Vokiečių meilė Rusijai

Mirus Petrui Aleksejevičiui (1672–1725), Rusijos valdžios vairas trumpam atsidūrė jo antrosios žmonos Martos (1684–1727) rankose. Manoma, kad ji buvo nekilminga ir neišsilavinusi, bet labai daili mergina iš Lenkijos-Marijos žemės valstybės kraštų. Jos tėvas veikiausiai buvo ūkininkas (gal net baudžiauninkas), o pati Marta vėliau klajojo po regioną dirbdama tarnaite, kol galiausiai vieną dieną į jos darbdavio namus užklydo Rusijos monarchas.

Iš pradžių jie tapo meilužių pora, o vėliau įteisino savo santykius. Marta pagimdė Petrui dvylika vaikų, tačiau beveik visi paliko šį pasaulį labai jauni. Pilnametystės sulaukė vos dvi dukterys, tačiau viena jų, Ana Petrovna (1708–1728), taip pat anksti mirė.

Apie Martos valdymą nieko ypatinga negalima pasakyti, nes ji karaliavo labai trumpai, tad ciniškesni tyrinėtojai netgi galėtų iškelti feministėms nemalonią versiją, kad Martos vaidmuo politiniu požiūriu buvo visiškai nereikšmingas.

Ji buvo paprasčiausia Rusijos valdovo žmona ir jo vaikų motina, tad galima tik spėti, kad ši moteris veikiausiai atokvėpio valandėlėmis suteikė valstybės reikalų ir dvaro intrigų varginam monarchui paprastos šeimyninės laimės akimirkų.

Apie Martos ir Petro santykius mūsų valstybėje yra išleistas populiarus romanas, kurį galima įsigyti specialiose prekybos vietose. Jose taip pat galima nusipirkti šokoladinių batonėlių, gaiviųjų gėrimų arba viešojo transporto bilietų.

Mirus Martai, Rusijos valdovu tapo Petras Aleksejevičius (1715–1730). Jis buvo anksčiau valdžiusio Petro Aleksejevičiaus anūkas, jo pirmosios žmonos Jevdokijos Fiodorovnos (1669–1731) pagimdyto sūnaus Aleksejaus Petrovičiaus (1690–1718) vaikas.

Vyresnysis Petras labai nemėgo savo pirmosios žmonos. Jų sūnus po daugybės šeimyninių barnių buvo apkaltintas dalyvavimu sąmoksle (jis mirė kalėjime), o jaunesnysis Petras, anksti netekęs tėvų, augo visai apleistas žymiojo senelio.

1727 m. jis tapo Rusijos valdovu, tačiau labai greitai visus nuvylė, nes nerodė jokio noro lavintis ir tobulėti, o didžiausią dėmesį skyrė pramogoms. Alkoholio nevengęs jaunasis caras mirė nesulaukęs nė penkiolikos metų (spėjama, kad nuo raupų), o kartu su juo nutrūko ir tiesioginė Romanovų vyriškoji linija.

Mirus jaunesniajam Petrui, valdžia atiteko Anai Ivanovnai (1693–1740). Ji buvo netikro vyresniojo Petro Aleksejevičiaus brolio Ivano Aleksejevičiaus (1666–1696) dukra. Petro ir Ivano tėvas buvo tas pats (Aleksejus Michailovičius, gyvenęs nuo 1629 iki 1676), tačiau motinos – skirtingos.

Sakoma, kad Ivanas Aleksejevičius pasižymėjo labai silpna sveikata ir netgi buvo nepilno proto, tad Rusijos diduomenė nusprendė, kad jis turėtų valdyti kartu su mažamečiu Petru. Teigiama, kad šiam režimui buvo sukurtas specialus dvigubas sostas.

Valdant Anai, Rusijoje labai sustiprėjo užsieniečių įtaka. Žymiausias jų buvo Ernstas Johannas von Bironas (1690–1772). Jis buvo valdovės meilužis ir tam tikru metu faktiškai tvarkė Rusijos reikalus kartu su ja. Valdant Anai, Rusija įsitraukė į Lenkijoje vykusias kovas dėl sosto (1733–1735), o nuo 1735 iki 1739 m. vėl kariavo su Osmanų imperija ir jų vasalu Krymo chanatu.

Kariaudami su turkais, rusai atgavo Azovo miestą, tačiau 1732 m. sudaryta sutartimi su persu valdovu Naderu Shahu Afsharu (1688–1747) prarado žemes Kaukaze, kurias iš Persijos buvo atėmęs Petras Aleksejevičius per 1722–1723 m. karą.

Valdant Anai, taip pat susiformavo tai, kas šiais laikais vadinama rusišku baletu. Po Anos mirties trumpai valdžiusio Ivano Antonovičiaus (1740–1764) gyvenimas primena nuotykių romanus apie tris muškietininkus ir žmogų su geležine kauke.

