Aleksejus Navalnas
Vasario mėnesį kalėjime miręs Aleksejus Navalnas buvo aršus politinis Rusijos prezidento Vladimiro Putino priešininkas, kovojęs su korupcija ir rengęs protestus prieš Kremlių. Jis buvo įkalintas nuo 2021 metais, kai grįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur buvo gydomas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga. Dėl šio apnuodijimo A. Navalnas ir jo bendražygiai kaltino Kremlių, šis bet kokius kaltinimus neigė.
A. Navalnas, nuteistas 19 metų kalėti už „ekstremizmą“, buvo laikomas pataisos kolonijoje Arktyje ir mirė mįslingomis aplinkybėmis.
Dėl jo mirties daug kas kaltina V. Putiną.
Kai A. Navalnas mirė, paaiškėjo, jog vyko derybos tarp Vakarų ir Maskvos dėl jo išlaisvinimo apsikeičiant kaliniais.
Dėl A. Navalno mirties V. Putinui besipriešinantys rusai neteko charizmatiškiausio lyderio tuo metu, kai valdžia slopina paskutinius opozicijos likučius.
Jimmy Carteris
Paskutiniosiomis 2024-ųjų dienomis savo namuose Pleinse, Džordžijos valstijoje, mirė 39-asis JAV prezidentas Jimmy Carteris (Džimis Karteris).
Prezidento pareigas ėjęs vieną kadenciją 1977–1981 metais, demokratas J. Carteris aktyviai reiškėsi pasauliniame diplomatijos lauke, gynė teises ir buvo ryškus valstybininkas. 1982 metais jis įkūrė gerbiamą Carterio centrą, kad įgyvendintų savo pasaulinės diplomatijos viziją, o 2002 metais gavo Nobelio taikos premiją.
Spalio pradžioje J. Carteris atšventė savo 100-ąjį gimtadienį – jis tapo pirmuoju buvusiu JAV prezidentu, perkopusiu šimto metų amžiaus ribą.
Fethullah Gulenas
Spalį paskelbta, kad JAV gyvenęs musulmonų dvasininkas Fethullah Gulenas (Fetchula Giulenas), kurį Ankara kaltino nesėkmingo 2016 metų bandymo įvykdyti perversmą organizavimu, mirė tremtyje, būdamas 83 metų.
Turkijos visuomeninė televizija pranešė, kad F. Gulenas, kadaise buvęs Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) sąjungininku, mirė ligoninėje. Jis nuo 1999-ųjų gyveno Pensilvanijoje, o 2017-aisiais Turkija iš F. Guleno atėmė pilietybę.
Turkijos vyriausybė jo organizaciją „Hizmet“ apkaltino esant teroristine organizacija, o F. Guleną – bandymu įvykdyti 2016-ųjų perversmą. Pats F. Gulenas neigė šiuos kaltinimus.
„Hizmet“ valdo islamo mokyklų tinklą visame pasaulyje ir tapo įtakinga, tačiau, kaip skelbiama, neskaidria grupe.
O. J. Simpsonas
Balandį paskelbta, kad mirė prieštaringai vertinama amerikietiškojo futbolo žvaigždė O. J. Simpsonas (O. Dž. Simpsonas), prieš tris dešimtmečius išteisintas dėl žiauraus žmonos ir draugo nužudymo, bet vėliau įkalintas už ginkluotą apiplėšimą.
O. J. Simpsonas buvo areštuotas po nedideliu greičiu vykusių gaudynių Los Andželo gatvėse, kurias tiesiogiai transliavo televizija ir stebėjo milijonai žiūrovų.
1995 metais O. J. Simpsonas buvo išteisintas dėl šiurpaus jo buvusios žmonos Nicole Brown Simpson (Nikol Braun Simpson) ir jos draugo Rono Goldmano nužudymo. Ta byla turėjo rasinį atspalvį, kaustė visos Amerikos dėmesį ir buvo vadinama „amžiaus teismu“.
Daugelis amerikiečių į verdiktą sureagavo nepatikliai.
Žmonių nuomonės dėl to, ar šis sportininkas afroamerikietis yra kaltas, išsiskyrė aiškiai pagal rasinę liniją.
Quincy Jonesas
Eidamas 92-uosius lapkritį mirė legendinis muzikos prodiuseris, dainų autorius, kompozitorius, aranžuotojas Quincy Jonesas (Kvinsis Džounsas).
Jis bendradarbiavo su tokiais atlikėjais kaip Michaelas Jacksonas (Maiklas Džeksonas) ir Frankas Sinatra (Frenkas Sinatra).
