Skambūs žodžiai nevirto darbais

Aštuonerių metų kadenciją baigiantis Jungtinių Valstijų prezidentas George'as W.Bushas gali būti drąsiai vadinamas skambių ir daug žadančių pareiškimų, bet nepasiektų tikslų bei apgailėtinų rezultatų guru. Tai įrodo kad ir prieš kelerius metus jo duotų interviu analizė šios dienos kontekste.

Atsirado laiko interviu

Dvi kadencijas Baltuosiuose rūmuose dirbusio G.W.Busho oficialioje darbotvarkėje būta ir tokio punkto – "Interviu "Kauno dienos" dienraščiui iš Lietuvos". Tai įvyko 2005 m. gegužės pradžioje, JAV prezidentui rengiantis vizito po Europos šalis, tarp jų – į kaimyninę Latviją.

Man teko galimybė Vašingtone užduoti kelis klausimus galingiausios pasaulyje valstybės vadovui. Gauti atsakymai dažniausiai galėjo būti pavadinti "tiesiog diplomatiškais", nes už skambių žodžių apie "laisvę, demokratiją ir teisę" neslypėjo joks konkretesnis turinys.

Vis dėlto šiandien gali būti drąsiai analizuojami kai kurie tuomet G.W.Busho pasakyti žodžiai. Dabar, dar kartą permesdamas akimis tą interviu, gali lyginti, ar tie atsakymai ir pažadai "įgijo kūną" per pastaruosius beveik ketverius metus.

Deja, didesnė dalis jų taip ir liko pareiškimais.

Demokratijos keliu nepažengta

G.W.Bushas tuomet daug kalbėjo apie laisvę, demokratiją, laisvas valstybes ir jų pareigą padėti toms, kurios vis dar nėra laisvos. Kitaip tariant – apie "laisvės plėtrą ir eksportą".

Lietuva buvo priskirta prie šalių, kurios prisideda prie laisvės eksporto, nes ji, pasak G.W.Busho, dalyvauja įtvirtinant demokratiją Irake, Afganistane bei kai kuriose postkomunistinėse Rytų ir Vidurio Europos valstybėse, pirmiausia Baltarusijoje. Prieš ketverius metus JAV prezidentas nuoširdžiai tikėjo, kad Amerikos, Lietuvos bei kitų partnerių pastangos šiose šalyse pasiekti demokratijos klestėjimo duos teigiamų rezultatų jau artimiausiu metu.

Tačiau G.W.Busho kadencija baigėsi, o Irake ir Afganistane demokratiniais principais bei tvarkos įsigalėjimu nė nekvepia. Baltarusija irgi nedaug tepažengė demokratijos keliu.

Jeigu nėra progreso įtvirtinant demokratiją Irake bei Afganistane, turbūt drąsiai galima kalbėti ir apie tai, kad nepernelyg pažengta kovos su tarptautiniu terorizmu keliu.

Neįtikino rusų

JAV prezidentas žadėjo Lietuvai finansinę ir organizacinę amerikiečių pagalbą, imantis atsakomybės už vienos iš Afganistano provincijų atkūrimą. Tokia pagalba buvo suteikta, bet tik porą metų. Dabar Lietuvai pačiai tenka tęsti sudėtingiausius ir teigiamų rezultatų negarantuojančius projektus šioje labai nestabilioje valstybėje.

Regis, vykdydami Afganistano Goro provincijos atkūrimo planą susiduriame su vis didesnėmis problemomis, taip pat ir finansinėmis. Todėl nauja JAV parama tikrai nepakenktų.

JAV prezidentas per interviu žadėjo susitikime Maskvoje įtikinti tuometinį Rusijos vadovą Vladimirą Putiną, kad reikia žengti demokratijos stiprinimo keliu. Bet, regis, šios pastangos buvo bevaisės, jeigu G.W.Bushas išvis tų pastangų ėmėsi. Per ketverius metus Rusija tapo tik agresyvesnė, o apie demokratiją toje šalyje vis labiau reikia kalbėti pridedant žodį "valdoma". Tik dabar pasaulinės krizės akivaizdoje lyg ir pastebima tam tikrų ženklų, kad Rusija bus sukalbamesnė.

