Po ketverių Obamas ignoravusio ankstesnio prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) valdymo metų jie pagaliau pristatė savo portretus, kabėsiančius Baltuosiuose rūmuose greta ankstesnių JAV pirmųjų porų atvaizdų.
Garsūs sveikinimo šūksniai pasigirdo sausakimšoje Rytų salėje, kai Obamos pakėlė paveikslus dengusius mėlynus audeklus.
B. Obamą, pirmąjį juodaodį šalies prezidentą, menininkas Robertas McCurdy (Robertas Makerdis) pavaizdavo žvelgiantį tiesiai, rankas laikantį tamsaus kostiumo, sudarančio kontrastą baltam fonui, kišenėse, šešėlio iš dalies dengiamu veidu.
Sharon Sprung (Šeron Sprang) nutapytame Michelle portrete buvusi pirmoji ponia pavaizduota vilkinti žydra suknia, sėdinti ant raudonos sofos.
B. Obama pajuokavo, kad laikydamasis savo preciziškumo ir griežtų linijų R. McCurdy „atsisakė bent kiek užmaskuoti“ jo žilus plaukus, bet pridūrė, kad stiliaus aiškumas atsvėrė tendenciją dažnai „retušuoti“ prezidentus, suteikiant jiems „mitinį statusą, ypač kai būni pasitraukęs ir žmonės būna užmiršę visa, ko nemėgo“.
Sveikinimo šūksniai taip pat aidėjo per renginį pradėjusią prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) kalbą, ir – dar garsiau – ant pakylos užlipus Obamoms.
M. Obama leidosi į aiškiai politinę teritoriją, kai įtaigiai pagerbė JAV demokratiją ir pažėrė menkai užmaskuotos kritikos D. Trumpui.
„Tokios tradicijos svarbios“, – sakė ji ir tradiciją Baltuosiuose rūmuose iškabinti buvusių pirmųjų porų portretus pavadino deglo perdavimo vienų administracijų kitoms – net jei jų politika skiriasi – dalimi.
„Rengiame inauguraciją, kad užtikrintume taikų valdžios perdavimą“, – sakė M. Obama, kandžiai primindama D. Trumpo atsisakymą 2020-aisiais pripažinti savo pralaimėjimą J. Bidenui, trukdymą ateinančiai vyriausybei ir atsisakymą pakviesti Obamas pristatyti oficialių savo portretų.
Auditorija nuščiuvusi klausėsi M. Obamai pasakojant, jog jos vaikystėje niekam neateidavo į galvą, kad tokia juodaodė Čikagos mergaitė galėtų atsidurti „šalia Jacqueline Kennedy (Žaklin Kenedi)" ar kitų garsių pirmųjų ponių – vien baltųjų.
„Pernelyg dažnai šioje šalyje žmonės mano, jog turėtų kažkaip konkrečiai atrodyti ar tam tikru būdu veikti, kad prisitaikytų“, – sakė ji.
„Tai, ką matome, primena, jog visiems yra vietos šioje šalyje... [kur] mudviejų [atvaizdai] gali atsidurti ant sienos garsiausiu pasaulyje adresu“, – kalbėjo M. Obama.
„Mūsų demokratija daug stipresnė už mūsų skirtumus“, – pabrėžė ji.
„Mes jus mylim“, – sušuko vienas vyras auditorijoje, sukeldamas naują sveikinimo šūksnių bangą.
Panieka
Buvusių prezidentų ir pirmųjų ponių portretai paprastai iškabinami Baltųjų rūmų vestibiuliuose ir koridoriuose po vėlesnių administracijų surengtų ceremonijų. Pavyzdžiui, demokratas B. Obama priėmė respublikoną George'ą W. Bushą (Džordžą V. Bušą) ir jo žmoną Laurą Bush (Lorą Buš) per jų portretų pristatymą 2012 metais.
Tačiau D. Trumpas atsisakė pakviesti Obamas, abiem lyderiams neslepiant paniekos vienas kitam po šoką sukėlusios respublikono pergalės 2016 metų rinkimuose.
Normų nepaisantis D. Trumpas, kaip pranešama, net nurodęs nukabinti ir į sandėlį nunešti Didžiajame fojė kabėjusius G. W. Busho ir jo pirmtako Billo Clintono (Bilo Klintono) portretus.
Tačiau buvusios pirmosios ponios Hillary Clinton (Hilari Klinton), kurią D. Trumpas įveikė prezidento rinkimuose, portretas buvo matomas viename koridoriuje per jo audringą kadenciją 2017–2021 metais.
Dėl D. Trumpo J. Bideno administracija sako negalinti pati viena nuspręsti, ar turėtų būti iškabintas jo portretas ir kada tai galėtų būti padaryta. Net nėra aišku, ar D. Trumpas, šiuo metu turintis didelių teisinių bėdų dėl jo rezidencijoje Floridoje surastų itin slaptų dokumentų iš Baltųjų rūmų, buvo užsakęs oficialų portretą.
Abipusės pagyros
J. Bidenas, kuris dvi B. Obamos kadencijas dirbo jo viceprezidentu, gyrė savo buvusį bosą ir prisiminė, kaip jie atėjo į valdžią po 2008 metų finansų krizės.
„Mes juo pasitikėjome, visi jūs, esantys šioje salėje. Mes tikėjome ir kliovėmės juo. Aš vis dar [juo] tikiu ir kliaujuosi“, – sakė J. Bidenas.
B. Obama neliko skolingas ir pasakė J. Bidenui: „Man dar labiau pasisekė – turėjau galimybę aštuonerius metus ištisą parą dirbti su žmogumi, tapusiu tikru partneriu ir tikru draugu.“
„Joe, dabar Amerikai pasisekė, kad ji kaip prezidentą turi tave“, – pridūrė jis.
Kalbėdamas apie savo iškilimą į aukščiausią šalies postą po pergalės prieš D. Trumpą 2020 metais, J. Bidenas sakė, kad niekas negalėjo jo parengti geriau nei darbas drauge su B. Obama.
Naujausi komentarai