Pavojingi paauglių eksperimentai Pereiti į pagrindinį turinį

Pavojingi paauglių eksperimentai

Psichoaktyviosiomis medžiagomis apsinuodiję paaugliai tampa vis dažnėjančia problema, dėl kurios pranešimų sulaukia ir vaiko teisių gynėjai.

Vaida Urbonė
Vaida Urbonė / Asmeninio archyvo nuotr.

Įvairios priežastys

Kalbant apie paauglių psichoaktyviųjų medžiagų – dažniausiai tabako ir alkoholio, o pastaruoju metu ir dujų – vartojimo ir naudojimo problemas, matyti, kad didžioji dalis tokio pobūdžio pranešimų būna susiję su pirmaisiais vaikų bandymais rūkyti ar išbandyti alkoholinius gėrimus draugų kompanijose, paeksperimentuoti su kitų psichiką veikiančių medžiagų poveikiu. Tačiau jeigu pastebima, kad pranešimas apie tokį patį vaiko poelgį kartojasi, vaiko teisių gynėjai gali priimti sprendimą vertinti šeimos situaciją ir gali būti nustatomas pagalbos vaikui ir šeimai poreikis.

Svarbu paminėti, kad priežasčių, kodėl paaugliai gali pradėti vartoti psichoaktyviąsias medžiagas ir netgi tapti nuo jų priklausomi, gali būti įvairių, pavyzdžiui, atsiranda jaunatviškas smalsumas išbandyti naujoves ir noras pritapti prie bendraamžių, kai kuriems paaugliams psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas gali būti tiesiog būdas atsiriboti nuo kasdienės rutinos, pabėgti nuo mokymosi ar bendravimo iššūkių, laikinai užmiršti kitus emocinius sunkumus ir išgyvenimus.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad dauguma jaunuolių gali nesuvokti ilgalaikių sunkumų, sukeliamų jų psichinei, emocinei ar fizinei sveikatai, kai psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas tampa ne vienkartiniu pabandymu, o reguliariu užsiėmimu, tad, susidūrus su tokiais iššūkiais, jiems ypač svarbus suaugusiųjų dėmesys ir laiku suteikiama pagalba.

Svarbu nenusisukti

Vaiko teisių gynėjai, vertindami minėtus paauglystės laikotarpiu išryškėjančius sunkumus, itin svarbų dėmesį skiria bendradarbiavimo klausimams. Labai svarbu, kad didžiausiu ramsčiu paaugliams, susiduriantiems su įvairaus pobūdžio sunkumais, pirmiausia taptų jų artimiausi žmonės – tėvai, seneliai, kiti šeimos nariai. Dažnai prevenciniai pokalbiai šeimoje, suaugusiųjų rodomas asmeninis pavyzdys, savalaikis padarinių aptarimas gali tapti geriausiu būdu ugdyti tinkamus vaiko įgūdžius ir juos koreguoti norima linkme.

Svarbu akcentuoti, kad už tinkamą vaikų auklėjimą ir jų elgesį yra atsakingi tėvai. Tad jie turėtų rūpintis ir mokyti, kad vaikai elgtųsi atsakingai, gerbtų kitus žmones tiek artimoje aplinkoje, tiek viešumoje ir, žinoma, rūpintųsi savo pačių sveikata ir savijauta. Su jaunesnio amžiaus vaikais suaugusieji praleidžia kur kas daugiau laiko nei su vyresniais, tad tėvams dažnai gali būti sudėtinga pastebėti, ką paaugliai veikia grįždami iš mokyklos ar kokias veiklas išbando susitikę su draugais.

Svarbu priminti, kad visuomet labai laukiamas ir sveikintinas yra ir aplinkinių žmonių pastabumas, susirūpinimas ir pilietiškumas, kai, pamačius neatsargiai savo ar kitų žmonių atžvilgiu besielgiantį vaiką, yra siekiama atkreipti jo dėmesį, įspėti apie galimus pavojus arba pranešti apie nerimą keliančias situacijas vaiko teisių gynėjams arba teisėsaugos atstovams.

Būtina kalbėtis

Vaiko teisių gynėjai pastebi, kad tėvams ir kitiems suaugusiesiems apie psichoaktyviųjų medžiagų daromą poveikį ir žalą žmogaus organizmui labai svarbu kalbėtis su vaikais jau nuo mažų dienų. Vaikai yra ypač smalsūs, imlūs įvairaus pobūdžio informacijai, o paauglystės laikotarpiu jiems didelę įtaką daro ir draugai, pažįstami, tad dažnam vaikui gali kilti noras išbandyti įvairias medžiagas.

Svarbu suprasti, kad vaikai yra linkę kopijuoti ir atkartoti kitų žmonių elgesį, nes dažnai jų veiksmai būna paremti pavyzdžiu, matomu savo artimiausioje aplinkoje – šeimoje.

Svarbu suprasti, kad vaikai linkę kopijuoti ir atkartoti kitų žmonių elgesį, nes dažnai jų veiksmai būna paremti pavyzdžiu, matomu savo artimiausioje aplinkoje – šeimoje. Jeigu tėvai prie vaiko rūko ar vartoja alkoholį, tikėtina, kad ilgainiui ir vaikas gali elgtis taip pat. Tad labai svarbu, kad tėvai tiek savo šeimos kasdienybėje, tiek ypatingomis progomis, atkreiptų dėmesį į savo pačių elgesį ir vaikui rodomą pavyzdį, siektų, kad jis būtų jaunam žmogui visapusiškai naudingas, padedantis ugdyti jo tinkamus įpročius ir formuoti vertybes.

Vaiko teisių gynėjai kviečia tėvus būti budrius ir domėtis, kur ir ką veikia jų vaikai, žinoti, kas yra jų draugai, pasirūpinti turiningu vaikų laisvalaikio užimtumu. Vaiko artimieji turėtų stebėti galimai psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemą signalizuojančius pavojaus ženklus: pasikeitusį įprastą vaiko elgesį, dažną nuotaikų kaitą, miego ir mitybos sutrikimus, suprastėjusius mokymosi pasiekimus.

Svarbu nedaryti skubotų išvadų ir skirti laiko atviram, nuoširdžiam pokalbiui su vaiku apie šių medžiagų sukeliamą poveikį ir daromą žalą jo sveikatai. Vaikui svarbu nuolatos jausti artimųjų palaikymą ir paramą, žinoti, kad, iškilus bet kokių sunkumų, jais visuomet galima pasidalyti su šeimos nariais ir drauge ieškoti geriausių sprendimų ir reikiamos pagalbos.

Jeigu tėvai mato, kad vaikas jau yra priklausomas, labai svarbu kuo skubiau kreiptis pagalbos į medikus, priklausomybės ligų specialistus, psichologus.

Kilus klausimų, kviečiame žiūrėti Vaiko teisių TV arba konsultuotis su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų