Į palatą – su maisto krepšiais

COVID-19 pandemija nesugriovė tradicijos ligoninėje gulinčius artimuosius lankyti su maisto produktų pilnais krepšiais. Rugsėjį atlikta bendrovės "Spinter tyrimai" apklausa parodė, kad didžioji dalis šalies gyventojų dažniausiai sergantiesiems ligoninėje neša vaisių, gaiviųjų gėrimų, pieno produktų, saldumynų.

Tempia bananus ir sultis

Anot gydytojos dietologės Dalios Vaitkevičiūtės, nešdami pacientui netinkamą maistą galime padaryti ir meškos paslaugą.

"Tyrimas atskleidė tai, ką kasdien matome savo darbe. Dažniausiai nešamos vynuogės, mandarinai, bananai, sultys pakeliuose. Tačiau prieš perkant kokį nors maistą reikėtų atkreipti dėmesį į paciento poreikius, o dar svarbiau – pasitarti su jo gydytoju. Juk ne be reikalo ligoninėje pacientams skiriamos specialios gydomosios dietos", – komentavo medikė.

Apklausos duomenimis, 79 proc. gyventojų ligoninėje sergantiems artimiesiems atneša įvairių vaisių – vynuogių, obuolių, bananų. Antroje vietoje pagal populiarumą – gaivieji gėrimai. Sultis ir limonadą pacientams perka 42 proc. apklausos dalyvių.

Pasak gydytojos dietologės, artimieji su medikais dėl atnešamo maisto raciono tariasi retai – tik maždaug 10–20 proc. kartais ko nors pasiteirauja.

"Neretai matome pacientus, slapčia kažką traukiančius ir valgančius iš artimųjų krepšelio, nors juos ir esame perspėję dėl pasekmių. Netinkama mityba gali gerokai pabloginti paciento būklę. Specialiai pritaikyta dieta itin svarbi tiems pacientams, kuriuos kamuoja virškinamojo trakto ligos, taip pat po didelės apimties operacijų, pacientams, kurie sunkiai ryja, senyvo amžiaus ligoniams, kurie nebeturi geros dantų būklės, onkologiniams ligoniams", – vardijo D.Vaitkevičiūtė.

Nekaltas saldumynų maišelis

Remiantis tyrimo duomenimis, ketvirtadalis (25 proc.) respondentų pacientams dažniausiai perka saldumynų: šokolado, bandelių, sausainių.

Artimiesiems saldumynų atnešti labiausiai yra linkę pensininkai – 28,1 proc.

"Dėl didelio su maistu gaunamo cukraus kiekio organizme kyla uždegiminiai procesai. Prieš sprendžiant, ką pirkti ligoniui, itin svarbu atkreipti dėmesį, kuo jis serga. Jeigu žmogus serga cukriniu diabetu ar kardiologine liga, jų dietoje turi būti subalansuotas cukraus kiekis. Esu mačiusi ir ne vieną atvejį, kai pacientui prinešama mandarinų, saldainių, sausainių, o jis net kramtyti negali", – pasakojo medikė.

Iš pažiūros visai nekaltas mineralinis vanduo taip pat gali būti pavojingas. Pasak D.Vaitkevičiūtės, mineralizuoti gėrimai su burbuliukais netinka pacientams, kuriems sutrikusi žarnyno ar skrandžio veikla.

Pavyzdžiui, kardiologiniams pacientams yra ribojamas druskų ir mineralų kiekis, nes jų perteklius gali pabloginti širdies būklę. Dėl tos priežasties į ligoninę vertėtų nešti tik paprastą geriamąjį vandenį.

Iš pažiūros visai nekaltas mineralinis vanduo taip pat gali būti pavojingas.

Tik ne sūreliai

Apklausa atskleidė, kad tokius pieno produktus kaip sūreliai, varškė ar jogurtas sergantiesiems ligoninėje gabena 25 proc. gyventojų. Dažniausiai šiuos produktus renkasi moterys – 28,4 proc.

Dietologė neabejoja, kad sūreliai ir jogurtai pacientams nešami todėl, kad žmonės įsitikinę, jog šiuose pieno produktuose yra daug baltymų.