Per daugiau nei septynis dešimtmečius trukusią karjerą Q. Jonesas sekė nuolat kintantį populiariosios muzikos pulsą: nuo F. Sinatros iki M. Jacksono, nuo džiazo iki hiphopo.
1933 metais Čikagoje gimęs Q. Jonesas tapo vienu pirmųjų juodaodžių, pasiekusių pačias šou verslo aukštumas.
Maggie Smith
Rugsėjį Londone mirė „Oskaro“ laureatė, daugiau nei septynis dešimtmečius teatro scenoje ir ekrane vaidinusi britų aktorė Maggie Smith (Megi Smit).
M. Smith – britų kino ir teatro legenda, laimėjusi „Tony“ apdovanojimą, du „Oskarus“, tris „Auksinius gaublius“ ir penkias „Bafta“ statulėles, o karjeros pabaigoje ji pelnė tarptautinę šlovę, kai populiariame televizijos seriale „Dauntono abatija“ (Downton Abbey) suvaidino Granthamo (Grantamo) grafienę Violet Crawley (Violet Kroli).
Vienas garsiausių jos vaidmenų – profesorės Minervos Makgonagal rolė filmuose apie Harį Poterį.
Sausis
Sausio 4 dieną, sulaukusi 100 metų, mirė „Tony“ apdovanojimą pelniusi aktorė Glynis Johns (Glinis Džons), geriausiai žinoma dėl motinos vaidmens filme „Merė Popins“ (Mary Poppins).
Sausio 4 dieną, sulaukęs 80 metų, mirė amerikiečių ir britų aktorius Davidas Soulas (Deividas Soulas), geriausiai žinomas dėl detektyvo Keneto „Hečo“ Hečinsono vaidmens klasikiniame kriminaliniame seriale „Starskis ir Hečas“ (Starsky & Hutch).
Sausio 7 dieną, būdamas 78 metų, mirė futbolo legenda vokietis Franzas Beckenbaueris (Francas Bekenbaueris). Jis buvo vienas iš trijų vyrų, laimėjusių pasaulio futbolo čempionatą ir kaip žaidėjas, ir kaip treneris.
Sausio 22 dieną, būdamas 79 metų, po patirto širdies smūgio mirė visų laikų rezultatyviausias Italijos rinktinės žaidėjas Luigi Riva (Luidžis Riva).
Sausio 23 dieną, sulaukęs 91-erių, mirė CBS laidų vedėjas veteranas Charlesas Osgoodas (Čarlzas Osgudas). „Emmy“ apdovanojimą pelnęs žurnalistas 22 metus vedė „CBS Sunday Morning“ ir buvo ilgametės radijo laidos „The Osgood File“ vedėjas
Sausio 23 dieną, eidama 77-uosius, mirė JAV dainininkė ir dainų autorė, septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje išgarsėjusi Melanie Safka (Melani Safka). Hipių eros žvaigždė išleido hitą „Brand New Key“.
Sausio 29 dieną, sulaukusi 90 metų, mirė italų aktorė Sandra Milo, kuri buvo legendinio režisieriaus Federico Fellini (Frederiko Felinio) mūza. S. Milo atliko pagrindinį vaidmenį F. Fellini filme „Aštuoni su puse“ (8½).
Sausio 30 dieną, sulaukusi 91-erių, mirė 10 „Tony“ nominacijų pelniusi Brodvėjaus žvaigždė Chita Rivera (Čita Rivera), vaidinusi miuzikluose „Vestsaido istorija“ (West Side Story) ir „Čikaga“ (Chicago).
Vasaris
Vasario 1 dieną, būdamas 76 metų, mirė JAV aktorius Carlas Weathersas (Karlas Vedersas), „Rokio“ (Rocky) filmuose suvaidinęs boksininką Apolą Krydą ir drauge su Sylvesteriu Stallone (Silvesteriu Stalone) patekęs į kino istoriją. C. Weathersas, taip pat drauge su Arnoldu Schwarzeneggeriu (Arnoldu Švarcenegeriu) vaidino 1987 metų filme „Grobuonis“ (Predator).
Vasario 4 dieną, sulaukęs 82 metų, mirė Namibijos prezidentas Hage Geingobas (Hagė Geingobas). Jis buvo vienas iš svarbiausių šalies politinių veikėjų ir atliko lemiamą vaidmenį iki Namibijos nepriklausomybės paskelbimo 1990 metais.
Vasario 5 dieną, sulaukęs 62 metų, mirė amerikiečių kantri muzikos žvaigždė, dainų autorius, įrašų prodiuseris, verslininkas ir aktorius Toby Keithas (Tobis Kitas). Jam buvo diagnozuotas skrandžio vėžys.
