
Daugiau straipsnių