"Klaida taip manyti. Sūreliuose, saldžiuose jogurtuose yra daugiau cukraus nei baltymų. Tačiau tiesa, kad sergant organizmas labiausiai reikalauja baltymų. Baltymai, gaunami su maistu, padeda greičiau gyti žaizdoms, sveikti, ligonis jaučiasi energingesnis. Rekomenduočiau ligoniui verčiau atnešti natūralaus jogurto su didesniu baltymų kiekiu. Tokiais atvejais, kai pacientas yra netekęs daug svorio, nesuvalgo viso reikalingo maisto kiekio per parą, jiems įprastai skiriame specialius papildomo maitinimo gėrimus, kurie padeda sparčiau atsigauti po ligos, palaikyti esamą kūno masę", – tvirtino D.Vaitkevičiūtė.

Atneša ir kotletų

Pagal tyrimo duomenis, 19 proc. respondentų į ligoninę neša daržovių, pavyzdžiui, agurkų, pomidorų ar jau pagamintų salotų.

Atnešti mėsos gaminių (kotletų, kepsnių ar dešrelių) yra mažiau populiarus pasirinkimas – taip elgiasi tik 12 proc. apklausos dalyvių. Tokius maisto produktus į krepšelius pacientams labiau linkę krauti studentai, moksleiviai (18,5 proc.). Taip pat vos aštuntadalis (12 proc.) respondentų nurodė ligoniams verdantys sultinius, trintas sriubas.

"Ligoniui reikia kuo įvairesnio maisto – tiek daržovių, jei jis jas toleruoja, tiek vaisių, bet nedideliais kiekiais, o ne glėbiais. Jeigu pacientui leidžiama valgyti maistą, ruoštą namie, jam rekomenduočiau gaminti baltymų turinčių liesų mėsos, žuvų patiekalų", – tikino gydytoja dietologė.

Pasak jos, visgi kai kuriais atvejais maisto įvairovė netinka.

"Kita dažna situacija – prinešama šviežių vaisių ir daržovių, kai pacientas gydomas chemoterapijos skyriuje ar yra po žarnų operacijos. Ne visuomet ligoniams tinka neapdorotas maistas, jis gali būti ir infekcijos šaltinis. Jeigu tai greitai gendantis maistas ir jam nėra tinkamų laikymo sąlygų, maistas gali tapti žarnyno infekcijos šaltiniu. Jei tai chemoterapinis pacientas, kurio imunitetas nusilpęs, jam neapdorotas maistas gali išvis netikti", – dėmesį atkreipė D.Vaitkevičiūtė.

"Spinter tyrimai" reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko "Supportan" užsakymu, tyrime dalyvavo 1 006 respondentai nuo 18 iki 75 metų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

chi chi

chi chi portretas
koks ten sūris pamirškit,tai sūrio produktas,kurio parduotuvėj tikrai nepirksi

cha

cha portretas
na taip, artimieji blogai daro, o ligoninės tiekiamos šlapenkės, dešrelės, vandeny plaukiojantys trys makaronai, ar padžiūvusio sūrio gabalėlis - tai tiesiog puikus maistas.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
  • Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs
    Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs

    Pirmą šių metų ketvirtį padaugėjo gyventojų, kurie mano, kad būstas per artimiausius dvylika mėnesių brangs arba jo kaina nesikeis. Prasčiausi gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo lygiai prieš metus. Tai, kad, atsižvelgus į ...

  • Šašo krapštymas
    Šašo krapštymas

    Virtualios realybės filmą „Angelų takais“, leidžiantį persikelti į M. K Čiurlionio paveikslus, pamatė 300 tūkst. žmonių. Įsitikinę jo terapine galia, filmo kūrėjai nutarė parodyti jį kalėjime. Visų mačiusiųjų įspūdžiai pana...

    6
  • Virtualybės tironija
    Virtualybės tironija

    Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kino režisierius, rašytojas Vytautas V. Landsbergis, lankydamasis Niujorke, filmininko ir poeto Jono Meko studijoje, įrašė jųdviejų tarpusavio pašnekesį apie gandus, arba, kaip t...

    1
  • Mažu apsiginsim
    Mažu apsiginsim

    Jonas buvo neramus, vaikščiojo palei sieną, rankoje laikė kačergą. Beveik naują ir iš gero metalo. Tačiau atsirado problema ir Jonui teko svarstyti: kuo geriau gintis – kačerga ar automatu. Žinoma, kad pastaruoju. Bet vėl problema...

    4
Daugiau straipsnių