Vasario 6 dieną 74 metų buvęs Čilės prezidentas Sebastianas Pinera (Sebastianas Pinjera), milijardierius magnatas, du kartus užėmęs aukščiausią šios Pietų Amerikos valstybės postą, žuvo per sraigtasparnio katastrofą,
Vasario 6 dieną, būdamas 88-erių, mirė garsus japonų dirigentas Seiji Ozawa (Seidžis Odzava), vadovavęs pasaulinio garso orkestrams. O. Ozawa yra vadovavęs Čikagos, Toronto ir San Fransisko orkestrams. Be to, 29 metus jis vadovavo Bostono simfoniniam orkestrui; ten jo vardu yra pavadinta koncertų salė.
Vasario 16 dieną, būdamas 47 metų amžiaus, mirė Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas ir oponentas Aleksejus Navalnas. A. Navalnas, nuteistas 19 metų kalėti už „ekstremizmą“, buvo laikomas pataisos kolonijoje Arktyje ir mirė mįslingomis aplinkybėmis.
Vasario 26 dieną, būdamas 87-erių, mirė britų finansininkas Jacobas Rothschildas (Džeikobas Rotšildas), vienos garsiausių Europos bankininkystės dinastijų narys.
Kovas
Kovo 1 dieną, sulaukusi 102-ejų, mirė mados ikona Iris Apfel (Airis Apfel), kurios vizitine kortele buvo tapę akiniai. Daugiau nei pusę šimtmečio ji buvo ryški interjero dizainerė ir Paryžiaus madų šou dalyvė.
Kovo 1 dieną, būdamas 68-erių, mirė itin populiarių japonų komiksų bei animės „Drakonų kova“ (Doragon Boru, Dragon Ball) kūrėjas Akira Toriyama (Akira Torijama).
Kovo 11 dieną, sulaukęs 74-erių, mirė JAV dainininko Ericas Carmenas (Erikas Karmenas), išgarsėjęs 1970-aisiais – kaip popgrupės „Raspberries“ narys. Didelės sėkmės sulaukė jo hitai „All by Myself” ir „Hungry Eyes”. Pastaroji daina buvo sukurta filmui „Purvini šokiai“ (Dirty Dancing).
Kovo 11 dieną, sulaukęs 78-erių, po daugiau kaip 70 metų gyvenimo geležinėje kapsulėje mirė Teksaso valstijoje, Dalase gyvenęs Paulas Alexanderis (Polas Aleksanderis), sirgęs poliomielitu. Jis buvo žinomas kaip „žmogus su geležiniais plaučiais“.
Kovo 19 dieną, būdamas 88 metų, mirė garsus aktorius M. Emmetas Walshas (M. Emetas Volšas), vaidinęs filmuose „Bėgantis skustuvo ašmenimis“ (Blade Runner), „Paprastas kraujas“ (Blood Simple) ir „Ištraukti peiliai“ (Knives Out).
Kovo 27 dieną, būdamas 82 metų amžiaus, mirė Joe Liebermanas (Džo Libermanas), kuris pateko į istoriją kaip pirmasis kurios nors iš didžiųjų JAV partijų kandidatu į viceprezidentus tapęs žydas, o pastaruoju metu vadovavo pastangoms iškelti trečią kandidatą 2024 metų rinkimuose.
Kovo 28 dieną, būdamas 87-erių, mirė Louisas Gossettas (Luisas Gosetas) jaunesnysis, pirmasis afroamerikiečių kilmės aktorius, pelnęs geriausio antrojo plano aktoriaus „Oskarą“ už vaidmenį filme „Karininkas ir džentelmenas“ (An Officer and a Gentleman).
Kovo 29 dieną, būdamas 27-erių, važiuodamas motociklu žuvo amerikiečių aktorius Chance'as Perdomo (Šansas Perdomas), žiūrovams žinomas dėl vaidmens seriale „Jaudinantys Sabrinos nuotykiai“ (The Chilling Adventures of Sabrina).
Balandis
Balandžio 2 dieną, sulaukęs 82 metų, mirė poetas, legendinis aktyvistas ir kontrkultūros ikona Johnas Sinclairas (Džonas Sinkleras). Po to, kai aktyvistui buvo skirta precedento neturinti 10 metų bausmė, juo susidomėjo Johnas Lennonas (Džonas Lenonas), parašęs dainą „John Sinclair“. 1971 metais buvo surengtas žvaigždžių koncertas, skirtas išlaisvinti J. Sinclairą.
Balandžio 8 dieną, būdamas 96-erių, mirė britų fizikas Peteris Higgsas (Piteris Higsas), laimėjęs Nobelio premiją už „dieviškosios dalelės“ – Higso bozono, paaiškinančios masės egzistavimą – atradimą.
Balandžio 10 dieną, būdamas 76 metų, mirė amerikietiškojo futbolo žvaigždė O. J. Simpsonas (O. Dž. Simpsonas), 1995 metais išteisintas dėl žiauraus žmonos ir draugo nužudymo, bet vėliau įkalintas už ginkluotą apiplėšimą.
Balandžio 18 dieną, būdamas 80-ies, mirė garsios grupės „Allman Brothers Band“ gitaristas, dainininkas, hitais tapusių dainų, tokių kaip „Ramblin’ Man“, autorius Dickey Bettsas (Dikis Betsas).
Gegužė
Gegužės 3 dieną, sulaukęs 85-erių, mirė Dickas Rutanas (Dikas Ratanas), kuris kartu su amerikiečių pilote Jean Yeager (Žan Jeiger), pirmą kartą apskrido aplink pasaulį be sustojimų ir degalų papildymo ir taip įėjo į aviacijos istoriją.
Gegužės 5 dieną, sulaukęs 79 metų, mirė aktorius Bernardas Hillas (Bernardas Hilas), geriausiai žinomas dėl vaidmenų filmuose „Titanikas“ (Titanic) ir „Žiedų valdovas“ (The Lord of the Rings).
Gegužės 7 dieną, būdamas 61-erių, mirė legendinis roko prodiuseris Steve'as Albini (Stivas Albinis), labiausiai žinomas dėl bendradarbiavimo su „Nirvana“.
Gegužės 7 dieną mirė Šiaurės Korėjos propagandos vadovas Kim Ki Namas (Kim Ki Namas), laikomas valdančiąją Kimų dinastiją supančio asmenybės kulto sumanytoju. Jam buvo 94-eri.
Gegužės 9 dieną, sulaukęs 98 metų, mirė legendinis kino režisierius Rogeris Cormanas (Rodžeris Kormanas), sukūręs tokius filmus kaip „Mažoji siaubo parduotuvė“ (The Little Shop of Horrors) ir „Ašerio namų griūtis“ (The Fall of the House of Usher).
Gegužės 13 dieną, sulaukusi 92 metų, mirė kanadiečių rašytoja Alice Munro (Elis Manro), Nobelio literatūros premijos laureatė.
Gegužės 16 dieną, sulaukęs 92 metų, mirė aktorius Dabney Colemanas (Dabnis Koulmanas), vaidinęs tokius piktadarius kaip šovinistas bosas filme „Nine to Five“ ir bjaurus televizijos režisierius filme „Tutsi“ (Tootsie).
Gegužės 19 dieną per sraigtasparnio katastrofą žuvo 63-ejų Irano prezidentas Ebrahimas Raisi (Ebrahimas Raisis), griežtosios linijos šalininkas, aukščiausiojo šalies vadovo protežė, kuris 1988 metais dalyvavo vykdant tūkstančių žmonių masines egzekucijas, o vėliau vadovavo šaliai, kuri sodrino uraną beveik iki ginklams tinkamo lygio, surengė didelio masto išpuolį prieš Izraelį ir patyrė masinius protestus.
Gegužės 19 dieną būdamas 60 metų toje pačioje sraigtasparnio katastrofoje žuvo Hosseinas Amirabdollahianas (Hoseinas Amirabdolahianas), Irano užsienio reikalų ministras, artimas sukarintai Revoliucinei gvardijai, kuris konfrontavo su Vakarais ir kartu prižiūrėjo netiesiogines derybas su JAV dėl šalies branduolinės programos.
Gegužės 23 dieną dėl vėžio komplikacijų mirė dokumentinių filmų režisierius ir „Oskaro“ nominantas Morganas Spurlockas (Morganas Sparlokas), kurio garsiausi darbai buvo skirti JAV maisto pramonei ir kuris pasiryžo mėnesį valgyti tik patiekalus iš „McDonald's“ meniu, kad parodytų greito maisto dietos pavojus. Jam buvo 53 metai.
Gegužės 27 dieną mirė krepšininkas, vidurio puolėjas Billas Waltonas (Bilas Voltonas), žaidęs Johno Woodeno (Džono Vudeno) vadovaujamoje UCLA „Bruins“ komandoje, tapęs NBA Šlovės muziejaus dalimi ir viena didžiausių krepšinio žvaigždžių. Jam buvo 71 metai.
Gegužės 31 dieną, sulaukęs 74 metų, po užpuolimo kalėjime mirė Kanados serijinis žudikas Robertas Picktonas (Robertas Piktonas), kuris praėjusio amžiaus pabaigoje ir šio amžiaus pradžioje netoli Vankuverio vykdė nusikaltimus į savo kiaulių fermą gabendamas aukas moteris.
