Dalai Lama ketvirtadienį pranešė, jog ketina atsisakyti tremtyje veikiančio tibetiečių judėjimo politinio vadovo vaidmens ir sakė, jog atėjo laikas jį pakeisti "laisvai išrinktu" lyderiu.
Dalai Lama, kuris šiame judėjime atlieka labiau dvasinio lyderio vaidmenį, sakė, jog kitą savaitę, kai susirinks tremtyje veikiantis Tibeto parlamentas, jis sieks, kad būtų priimtos pataisos, leisiančios jam atsistatydinti iš politinio posto.
"Mano troškimas perduoti įgaliojimus neturi nieko bendra su noru nusiimti atsakomybės naštą", - sakė Dalai Lama, kalbėdamas Indijos šiauriniame Dharamsalos mieste, kur įsikūrusi tremtyje veikianti Tibeto vyriausybė.
"Ilgalaikėje perspektyvoje tai pasitarnaus tibetiečiams. Taip elgiuosi ne todėl, kad būčiau nusivylęs", - pridūrė jis.
Reaguodamas į Dalai Lamos žodžius apie ketinimą atsistatydinti Kinija pareiškė, kad budistų hierarchas Dalai Lama "mulkina" pasaulį.
"Pastaraisiais metais jis dažnai kalbėjo apie atsistatydinimą. Manau, tai yra jo triukai, skirti apmulkinti tarptautinę bendriją", - žurnalistams sakė užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Jiang Yu.
"Vyriausybė tremtyje yra netesėta politinė organizacija, kurios nepripažįsta nė viena pasaulio valstybė", - pridūrė ji.
Dalai Lamai tebuvo penkiolika, kai jis 1950 metais, kinų kariams įžengus į Tibetą, buvo paskirtas "valstybės vadovu". 1959 metais po nesėkmingo sukilimo prieš kinų valdymą jis paliko savo gimtinę.
75 metų Nobelio taikos premijos laureatas jau seniai kalba apie ketinimus atsisakyti iš esmės formalaus politinio posto. Tačiau jis išsaugos kur kas reikšmingesnį tibetiečių judėjimo dvasinio vadovo vaidmenį.
"Dar septintajame dešimtmetyje ne kartą pabrėžiau, kad tibetiečiams reikia lyderio - Tibeto žmonių laisvai išrinkto lyderio, kuriam galėčiau perduoti valdžią", - sakė Dalai Lama.
"Dabar išties atėjo laikas tai įgyvendinti", - pabrėžė jis.
Dalai Lamos pasaulietiškos pareigos iš esmės yra formalaus pobūdžio, o po 2001 metais vykusių pirmųjų tiesioginių ministro pirmininko rinkimų jis jau buvo paskelbęs, jog "dalinai atsistatydina" iš tremtyje veikiančios vyriausybės formalaus vadovo posto.
Ilgi dešimtmečiai tremtyje nesusilpnino dvasinio ir pasaulietinio lojalumo Dalai Lamai, kurio autoritetas buvo jungiamoji grandis tarp skirtingų tibetiečių judėjimo stovyklų, dalis kurių pasisako už radikalesnę darbotvarkę nei budistų vienuolio nesmurtinė kampanija už Tibeto autonomiją Kinijos sudėtyje.
Dalai Lamos kalba aiškiai rodo, kad jis nesitrauks iš politinės kovos ir toliau atliks "savo vaidmenį dėl teisingo Tibeto reikalo".
Nepaisant garbaus amžiaus ir nedidelių sveikatos problemų Dalai Lama toliau intensyviai keliauja - kasmet kelionėse jis praleidžia maždaug pusę metų.
Nors budistų vienuolis tarptautinėje arenoje yra labai gerbiama asmenybė, oficialiai valstybės vengia deklaruoti paramą jo judėjimui, nenorėdamos, kad dėl to nukentėtų politiniai ir prekybiniai ryšiai su Pekinu.
Savo kalboje Dalai Lama pasmerkė niūrią Kinijos valdomo Tibeto realybę, kai žmonės priversti gyventi jausdami nuolatinę baimę ir nerimą.
Pasak Tibeto dvasinio lyderio, dėl pastarųjų šešių dešimtmečių represinės politikos tibetiečių problema tapo kaip niekada opi.
Dalai Lamos pasitraukimas iš politinio posto nesusilpnins jo autoriteto ir išskirtinio statuso, tačiau jis rodo, jog spartinamas pasirengimas užpildyti vakuumą, kuris neišvengiamai atsiras jam mirus.
Naujausi komentarai