Tikslas – kurti geresnius miestus

COVID-19 grėsmė tikriausiai dar ilgai mes savo tamsų šešėlį mūsų kasdienybėje. Būtent todėl joje norisi kuo daugiau pozityvumo. Galbūt nuskambės šiek tiek netikėtai, tačiau geras emocijas sukurti gali dizainas. Apie dizaino galią reaguojant į visuotinę krizę ir atkuriant pasaulį buvo diskutuojama atviroje virtualioje doc. dr. Jūratės Tutlytės moderuotoje diskusijoje, transliuotoje iš „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ biuro.

Neatsiejama dalis

UNESCO kūrybinių dizaino miestų tinklo inicijuotoje diskusijoje įvairių pasaulio miestų atstovai dalijosi inspiruojančiomis COVID-19 išprovokuotos nepaprastosios padėties dizaino praktikomis ir patirtimis, kurioms susiformuoti padėjo pandemijos metu sustiprėjęs solidarumas ir kooperatyvumas, tapę raktais nuo koronoviruso sukeltų problemų.

Dizainas kuria geresnę gyvenimo kokybę. Jis suteikia galimybes miestams mokytis vieniems iš kitų ir kurti globalią bendruomenę.

„Atsakas į pandemijos sukeltas problemas turi būti kolektyvinis, stimuliuojantis inovatyvius sprendimus ir skatinantis miestus jungtis į tinklus“, – diskusijos metu sakė vyresnioji UNESCO kultūros politikos ir kultūros plėtros specialistė Denise Bax.

„Dizainas yra neatsiejama miestų dalis, todėl būtina kelti klausimą, kokį vaidmenį jis užima? Juk dizainas kuria geresnę gyvenimo kokybę. Jis suteikia galimybes miestams kolaboruoti, keistis patirtimis, mokytis vieniems iš kitų ir kurti globalią bendruomenę“, – nuomone pasidalijo UNESCO kūrybinių dizaino miestų tinklo koordinatorė Ellie Schneider.

Komunikacijos įrankis

Vienas iš virtualios diskusijos metu pristatytų jautriausių, daugiausiai emocijų sužadinusių dizaino sprendimų, kuriuo siekiama sumažinti socialinę distanciją tarp senjorinio amžiaus asmenų ir jų artimųjų, – MACS senelių namų lankytojų namelis, apie kurį papasakojo vyriausioji daugiakultūrių senjorų priežiūros paslaugų pareigūnė Joy Leggo iš Australijos.

„Iš jūrinio konteinerio sukonstruotame namelyje yra įrengtos dvi šviesios, estetiškos, komfortiškos patalpos, kurias skiria speciali stiklinė pertvara, leidžianti matyti ir kalbėtis skirtingose namelio erdvėse esantiems asmenims. Tai sugrąžina artumo jausmą, padeda šeimos nariams palaikyti tarpusavio ryšį. Šiame namelyje švenčiami gimtadieniai ir kitos svarbios šeimos šventės, anūkai lanko savo senelius, susitinka draugai ir pan.“, – pasakojo virtualioji viešnia iš Australijos.

Dizainas geba ne tik jautriai reaguoti į visuomenei aktualias problemas. Kita svarbi jo misija – skatinti inovacijas. Tokiu pavyzdžiu pasidalijo Keiptauno (PAR) Amatų ir dizaino instituto vadovė Erica Elk. „Ekonominės situacijos gerinimas yra svarbiausias tikslas visoje Afrikoje, todėl pandemijos metu įgyvendinome virtualios drabužių ir galanterijos prekių parduotuvės idėją, kurioje svarbiausia preke, žinoma, tapo apsauginės kaukės. Elektroninės parduotuvės įkūrimas padėjo individualiems kūrėjams nenutraukti savo veiklų, taip pat inspiravo juos ir pačius ieškoti galimybių, kaip išgyventi COVID-19 kontekste“, – pozityvia patirtimi dalijosi E.Elk ir pažymėjo, jog pandemijos metu visoje Afrikoje taip pat pasiekta gerų rezultatų teikiant pagalbą vaikų ligoninėms bei socialiai pažeidžiamoms šeimoms.