Birželis
Birželio 2 dieną, būdama 101 metų, mirė populiari Holivudo, Brodvėjaus miuziklų ir komedijų aktorė Janis Paige (Dženis Peidž), šokusi su Fredu Astairu (Fredu Asteru), gastroliavusi su Bobu Hope'u (Bobu Houpu). Ji koncertuodavo ir sulaukusi 90-ies.
Birželio 2 dieną, sulaukęs 86 metų, mirė Maroke gimęs Izraelio politikas Davidas Levy (Davidas Levis), kovojęs su giliai įsišaknijusiu rasizmu Šiaurės Afrikos žydų atžvilgiu, vėliau ėjęs užsienio reikalų ministro ir kitas aukštas pareigas vyriausybėje.
Birželio 3 dieną 74 metų mirė buvusi Austrijos Konstitucinio Teismo vadovė, pirmoji moteris kanclerė laikinojoje vyriausybėje Brigitte Bierlein (Birgitė Byrlein).
Birželio 11 dieną 80 metų mirė septinto dešimtmečio Prancūzijos muzikos legenda Francoise Hardy (Fransuaz Ardi).
Birželio 12 dieną, eidamas 87-uosius, mirė krepšininkas ir treneris Jerry Westas (Džeris Vestas). Jo siluetas laikomas NBA logotipo pagrindu.
Birželio 14 dieną, sulaukusi 93 metų, mirė Kazuko Shiraishi (Kadzuko Širaiši), viena pagrindinių šiuolaikinės japonų „beat“ poezijos atstovių. Ji garsėjo dramatiškais skaitymais, kuriuos kartais lydėdavo džiazo muzika.
Birželio 18 dieną mirė prancūzų kino žvaigždė Anouk Aimee (Anuk Emė). Ji vaidindavo klasikiniuose filmuose, o geriausiai žinoma dėl savo vaidmenų F. Fellini filme „Saldus gyvenimas“ (La Dolce Vita) ir Claude'o Leloucho (Klodo Lelušo) „Vyras ir moteris“ (A Man and a Woman). Ji mirė sulaukusi 92 metų.
Birželio 20 dieną, eidamas 89 metus, mirė Kanados kino veteranas Donaldas Sutherlandas (Donaldas Saderlandas), vaidinęs tokiuose filmuose kaip „Purvinas tuzinas“ (The Dirty Dozen) ir „Bado žaidynės“ (The Hunger Games).
Birželio 25 dieną mirė amerikiečių aktorius Billas Cobsas (Bilas Kobsas), suvaidinęs daugiau kaip 120 filmų ir serialų. Jis mirė sulaukęs 90 metų.
Liepa
Liepos 11 dieną, būdama 75 metų, mirė iš Teksaso kilusi kino žvaigždė Shelley Duvall (Šeli Duval), pelniusi žinomumą po vaidmens Stanley Kubricko (Stenlio Kubriko) filme „Švytėjimas“ (The Shining).
Liepos 12 dieną mirė vokiečių ir amerikiečių sekso terapeutė ir bestselerių autorė Ruth Westheimer (Rut Vestemer). Jai buvo 96 metai.
Liepos 13 dieną mirė 53-ejų Shannen Doherty (Šanen Doherti) – „Beverli Hilsas, 90210“ (Beverly Hills, 90210) žvaigždė, kurios gyvenimą ir karjerą apkartino ligos ir bulvarinės istorijos.
Liepos 17 dieną, sulaukusi 78 metų, mirė kinų kilmės kovos menų aktorė Cheng Pei-pei (Čeng Peipei). Ji žinoma dėl vaidmens Ang Lee (Ang Li) juostoje „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ (Crouching Tiger, Hidden Dragon).
Liepos 18 dieną mirė Bobas Newhartas (Bobas Niuhartas), sulaukęs 94 metų. Komiku tapęs buhalteris virto viena populiariausių to meto televizijos žvaigždžių po to, kai išleido klasikinį komedijos albumą.
Liepos 19 dieną mirė Nguyenas Phu Trongas (Nguenas Fu Trongas), Vietnamo valdančiosios komunistų partijos generalinis sekretorius ir šalies galingiausias politikas. Jam buvo 80 metų.
Liepos 22 dieną, eidamas 89 metus, mirė Abdulas „Duke'as“ Fakiras (Abdulas „Djukas“ Fakiras) – paskutinis gyvas likęs grupės „Four Tops“ pradinės sudėties narys, žinomos dėl tokių hitų kaip „Reach Out, I'll Be There“ ir „Standing in the Shadows of Love“.
