Pieno rinkos dalyvių lūkesčiai prastėja

Po praėjusių metų pieno sektoriaus bumo, šiais metais pieno rinkos dalyviai gyvena prastesnėmis nuotaikomis – ūkininkų pelno maržas apkarpė dėl sausringos vasaros pabrangę pašarai, o perdirbimo įmonių pelningumas eksporto rinkose traukiasi.

Europos Sąjungoje (ES) per aštuonis šių metų mėnesius, palyginti su pernykščiu periodu, žalio pieno gamyba ūkiuose išaugo 1,5 proc. Tuo pat metu daugiau pagaminta sviesto (1,8 proc.), sūrių (1,8 proc.) ir fermentuotų pieno gaminių (1,1 proc.).

Europos pienininkams vis didesnį nerimą kelia tai, kad augant pagamintos produkcijos kiekiui, pieno gaminių eksportas traukiasi.

ES pieno produktų eksportas per aštuonis šių metų mėnesius pagal kiekį susitraukė 2,1 proc., o pagal pardavimų vertę sumažėjo 5,1 proc.

Rinkos balansą palaiko augantis vartojimas, be to, dalis ilgo galiojimo gaminių – brandinti sūriai, pieno miltai – kraunami į sandėlius, laukiant palankesnio meto pardavimams.

Kol kas prekybos rezultatai Europos biržose, prekiaujančiose pramoniniais pieno gaminiais, neguodžia. Pirmoje šių metų pusėje brangęs čederis nuo birželio iki paskutinės sesijos spalį išlaikė tą pačia kainą, tačiau palyginti su pernai jis atpigo 4 proc. Sviesto kainos demonstravo įspūdingus viražus – iki birželio prekybos indekso kreivė kopė į viršų, tačiau po to lygiai taip pat nučiuožė žemyn. Šių metų spalį Hanoverio biržoje sviesto kaina buvo 20 proc. mažesnė, nei metais anksčiau.

Šiemet brango tik nenugriebto pieno miltai, tačiau pernykščių aukštumų nepasiekė – šių metų spalį jie buvo 6 proc. pigesni, nei pernai tuo pačiu metu. Taip pat brango ir nugriebto pieno miltų kaina, tačiau nepajėgė išlipti aukščiau nustatytos intervencinės kainos ribos.

Lietuva priklauso nuo eksporto rinkų

Prekybos rezultatai Europos biržose, o taip pat prastėjantys Bendrijos eksporto rezultatai – bloga žinia Lietuvos pieno rinkai, iš kurios į ES iškeliauja apie 80 proc. viso pieno gaminių eksporto. Apskritai Lietuvos pieno sektorius yra priklausomas nuo eksporto – Lietuvoje pagamintų pieno gaminių užsienio rinkose parduodama daugiau nei šalies viduje.

Lietuvos pieno pramonės rodikliai taip pat liudija apie prastesnius nei pernai metus. Per aštuonios šių metų mėnesius prekinė pieno gamyba ūkiuose susitraukė 2,5 proc., o pieno gaminių eksportas pagal kiekį sumažėjo 1,1 proc.

Pieno produktų Lietuvoje gaminta įvairiai – augo jogurtų (5,3 proc.), sūrių (2,1 proc.) ir koncentruoto pieno (38,6 proc.) gamyba. Tačiau smuko geriamojo pieno (3 proc.), grietinėlės (57 proc.), sviesto (13 proc.) ir nugriebto pieno miltų (25 proc.) gamyba.

Lietuvos pagrindinės eksporto prekės pagal kiekį ir vertę yra sūriai, išrūgos ir grietinėlė. Visų šių gaminių eksportas per aštuonis mėnesius sumažėjo: sūrių 8,7 proc., išrūgų – 28 proc., grietinėlės – 15,7 proc.

Minimu laikotarpiu eksportuota daugiau kondensuoto pieno (27 proc.) ir nugriebto pieno miltų (135 proc.).

Po bumo – kritimas

Po eksporto bumo 2017 metais, kai ES pieno produktų eksportas, perskaičiavus juos į pieną, išaugo net 19 proc., šįmet jis jau krito 3,8 proc. Eksportas mažėjo dėl kritusios paklausos ES produkcijai Pietryčių Azijoje bei Pietų Amerikoje.