Su medicininėmis kaukėmis, kurios karantino metu ne tik atliko pagrindinę – apsauginę – funkciją, bet tapo ir neatsiejamu kiekvieno miestiečio aksesuaru, susijęs ir Kuritibos miesto (Brazilija) projektas – akcija skatinanti dėvėti medicines kaukes.

Mūsų tikslas buvo inicijuoti judėjimą, kuris paragintų miestiečius dėvėti kaukes, parodytų jiems, jog kaukes nešioti yra madinga, „kieta“.

„Mūsų tikslas buvo inicijuoti judėjimą, kuris paragintų miestiečius dėvėti kaukes, parodytų jiems, jog kaukes nešioti yra madinga, „kieta“. Įgyvendindami šią įdėją, kūrėme plakatus, kuriuose žinomas kūrybinio lauko asmenybes puošėme kaukėmis, o šiais plakatais dalijomės socialiniuose tinkluose, leidiniuose, reklaminiuose stenduose atvirose miesto erdvėse. Sykiu šiuo judėjimu skatinome miestiečius įsigyti kaukes iš vietos dizainerių, kūrėjų ar netgi pasidaryti patiems. Šios iniciatyvos sklaida buvo aktyvi, todėl pavyko pasiekti ir sudominti daugybę žmonių, dėl to, pradžioje buvęs lokalus, judėjimas tapo žinomu visoje Brazilijoje“, – pasakojo Brazilijos dizaino centro direktorė Letitia Castro.

Bendruomeniškumo skatinimas

Bendruomenei skirtą projektą „WeDundee“ pristatė „Agency of None“ atstovas, dizaineris Ryanas McLeodas iš Škotijos.

„WeDundee“ yra platforma, prie kurios prisijungę miestiečiai, naudodamiesi įvairiais dizaino įrankiais, gali kurti atvirukus, plakatus, išreikšdami savo nuomonę vienu ar kitu Dandi miestui aktualiu klausimu. Vėliau šie atvirukai, plakatai yra eksponuojami viešosiose miesto erdvėse. Taip kiekvienam Dandi gyventojui suteikiame galimybę būti išgirstam“, – sakė R.McLeodas.

Išskirtinį projektą, kuriame susijungė plačios šiuolaikinių technologijų galimybės ir neribota kūrėjų fantazija, diskusijos metu pristatė vyriausioji Helsinkio miesto projektavimo specialistė Hanna Harris. Sukurta platforma „Virtual Helsinki“, prie kurios prisijungė daugybė skirtingų sričių kūrėjų. Šioje platformoje buvo rengiamos kolektyvinės šalies ir miesto šventės, kurių metu pasirodė populiariausios Suomijos grupės ir atlikėjai. „Stebinantys specialieji efektai, netikėti kompiuterinės grafikos elementai padėjo sukurti įsimenamus renginius, suteikusius pozityvios patirties miestiečiams ir palaikiusius bendruomeniškumą“, – sakė ji.

Sykiu šiuo judėjimu skatinome miestiečius įsigyti kaukes iš vietos dizainerių, kūrėjų ar netgi pasidaryti patiems.

Bendruomeniškumą skatino ir karantino metu „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ kartu su bendruomenių programa „Fluxus Labas“ inicijuotas projektas „Kultūra į kiemus“, kurį pristatė dr. J.Tutlytė. Klasikinės ir populiariosios muzikos, šiuolaikinio šokio, cirko ir kitų scenos menų atstovų pasirodymai džiugino Kauno miesto daugiabučių rajonų gyventojus, galėjusius stebėti mėgstamų ir naujai atrastų atlikėjų pasirodymus ne kompiuterio ekrane, o gyvai – iš savo balkonų. Scena tapdavo patiestas margas kilimas, pieva ar žaidimų aikštelė, kur vykdavo kameriniai, specialiai kiemų gyventojams surengti pasirodymai. Ši iniciatyva ne tik telkė daugiabučių rajonų bendruomenių narius, kaimynus, bet ir dovanojo nepamirštamą kultūrinę patirtį.

Atviros virtualios diskusijos metu miestų pristatyti projektai patvirtino, kad inovatyvūs dizaino sprendimai suteikia miestams spalvų, daro juos įdomesnius, o dalijimasis dizaino praktikomis ir patirtimis skatina telkti globalią bendruomenę, vienijamą bendrų tikslų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių