Hibridinės nacių išdaigos

Vieną svarbiausių vaidmenų, įveikiant nacionalsocializmą ir jam talkinantį fašizmą, suvaidino Didžioji Britanija su Winstonu Churchilliu (1874–1965) priešakyje. Sunku įsivaizduoti, kokiame pasaulyje dabar gyventume, jeigu ne šio politiko stipraus alkoholio bei kandaus humoro prisodrinta drąsa ir ryžtas.

Vis dėlto istorija galėjo pasisukti ir kita, kardinaliai priešinga kryptimi, mat tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek JAV buvo nemažai asmenų, siekusių santarvės su Trečiuoju reichu.

Jungtinės Karalystės politiniam elitui ramybės nedavė būsimosios karalienės Elizabeth II (1926) dėdė. Trumpai valdęs karalius Edwardas VIII (1894–1972) bei jo būsimoji žmona, palaidu lytiniu gyvenimu garsėjusi Wallis Simpson (1896–1986), kuri neslėpė savo simpatijų Adolfo Hitlerio (1889–1945) režimui. Maža to, W.Simpson bičiuliavosi su kai kuriais nacių elito asmenimis. 1937 m. žymieji įsimylėjėliai net nuvyko į Trečiąjį reichą, kur susitiko su Adolfu.

Vis dėlto vokiečių pasiekta svarbi propagandinė pergalė, įgijus Didžiosios Britanijos soste savo marionetę, nebūtų leidusi daryti tiesioginės įtakos šios valstybės politiniams procesams bei sprendimams. Kur kas didesnę grėsmę Jungtinei Karalystei karo išvakarėse kėlė nauja politinė jėga – Britanijos fašistų sąjunga (British Union of Fascists, sutrumpintai BUF). Didiko ir politiko Oswaldo Ernaldo Mosley (1896–1980) vedama partija anapus Lamanšo siekė perkelti Vokietijoje, Ispanijoje ir Italijoje įsivyravusias tendencijas.

Kaip ir naciai bei fašistai, O.E.Mosley partija turėjo savo karinę atšaką, vadinamuosius juodmarškinius (blackshirts). Naujoji kylanti politinė organizacija gyrėsi vienijanti 50 tūkst. narių bei reguliariai rengė maršus, įsiveldama į smurtines konfrontacijas su kairiaisiais bei žydais. Vienas garsiausių įvykių nutiko 1936 m. spalį, rengiant eitynes per Istendą – Londono darbininkų rajoną, kuriame gyveno ir gausi semitų bendruomenė.

1940 m. gegužę vokiečiams okupavus Prancūziją, O.E.Mosley agitavo Didžiąją Britaniją siekti tariamos taikos su naciais. Tos pačios gegužės 23 d. jis buvo sulaikytas. Bene visą karą O.E.Mosley praleido už grotų taip ir nepareiškus jam oficialių kaltinimų. 1977 m. dainininkas Elvis Costello (1954) jo garbei sukūrė dainą "Menkesnis už nulį" ("Less Than Zero").

Tuo metu anapus Atlanto taip pat netrūko spalvingų reiškinių bei asmenybių. Antisemitizmu garsėjęs automobilių pramonės karalius Henry Fordas (1863–1947) milžiniškomis pinigų sumomis rėmė Vokietijos nacių partiją, kai joje dar tebuvo anekdotų verti politiniai marginalai. Karo metu H.Fordas finansavo judėjimą, pasivadinusį "Pirmiausia Amerika komitetu" ("America First Committee"). Ši organizacija, vėlgi prisidengdama taika, siekė šimtaprocentinio JAV atsiribojimo nuo įvykių Europoje ir kitose pasaulio dalyse.

Per trumpą savo egzistavimo laikotarpį ji spėjo pritraukti 800 tūkst. narių (veikla pradėta 1940 m. rusėjo 4 d., o nutraukta 1941-ųjų pabaigoje po Perl Harboro užpuolimo). Šį judėjimą, vienijusį turtingus, žinomus ir antisemitizmu garsėjusius asmenis, įkūrė Jeilio universiteto teisės studentai, o jo veidu tapo pirmasis Atlantą perskridęs aviatorius Charlesas Augustus Lindberghas (1902–1974).

1941 m. rugsėjo 11 d. žymusis lakūnas pareiškė, esą žydai, susimokę su britais bei Franklino Delano Roosevelto (1882–1945) administracija, siekia įtraukti amerikiečius į karą.

Kita organizacija, siekusi tų pačių tikslų kaip ir "Pirmiausia Amerika komitetas", buvo atvirai nacizmą šlovinusi organizacija "Vokiečių amerikiečių sąjūdis" ("German American Bund").

Naciai dėjo daug pastangų, kad įkurtų savo filialą JAV. Jau XX a. trečiojo dešimtmečio pradžioje ten ėmė reikštis nacizmui simpatizuojančios jėgos. 1933 m. gegužę Rudolfas Hessas (1894–1987) įpareigojo vokiečių kilmės emigrantą ir nacių partijos narį Heinrichą Spanknobelį (1893–1947) sukurti stiprią nacistinę organizaciją JAV teritorijoje. Tai buvo padaryta tų pačių metų liepą.

Grupuotė "Naujosios Vokietijos draugai" ("Friends of New Germany") susikūrė, susivienijus smulkesnėms nacistų gaujoms. Ji jungė 5–10 tūkst. narių, kurie daugiausia veikė Niujorke. Jie rašė propagandinius straipsnius, infiltravosi į nepolitines vokiečių sueigas bei agitavo boikotuoti žydišką produkciją.

Vis dėlto vidaus intrigos H.Spanknobelį greitai išstūmė iš lyderio posto, o jau 1933 m. spalį jis buvo pripažintas neužsiregistravusiu užsienio agentu ir deportuotas.

1935 m. R.Hessas eliminavo "Naujuosius Vokietijos draugus", o jų nariams nurodė pereiti į naują politinę draugiją "Vokiečių amerikiečių sąjūdį". Jos vadu tapo Pirmojo pasaulinio karo (1914–1918) veteranas Fritzas Julius Kuhnas (1896–1951), turėjęs JAV pilietybę. Naujosios organizacijos nariai rengė maršus po Niujorką šalia nacistinės atributikos nešdami ir JAV vėliavą, tuo norėdami parodyti, kad nacionalsocializmą ir amerikietiškumą įmanoma suderinti.

Be nuolatinių mitingų ir smurtinių konfrontacijų su opozicija, amerikietiški naciai įkūrė begalę vasaros stovyklų visose JAV, kuriose buvo mokoma nacistinės ideologijos, kultūros bei gyvenimo būdo. Žinomiausia jų – Siegfriedo stovykla Yanphanko gyvenvietėje, Long Ailendo (Niujorko valstijoje).

1939-ųjų vasarį įvyko žymiausias JAV nacių mitingas, kai daugiau nei 20 tūkst. asmenų susirinko uždaroje "Madison Square Garden" arenoje.

Vėliau tais pačiais metais JAV valdžia apkaltino F.J.Kuhną pasisavinus 14 tūkst. dolerių, priklausančių "Sąjūdžiui". Už šių pinigų pradanginimą ir vengimą mokėti mokesčius, jis buvo nuteistas ir įkalintas, o po karo taip pat deportuotas į Vokietiją. Po F.J.Kuhno arešto "Sąjūdis" nebeatsigavo.

Nepaisant, to, jog JAV dar nebuvo įsitraukusi į karą, jos valdžia pradėjo griežtą kovą su nacizmo propaganda ir Reicho režimui simpatijas jaučiančiais asmenimis. 1942 m. gruodį JAV spaudoje grupė žymių vokiečių kilmės amerikiečių išplatino atsišaukimą, smerkiantį A.Hitlerio ideologiją bei santvarką, vadindami juos Vokietijos istorijos gėda.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Istorijos studentai

Istorijos   studentai portretas
Taip pat savo kraugerišką ideologiją eksportavo Tarybų Sąjunga . Į Lietuvą----------per pogrindinę komunistų partiją , komjaunuolius , įvairias neslaptas priedangos uab.....

kauniete

kauniete portretas
vokietija lyg pulinys musu kontinento -europos "kune"

Anonimas

Anonimas portretas
taip gedingi vokiskieji -naciai-hitrelininkai iki musu laikmecio [isivaizduoja save pasaulio "bamba"] o esmeje yra prakeikti naciai-degeneratai-saldafonu padermes tauta.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    1
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
  • Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs
    Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs

    Pirmą šių metų ketvirtį padaugėjo gyventojų, kurie mano, kad būstas per artimiausius dvylika mėnesių brangs arba jo kaina nesikeis. Prasčiausi gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo lygiai prieš metus. Tai, kad, atsižvelgus į ...

  • Šašo krapštymas
    Šašo krapštymas

    Virtualios realybės filmą „Angelų takais“, leidžiantį persikelti į M. K Čiurlionio paveikslus, pamatė 300 tūkst. žmonių. Įsitikinę jo terapine galia, filmo kūrėjai nutarė parodyti jį kalėjime. Visų mačiusiųjų įspūdžiai pana...

    6
  • Virtualybės tironija
    Virtualybės tironija

    Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kino režisierius, rašytojas Vytautas V. Landsbergis, lankydamasis Niujorke, filmininko ir poeto Jono Meko studijoje, įrašė jųdviejų tarpusavio pašnekesį apie gandus, arba, kaip t...

    1
  • Mažu apsiginsim
    Mažu apsiginsim

    Jonas buvo neramus, vaikščiojo palei sieną, rankoje laikė kačergą. Beveik naują ir iš gero metalo. Tačiau atsirado problema ir Jonui teko svarstyti: kuo geriau gintis – kačerga ar automatu. Žinoma, kad pastaruoju. Bet vėl problema...

    4
  • Velnio sėkla televizijoje
    Velnio sėkla televizijoje

    Likus keliems mėnesiams iki Jekaterinos Svanidzės (1885–1907) mirties, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) nuvyko į Antrojo reicho (1871–1918) miestą Štutgartą, kuriame turėjo vykti Septintasis (1907 m. rugp...

    8
  • Kultūra keičia kryptį
    Kultūra keičia kryptį

    Norom nenorom nauja istorijos tėkmė brėžia naujas, tik tam metui būdingas kultūros kryptis. Taip randasi nauji terminai, nauji herojai, naujos vertybės. ...

Daugiau straipsnių