Pagrindinės ES eksporto prekės, kurios iš eksporto uždirba per 80 proc. pajamų, yra sūris, pieno mišiniai kūdikiams, pieno miltai, išrūgos ir sviestas. Iš minimų produktų Lietuva negamina tik pieno mišinių kūdikiams.

Daugiausia krito nugriebto pieno miltų vertė, nors jų eksporto kiekis sumažėjo vos 1 proc., tačiau eksporto vertė krito net penktadaliu.

ES pieno gaminių eksportuotojai daugiau uždirbo vos trijose kategorijose – pieno mišinių kūdikiams, grietinėlės ir kazeino.

Eksporto vertė šįmet krito dėl mažėjusių pieno gaminių kainų pagrindinėse pardavimų rinkose. Iš pagrindinių produktų brango vos du – sviestas ir grietinėlė.

Iš kitos pusė pasaulyje paklausiausi yra ES pagaminti aukštos pridėtinės vertės gaminiai. Nuo didesnių eksporto praradimų apsaugojo augę pieno mišinių kūdikiams pardavimai. Sūrių kategorijoje eksporto kiekis ir vertė sumažėjo maždaug 1 proc.

Pasaulinė įtaka

Šiais metais pagrindinis ramstis, palaikęs pasaulinės pieno rinkos balansą, buvo augantis Kinijos importas, per septynis šių metų mėnesius pasistiebęs 11 procentų. Prognozuojama, kad iki metų pabaigos Kinijos pieno gaminių importas išaugs iki 16 proc.

Pasaulinei pieno gamybai augti didesniais tempais stabdė pernelyg didelis pieno tiekimo augimo sulėtėjimas visuose pagrindiniuose gamybos regionuose, išskyrus Naująją Zelandiją, kurioje pieno gamyba per aštuonis šių metų mėnesius išaugo 5,5 proc. Šioje šalyje, kuri yra svarbi pieno gaminių eksportuotoja, žaliavos pasiūlos didėjimas paveikė ir pieno produktų kainas.

Naujojoje Zelandijoje pasaulinėje pieno produktų aikštelėje „Global Dairy Trade“ nuo šių metų birželio iki spalio visi aukcionai baigėsi neigiama prekybos indekso reikšme, išskyrus vieną, kai jis nei mažėjo, nei didėjo.

Tuo tarpu pieno gamybos augimą Europoje stabdė sausra, o JAV ir Argentiną paveikė pabrangę pašarai.

Palyginti nedidelį pieno gamybos augimą pasaulio mastu šiais metais atsvėrė augantis vartojimas.

Šios aplinkybės kol kas padeda išlaikyti pasaulinį rinkos balansą tarp gamybos, perdirbimo ir vartojimo.

Tačiau situacijos neapibrėžtumas dėl „Brexit“, besitęsiantis prekybinis konfliktas tarp JAV ir Kinijos ir padidėjusi pieno gamyba Naujojoje Zelandijoje, yra laikomos potencialiomis grėsmėmis tolimesniam pieno rinkos stabilumui ne tik Europoje, bet ir kitose pieno produktus eksportuojančiose šalyse.


Šiame straipsnyje: pienaspieno rinkaeksportas

NAUJAUSI KOMENTARAI

ALGIS

ALGIS portretas
Pieno produktų kainos kyla kaip ant mielių todėl , kad juos neribotais kiekiais ir brangiai superka kinai , todėl Lietuvoje juos pigiai pardavinėti neapsimoka , taip , kad eiliniam žmogui eksportas nenaudingas , nes lobsta vėl tik BUOŽĖS .

Alis Petkus...

Alis Petkus... portretas
Lietuva yra gavusi pieno ir žuvų produktų eksporto leidimus į Kiniją, šiuo metu laukiama ir leidimo dėl kitokio eksporto... kad tik Prezidentė ko ten nesugadintų savo kalbomis...

Alis Petkus...