Intelektualumo stygius

Bene vieninteliu įgyvendintu per interviu duotu pažadu galima laikyti bevizio režimo lietuviams įvedimą. Bet ir tai buvo pasiekta tik praėjusių metų lapkritį, praėjus pusketvirtų metų po interviu, per kurį lyg ir leista suprasti, kad šis klausimas bus išspręstas kur kas sparčiau.

G.W.Bushas paliko gana malonaus žmogaus įspūdį. Tiesa, nepasakytum, kad labai intelektualaus. Jautėsi, kad kai kurie atsakymai yra parengti iš anksto, JAV prezidento išmokti mintinai ir jis pats vargu ar iki galo suprato, apie ką čia kalba.

Kita vertus, per interviu nepaliko jausmas, kad kai kuriais atvejais G.W.Bushas pernelyg betarpiškas, peržengiantis jo statusui nustatytas bendravimo ribas. Toks bandymas būti "savu biču" kėlė nepasitikėjimą kai kuriais jo pareiškimais ir pažadais. Atrodė, kad kitąkart į rimtus klausimus atsakoma ne rimtai, bet ironiškai, pernelyg šmaikščiai, vadinasi, neįsipareigojant savo pareiškimų kada nors įvykdyti ar net juos prisiminti ir prisiimti dėl jų atsakomybę.

Iš dalies taip ir atsitiko.

Todėl turbūt tenka sutikti su dauguma ekspertų, politikos specialistų, kad G.W.Bushas nepriskirtinas prie geriausių JAV prezidentų istorijoje.


Ištraukos iš 2005 m. gegužės 4-ąją "Kauno dienai" duoto JAV prezidento George'o W. Busho interviu:

Su mūsų partneriais Europoje esame kartu ir turime įsipareigojimų pasauliui. Didžiausias įsipareigojimas – laisvės plėtra.

Prisimenu, kai pirmą kartą lankiausi Baltijos šalyse (2002 m. gruodį Lietuvoje – red. past.), kai tik jos buvo pakviestos į NATO, kažkas man pasakė, kad "tai bus fantastiškas NATO papildymas, nes valstybės, labai vertinančios laisvę, tikrai nusipelnė būti didžiajame aljanse".

JAV niekada nepripažino Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos. Visuomet tikėjome jūsų laisve. Tai nepakito ir šiandien.

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui susitikime Maskvoje pasakysiu, kad demokratija yra labai teigiamas dalykas ir jos reikia siekti. Ir demokratinės valstybės aplink Rusiją yra labai geras dalykas. Demokratinė valstybė reiškia, kad joje gyvenantys žmonės nenori karo, nenori konfliktų, jie nori gyventi taikiai. Kiekvienai valstybei yra svarbu, konstruktyvu ir pozityvu kaimynystėje turėti tik demokratiškas valstybes ir pačiai vadovautis demokratijos principais.

Pasaulis, veikdamas kartu, gali nugalėti tironiją.

Tikiuosi, kad Baltijos šalys padirbės su Baltarusija, padėdamos jai.

Lietuvai esu dėkingas už aktyvų vaidmenį, diegiant demokratijos ir laisvės principus Rytų Europos valstybėse.

Esate laisva šalis. Lietuva laikosi laisvės plėtros principo. Laisvos šalys turi tai daryti.

Tai, kad Lietuva vadovaus vienai atstatymo grupių Afganistane, įrodo tokį įsipareigojimą prisiėmusios valstybės pažangą.

Lietuva ir kitos valstybėms supranta, kad, laisvoms šalims dabar padirbėjus tokiose vietose kaip Afganistanas ar Irakas, po kurio laiko galima bus pasakyti, kad ten taikiai ir demokratiškai gyvena tikrai laisvos visuomenės.

Didžiuojuosi jūsų šalimi, didžiuojuosi sprendimais, kurie buvo priimti, nes jie tikrai padės plėsti laisvės idėjas. Mes padėsime. Tokia yra partnerių koalicijos strategija.


Šiame straipsnyje: George Bushasbušo vizitas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
Na, po visko... spardyt pastipusį (atsistatydinusį) liūtą gal nėra labai kilnu.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    2
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
  • Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs
    Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs

    Pirmą šių metų ketvirtį padaugėjo gyventojų, kurie mano, kad būstas per artimiausius dvylika mėnesių brangs arba jo kaina nesikeis. Prasčiausi gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo lygiai prieš metus. Tai, kad, atsižvelgus į ...

Daugiau straipsnių