Liepos 27 dieną mirė 93-ejų Airijos literatūros pasididžiavimas Edna O'Brien (Edna O'Brajen). Jos debiutinis kūrinys „Kaimo mergaitės“ (The Country Girls) gimtojoje šalyje sukėlė skandalą, o kiek vėliau įgavo tarptautinį pripažinimą, dėl kurio ši maištininkė tapo laukiama visur nuo Dublino iki Baltųjų Rūmų.
Liepos 31 oro smūgio Irane metu žuvo grupuotės „Hamas“ lyderis 62-ejų Ismailas Haniyeh (Ismailas Hanijė). Jis tapo vienu iš Izraelio taikinių po grupuotės beprecedentės 2023-iųjų spalio 7-osios atakos.
Rugpjūtis
Rugpjūčio 9 dieną mirė Susan Wojcicki (Siuzan Voičicki). Jai buvo 56 metai. Technologijų pasaulio lyderė prisidėjo prie „Google“ ir „YouTube“ formavimo.
Rugpjūčio 14 dieną mirė 94 metų sulaukusi Gena Rowlands (Džina Roulands). Ji laikoma viena geriausių visų laikų aktorių ir nepriklausomo kino, kelrode žvaigžde, vaidinusi filmuose, kuriuos kūrė jos vyras režisierius Johnas Cassavatesas (Džonas Kasavatesas). Vėliau publiką ji žavėjo jos sūnaus sukurtame filme „Užrašų knygelė“ (The Notebook).
Rugpjūčio 18 dieną mirė tarptautiniu lygiu pripažintas Prancūzijos aktorius Alainas Delonas (Alenas Delonas), žavėjęs žiūrovus ir blogiuko, ir policininko vaidmenimis. Jam buvo 88 metai.
Rugpjūčio 18-ąją taip pat mirė Philas Donahue (Filas Donahju). 88 metų vizionieriaus pokalbių laida pradėjo gerai atpažįstamą žanrą, kuris atnešė sėkmę Oprah Winfrey (Oprai Vinfri), Montelui Williamsui (Montelui Viliamsui), Ellen DeGeneres (Elen DeDženeres) ir daugeliui kitų.
Rugpjūčio 20 dieną mirė Krepšinio šlovės muziejaus narys Alas Attlesas (Elas Etlesas), kuris buvo 1975-ųjų NBA čempionų „Warriors“ treneris ir su šia organizacija praleido daugiau nei 60 metų, dar užimdamas žaidėjo, generalinio direktoriaus ir komandos ambasadoriaus roles. Jis mirė sulaukęs 87 metų.
Rugpjūčio 21 dieną, sulaukęs 84-erių, mirė Johnas Amosas (Džonas Eimosas), vaidinęs šeimos patriarchą kultinėje aštunto dešimtmečio komedijoje „Geri laikai“ (Good times) bei pelnęs „Emmy“ nominaciją už vaidmenį 1977-ųjų seriale „Šaknys“ (Roots).
Rugpjūčio 29 dieną sulaukęs 31 metų žuvo Nacionalinės ledo ritulio lygos (NHL) žaidėjas Johhny Gaudreau (Džonis Gudro), žinomas kaip „Johnny Hockey“. Jis lygoje sužaidė 10 pilnų sezonų, o žuvo nutrenktas automobilio, kai kartu su broliu važinėjosi dviračiais.
Rugpjūčio 30 dieną mirė Kiingi Tuheitia Pootatau Te Wherowhero VII (Kingis Tuheitija Potatau Te Verovero VII) – Naujosios Zelandijos maorių karalius. Jis mirė sulaukęs 69 metų.
Rugpjūčio 30-ąją sukniubęs scenoje mirė 56-erių Fatmanas Scoopas (Fatmanas Skupas). Amžiaus pradžioje šis hiphopo atlikėjas su daina „Be Faithful“ užėmė pirmąsias vietas Europos topuose, o vėliau savo išskirtinį balsą ir energingą nuotaiką suteikė tokių atlikėjų kaip Missy Elliott ir Ciara hitams.
Rugsėjis
Rugsėjo 5 dieną mirė Sergio Mendesas (Serchijus Mendesas) – „Grammy“ apdovanojimą laimėjęs brazilų muzikantas, kurio hitas „Mas Que Nada“ pavertė jį pasauline legenda. Jis ėjo 84-uosius metus.
Rugsėjo 9 dieną mirė 93-ejų sulaukęs Jamesas Earlas Jonesas (Džeimsas Erlas Džonsas). Jis įveikė rasinę neapykantą ir sunkų mikčiojimą ir tapo scenos ir ekrano ikona, galiausiai suteikęs savo gilų, valdingą balsą CNN, filmui „Liūtas karalius“ (The Lion King) ir „Žvaigždžių karų“ (Star Wars) piktadariui Dartui Veideriui.
Rugsėjo 11 dieną mirė buvęs Peru prezidentas Alberto Fujimori (Albertas Fudžimoris). Dešimtmečius trukęs jo prezidentavimas prasidėjo pergalėmis – sutvarkyta Peru ekonomika ir įveiktu žiauriu sukilimu, – o baigėsi autokratija, dėl kurios jis vėliau pateko į kalėjimą. Jam buvo 86 metai.
Rugsėjo 15 dieną mirė 70-ies sulaukęs Tito Jacksonas (Titas Džeksonas) – vienas iš brolių grupės „Jackson 5“ narių.
Rugsėjo 17 dieną, sulaukęs 78-erių, mirė Johnas Davidas Southeris (Džonas Deividas Sauteris), dainų autorius ir muzikantas, padėjęs formuoti kantri roko skambesį, kuris XX amžiaus aštuntame dešimtmetyje įsitvirtino Pietų Kalifornijoje. Jis bendradarbiaudavo su grupe „Eagles“ ir Linda Ronstadt.
Rugsėjo 26 dieną mirė amerikiečių aktorius Johnas Ashtonas (Džonas Eštonas), jam buvo 76 metai. Filmuose „Beverli Hilso policininkas“ (Beverly Hills Cop) jis suvaidino šiurkštų, bet žiūrovų pamiltą policijos detektyvą Džoną Tagartą.
Rugsėjo 27 dieną Londone mirė daugiau nei septynis dešimtmečius teatro scenoje ir ekrane vaidinusi, gausybę apdovanojimų pelniusi britų aktorė Maggie Smith (Megi Smit). Vienas garsiausių jos vaidmenų – profesorės Minervos Makgonagal rolė filmuose apie Harį Poterį. Ji ėjo 90-uosius metus.
Rugsėjo 27 dieną per Izraelio aviacijos smūgį žuvo 64 metų Hassanas Nasrallah (Hasanas Nasrala), „Hezbollah“ lyderis, pavertęs Libano kovotojų grupuotę galinga sukarinta ir politine jėga Artimuosiuose Rytuose.
Rugsėjo 28 dieną, sulaukęs 88 metų, mirė amerikiečių atlikėjas ir dainų autorius, kantri muzikos žvaigždė ir aktorius Krisas Kristoffersonas (Krisas Kristofersonas). Vienas ryškiausių jo karjeros momentų – vaidmuo filme su Barbra Streisand „Taip gimė žvaigždė“ (A Star is Born).
Rugsėjo 30 dieną, sulaukęs 58 metų, mirė Dikembe Mutombo (Dikembė Mutombo), Krepšinio šlovės muziejaus narys, vienas geriausių NBA istorijoje gynėjų ir ilgametis šio žaidimo ambasadorius. Jo gyvybę pasiglemžė smegenų vėžys.
Spalis
Spalio 7 dieną, sulaukusi 91 metų, mirė Cissy Houston (Sisi Hjuston), dukart „Grammy“ laureatė, soulo ir gospelo muzikos atlikėja, dainavusi kartu su Aretha Franklin (Arita Franklin), Elvis Preslie (Elviu Presliu) ir kitomis žvaigždėmis, dainininkės Whitney Houston (Vitni Hjuston) motina.
Spalio 9 dieną mirė Ratanas Tata, vienas įtakingiausių Indijos verslo lyderių, pramonės veteranas, buvęs 100 mlrd. dolerių vertės konglomerato „Tata Group“ pirmininkas. Jis mirė sulaukęs 86 metų.
Spalio 9 dieną, sulaukęs 80 metų, mirė Leifas Segerstamas, garsus suomių dirigentas ir kompozitorius, viena spalvingiausių Šiaurės šalies klasikinės muzikos scenos asmenybių.
Spalio 10 dieną eidama 97 metus mirė Ethel Kennedy (Etel Kenedi), senatoriaus Roberto F. Kennedy (Roberto F. Kenedžio) žmona. Ji užaugino 11 vaikų po to, kai jis buvo nužudytas, ir dešimtmečius rūpinosi socialiniais reikalais bei šeimos palikimu.
Spalio 14 dieną būdamas 91 metų mirė Philipas Zimbardo (Filipas Zimbardas), psichologas, atlikęs prieštaringai vertinamą „Stanfordo kalėjimo eksperimentą“, kurio tikslas buvo ištirti psichologinę kalinimo patirtį.