Alis Petkus... portretas
kažin kodėl lenkiški pieno produktai pigesni?... pienininkams reikia tartis su Baltarusija, kad reeksportuotų į Rusiją... juk per nepilną parą gali pasiekti Maskvą... o ten gi 4 Lietuvos... na, ir Prezidentė Kinijoje, jei nenusikalbės, tai parveš gražių žinių...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Koks bus mokslų daktaro atlyginimas 2025-aisiais?
  Koks bus mokslų daktaro atlyginimas 2025-aisiais?

  Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia, kad parengė kolektyvinę sutartį su švietimo, aukštųjų mokyklų ir mokslo darbuotojų profsąjungomis. Sutartyje įsipareigota pasiekti, kad 2025-aisiais vidutinis mokytojo darbo užmokes...

 • Ar Lietuvai reikia nemokamų muziejų?
  Ar Lietuvai reikia nemokamų muziejų?

  Neseniai teko lankytis Londone, senovinių ginklų parodoje Olimpijos parodų centre. Taip pat pasinaudojau proga jau ne pirmą kartą aplankyti Britų muziejų ir Valeso kolekciją. ...

  2
 • Kai sąžinė ima kriuksėti
  Kai sąžinė ima kriuksėti

  Žinome iš sovietmečio: kuo įnirtingiau liaudis priešinasi jai peršamoms nesąmonėms, tuo labiau niršta nomenklatūros atmatos. ...

  9
 • „Meylė“ kalbai
  „Meylė“ kalbai

  Lietuvių kalbos puoselėtojų padangėje – gūdžios sutemos. Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino vardo Leylą teisėtumą. Teisinės ietys susikryžiavo ne dėl jo reikšmės ( žodis – arabų kilmės, reiškia "naktis&...

  20
 • Buvusios pavergtosios šalys privalo pasisakyti dėl teisių pažeidimų Kinijoje
  Buvusios pavergtosios šalys privalo pasisakyti dėl teisių pažeidimų Kinijoje

  Mes žinome. Kinijos komunistų partijos elgesys su šalies kaliniais – neišvengiamas faktas. Mums nebekyla klausimų, kas ten dedasi – mes apie tai žinome. Žinome apie milijoną žmonių, laikomų perauklėjimo stovyklose. Apie naik...

  5
 • Lvovo knygų forumas: atrastasis laikas
  Lvovo knygų forumas: atrastasis laikas

  Prancūzų rašytojas Marcelis Proustas prieš daugiau nei šimtmetį savo garsiajame romanų cikle "Prarastojo laiko beieškant" aprašė fenomeną, rodantį, kad žmogus kaip būtybė yra linkęs daugelį dalykų pamir...

 • Žioplumas išgelbėjo pasaulį
  Žioplumas išgelbėjo pasaulį

  Kadaise gyveno Leonidas Iljičius (1906–1982). Šis SSRS monarchas garsėjo vešliais antakiais ir tuo, kad mėgo viešai bučiuotis su kitais vyrais. ...

  32
 • Mes priglausime
  Mes priglausime

  Pasaulinis suokalbis tęsiasi. Rusijos sportininkai dar nespėjo dorai grįžti į tarptautinę areną, o jiems jau gresia naujos drastiškos bausmės. Panašu, kad 2020 m. Tokijo olimpinės vasaros žaidynės ir 2022-ųjų Pekino žiemos olimpiado...

 • Šimtas pirma pasaulio pabaiga?
  Šimtas pirma pasaulio pabaiga?

  Man 26-eri ir jau sunkiai galiu suskaičiuoti, kiek per mano trumpą egzistavimą buvo gąsdinta pasaulio pabaigomis. Nerimą kėlė ir besibaigiantis Majų kalendorius, ir Vangos pranašystės, o kur dar reguliariai link Žemės skriejantys asteroidai? ...

  18
 • Lietuvos eksportas mažėja: ar jau skambinti pavojaus varpais?
  Lietuvos eksportas mažėja: ar jau skambinti pavojaus varpais?

  Pirmieji recesijos ženklai ėmė gaubti Vokietijos ekonomiką, prekybos karų paliaubų horizonte taip pat nesimato, o Jungtinė karalystė vis dar neranda jokios išeities iš užburto „Brexit“ rato. Neapibrėžtumas, kuris yra vienas...

  1
Daugiau straipsnių