Kim Jong Uno ir D. Trumpo santykiai buvo permainingi. 2017-aisiais nekart apsikeitę šiurkščiais abipusiais įžeidimais ir grasinimais, išprovokavusiais drastišką įtampos padidėjimą, vėliau jie ėmėsi diplomatinių žingsnių santykiams pagerinti. Lyderiai surengė kelis didžiulio dėmesio sulaukusius susitikimus, o D. Trumpas netgi pareiškė, kad tarp jo ir Šiaurės Korėjos vadovo užsimezgė „meilė“.
Tačiau Vašingtono ir Pchenjano derybos įstrigo po nesėkmingo antro Kim Jong Uno ir D. Trumpo susitikimo Hanojuje 2019 metų vasarį. Šis žlugo nesutarus, ko Šiaurės Korėja galėtų atsisakyti mainais į sankcijų sušvelninimą.
BBC dokumentiniame filme „Trump Takes on the World“ teigiama, kad JAV prezidentas „pribloškė net labiausiai patyrusius diplomatus“, kai po 2019-ųjų viršūnių susitikimo Vietname pasiūlė Kim Jong Unui parskraidinti jį namo savo prezidentiniu lėktuvu „Air Force One“.
Jei Kim Jong Unas būtų priėmęs šį pasiūlymą, Šiaurės Korėjos lyderis ir tikriausiai kai kurie jį lydėję asmenys būtų atsidūrę oficialiame JAV prezidento orlaivyje, kuris būtų turėjęs įskristi į Šiaurės Korėjos oro erdvę. Tai būtų sukėlę virtinę saugumo klausimų.
Visgi Kim Jong Unas šio pasiūlymo atsisakė.
„Prezidentas Trumpas pasiūlė Kim Jong Unui parskraidinti jį namo [prezidentiniu lėktuvu] „Air Force One“, – BBC sakė Matthew Pottingeris (Metjus Potindžeris), dirbęs aukščiausio rango patarėju Azijos klausimais D. Trumpo Nacionalinio saugumo taryboje.
„Prezidentas žinojo, kad Kim Jong Unas atvyko į Hanojų traukiniu ir kad ši kelionė per Kiniją truko ne vieną dieną, todėl pasakė jam: „Jei norite, galiu per dvi valandas pargabenti jus namo“. Kim Jong Unas atsisakė“, – teigė M. Pottingeris.
Į pirmą viršūnių susitikimą su D. Trumpu, surengtą 2018 metais Singapūre, Šiaurės Korėjos lyderis atskrido Kinijos oro bendrovės „Air China“ lėktuvu, Pekinui siekiant tvirtai išlaikyti Šiaurės Korėją savo įtakos zonoje. Kinija laiko Šiaurės Korėją strateginiu buferiu nuo Pietų Korėjos, kur JAV yra dislokavusios savo kontingentą.
Per viršūnių susitikimą Singapūre D. Trumpas aprodė Šiaurės Korėjos lyderiui savo prezidentinį automobilį – 1,5 mln. JAV dolerių vertės „Cadillac“ limuziną, vadinamą „The Beast“, demonstruodamas pasauliui tarp jų užsimezgusią draugystę.
Tačiau praėjusį mėnesį Kim Jong Unas pareiškė, kad Amerika yra didžiausia branduolinių ginklų turinčios Šiaurės Korėjos priešė. Jis pridūrė, kad prieš Šiaurės Korėją nukreipta Vašingtono politika nepasikeis, „kas bebūtų valdžioje“.
Šiaurės Korėjos oficialioji žiniasklaida kol kas nevadina Joe Bideno (Džo Baideno), įveikusio D. Trumpą pernai vykusiuose rinkimuose, JAV prezidentu.
Naujausi komentarai