Spalio 16 dieną iškritęs iš viešbučio balkono Buenos Airėse mirė 31 metų britų muzikantas Liamas Payne'as (Lajemas Peinas). Daugiau nei pusę savo gyvenimo jis buvo žinomas kaip vienos sėkmingiausių pasaulyje vaikinų grupės „One Direction“ narys.
Spalio 16 dieną Izraelio pajėgų Gazoje buvo nužudytas 61 metų „Hamas“ lyderis Yahya Sinwaras (Jahja Sinvaras). Izraelio teigimu, jis vadovavo 2023-iųjų spalio 7-osios išpuoliui, sukėlusiam karą Gazos Ruože.
Spalio 20 dieną, sulaukęs 83 metų JAV mirė musulmonų pamokslininkas Fethullah Gulenas (Fethula Giulenas). Šis vyras įkvėpė pasaulinį socialinį judėjimą, nors ir susidūrė su neįrodytais kaltinimais, kad vadovavo nepavykusiam 2016 metų perversmui gimtojoje Turkijoje.
Spalio 25 dieną eidamas 85 metus mirė Philas Leshas (Filas Lešas), smuikininkas ir džiazo trimitininkas, kuris tikrąjį savo pašaukimą atrado į rankas paėmęs bosinę gitarą ir tapęs vienu iš grupės „Grateful Dead“ įkūrėjų.
Spalio 29 dieną nuo išsėtinės sklerozės mirė amerikiečių aktorė Teri Garr (Teri Gar). Jai buvo 79 metai. Ši artistė buvo antraplanė šokėja E. Presley filmuose, bet galiausiai sukūrė vienus iš pagrindinių vaidmenų tokiuose filmuose kaip „Jaunasis Frankenšteinas“ (Young Frankenstein) ir „Tutsi“.
Lapkritis
Lapkričio 3 dieną, sulaukęs 91 metų, mirė legendinis muzikos prodiuseris, dainų autorius, kompozitorius, aranžuotojas Quincy Jonesas (Kvinsis Džounsas). Jis bendradarbiavo su tokiais atlikėjais kaip Michaelas Jacksonas (Maiklas Džeksonas) ir Frankas Sinatra (Frankas Sinatra).
Lapkričio 12 dieną, būdamas 90 metų, mirė britų aktorius Timothy Westas (Timotis Vestas), sukūręs klasikinius Šekspyro karaliaus Lyro ir Makbeto vaidmenis.
Lapkričio 12 dieną mirė Pietų Korėjos aktorius Song Jae-limas (Song Dželimas), žinomas dėl savo vaidmenų korėjietiškose dramose „Moon Embracing the Sun“ ir „Queen Woo“. Jam buvo 39 metai.
Lapkričio 13 dieną eidamas 93 metus mirė japonų poetas Shuntaro Tanikawa (Šuntaras Tanikava). Jis buvo modernios japonų poezijos pradininkas – aštrios, bet pokalbinės, besiskiriančios nuo haiku ir kitų tradicijų.
Lapkričio 24 dieną mirė britų rašytoja Barbara Taylor Bradford (Barbara Teilor Bredford), jai buvo 91-eri. Įžengusi į ketvirtą dešimtį metų ji tapo leidybine sensacija, išleidusi sagą „A Woman of Substance“, ir parašiusi keliolika kitų romanų, kurių parduota dešimtys milijonų egzempliorių.
Gruodis
Gruodžio 2 dieną, sulaukusi 69 metų, mirė reperio Eminemo motina Debbie Nelson (Debi Nelson), kurios audringi santykiai su sūnumi buvo plačiai žinomi iš jo garsių dainų tekstų.
Gruodžio 26 dieną būdamas 76 metų mirė Richardas Parsonsas (Ričardas Parsonsas), vienas žymiausių juodaodžių JAV įmonių vadovų, užėmęs aukščiausius postus bendrovėse „Time Warner“ ir „Citigroup“.
Gruodžio 27 dieną sulaukusi 73-ejų mirė aktorė Olivia Hussey (Olivija Husi). Ji pelnė „Auksinį gaublį“ už paauglės Džuljetos vaidmenį 1968 metų filme „Romeo ir Džuljeta“ (Romeo and Juliet), o vėliau padavė į teismą „Paramount Pictures“ dėl intymių scenų filme.
Gruodžio 29 dieną, sulaukęs 100 metų, mirė 39-asis JAV prezidentas Jimmy Carteris (Džimis Karteris). Jis buvo pirmasis buvęs JAV prezidentas, perkopęs šimto metų amžiaus ribą.
Naujausi komentarai