Rusijos valdovu Ivanas tapo dar kūdikystėje, tačiau Petro Aleksejevičiaus ir Martos duktė Jelizaveta Petrovna (1709–1762) greitai įvykdė perversmą ir uždarė Ivaną kartu su jo tėvais į kalėjimą. Mažasis Ivanas ten augo, gyveno ir mirė nesulaukęs nė dvidešimt ketverių.

Valdant Jelizavetai, Maskvoje Michailas Vasiljevičius (1711–1765) įkūrė savo žymiąją ugdymo įstaigą, apie kurios audringą seksualinį auklėtinių gyvenimą iki šiol sklando legendos po visą artimąjį užsienį, o Rusijos valstybė įsitraukė į Europoje septynerius metus vykusį karą (1756–1763).

Iš pradžių Rusija, padėdama Austrijai, Prancūzijai, Ispanijai ir jų sąjungininkėmis, kovojo su Prūsija ir Didžiąja Britanija, tačiau, mirus Jelizavetai, persimetė į kitą pusę. Nemažai kovų vyko ne tik Europoje, bet ir Amerikoje bei Azijoje, tad kai kurie ekspertai siūlė šį konfliktą pavadinti Pirmuoju pasauliniu karu.

„Kurie?“ – paklaus skaitytojai. O koks gi vis dėlto skirtumas?

1757 m. vasarą Stefano Fiodorovičiaus (1702–1758) vadovaujamos Rusijos pajėgos apsiautė ir užėmė Mėmelį, kurį panaudojo kaip placdarmą kitoms Prūsijos žemėms pulti. Tame kare prūsams rusai sukėlė nemažai problemų, tačiau vieną 1762 m. dieną Prūsijos valdovas Frydrichas II (1712–1786) sulaukė nuostabių naujienų – jo priešė Jelizaveta mirė.

Naujuoju Rusijos valdovu tapo Petras Fiodorovičius (1728–1762). Naujasis Rusijos valdovas gimė Kylyje ir beveik nekalbėjo rusiškai. Jis buvo palankiai nusiteikęs vokiečių atžvilgiu, tad netrukus Rusija perėjo į Prūsijos ir Didžiosios Britanijos pusę, atsisakydama visų mūšio lauke pelnytų pergalių.

Jo valdymas taip pat nebuvo ilgas. Netrukus Petrą Fiodorovičių nuvertė jo žmona Sofija (1729–1796). Ji buvo vokietė ir iki pat šių dienų yra garbinama kaip viena šauniausių Rusiją valdžiusių despočių.


Šiame straipsnyje: vokietijakaras UkrainojeRusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    1
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
  • Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs
    Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs

    Pirmą šių metų ketvirtį padaugėjo gyventojų, kurie mano, kad būstas per artimiausius dvylika mėnesių brangs arba jo kaina nesikeis. Prasčiausi gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo lygiai prieš metus. Tai, kad, atsižvelgus į ...

  • Šašo krapštymas
    Šašo krapštymas

    Virtualios realybės filmą „Angelų takais“, leidžiantį persikelti į M. K Čiurlionio paveikslus, pamatė 300 tūkst. žmonių. Įsitikinę jo terapine galia, filmo kūrėjai nutarė parodyti jį kalėjime. Visų mačiusiųjų įspūdžiai pana...

    6
  • Virtualybės tironija
    Virtualybės tironija

    Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kino režisierius, rašytojas Vytautas V. Landsbergis, lankydamasis Niujorke, filmininko ir poeto Jono Meko studijoje, įrašė jųdviejų tarpusavio pašnekesį apie gandus, arba, kaip t...

    1
  • Mažu apsiginsim
    Mažu apsiginsim

    Jonas buvo neramus, vaikščiojo palei sieną, rankoje laikė kačergą. Beveik naują ir iš gero metalo. Tačiau atsirado problema ir Jonui teko svarstyti: kuo geriau gintis – kačerga ar automatu. Žinoma, kad pastaruoju. Bet vėl problema...

    4
  • Velnio sėkla televizijoje
    Velnio sėkla televizijoje

    Likus keliems mėnesiams iki Jekaterinos Svanidzės (1885–1907) mirties, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) nuvyko į Antrojo reicho (1871–1918) miestą Štutgartą, kuriame turėjo vykti Septintasis (1907 m. rugp...

    8
  • Kultūra keičia kryptį
    Kultūra keičia kryptį

    Norom nenorom nauja istorijos tėkmė brėžia naujas, tik tam metui būdingas kultūros kryptis. Taip randasi nauji terminai, nauji herojai, naujos vertybės. ...

Daugiau straipsnių